8-03-17
Gm. Czersk. Posiedzenie Rady Powiatowej PIR powiatu chojnickiego
Rolnicy spotkali się w Będźmierowicach
w gm. Czersk

W dniu 28 lutego  w Będźmierowicach odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Pomorskiej Izby Rolniczej powiatu chojnickiego. Przewodniczący  Dariusz Dąbrowski powitał przybyłych gości: Prezesa PIR – Zenona Bistram, Przedstawiciela RDOŚ Gdańsk- Witolda Winkowskiego   Kierownika AR i MR z Chojnic – Bartosza Bluma , Przedstawiciela  PODR Chojnice – Piotra Stoltmana , Inspekcja Weterynaryjna –Katarzyna Fangowska i Karol Grzywacz, Bank Spółdzielczy w Skórczu – Zdzisława Gornowicz i Stanisława Anisko  oraz gospodarza gminy  Burmistrz –Jolantę Fierek wraz z Przewodniczącym Komisji Rolnictwa – Zbigniewem Bielińskim oraz rolników z gminy Czersk oraz członków Rady Powiatowej.

Burmistrz podziękowała za zaproszenie i powitała na swojej ziemi .  Gmina Czersk jest gminą miejsko - wiejską. Położona jest w południowej części województwa pomorskiego, w powiecie chojnickim. Mnogość lasów, jezior i rzek sprawia, że teren gminy jest bardzo atrakcyjny pod względem turystycznym. Rolnictwo ze względu na słabe gleby nastawione na hodowlę bydła mięsnego i mlecznego.

Inspekcja Weterynaryjna – obecnie największy problem dotyczy ptasiej grypy , gdzie mamy już 59 zgłoszonych ognisk choroby na terenie kraju (najbliżej gm. Czersk ognisko choroby wystąpiło w Sępólnie Krajeńskim – dzikie ptactwo – łabędzie, teren jeziora). Najważniejsze to uświadomić rolników o bioasekuracji na terenie gospodarstwa i na dzień dzisiejszy trzymanie wszelkiego drobiu w zamkniętych pomieszczeniach aż do odwołania.

Kolejna ważna rzecz , aby rolnicy posiadający ptactwo zgłaszali do Powiatowego Lekarza Weterynarii. Trwają kontrolę a kary finansowe są wysokie.

ASF – od lata nie mamy nowych ognisk choroby u świń , ale mamy przypadki pomoru u dzików na wschodzie kraju.

Rolniczy handel detaliczny – nowe przepisy każdy rolnik , który chce sprzedawać swoje produkty musi zarejestrować się w Weterynarii na 30 dni przed sprzedażą , jeśli chce produkować wędliny to ubój musi być zrobiony usługowo w zakładzie .

AR i MR – największy problem dotyczy nieterminowych zgłoszeń zwierząt , które się urodziły jak sprzedaży i zakupu stanowi to około 25 % na początku informujemy rolnika a później nakładamy kary.

Kierownik przedstawił harmonogram planowanych naborów wniosków w ramach PROW na lata 2014-2020 w 2017 roku oraz tempo wypłat dopłat bezpośrednich i przedstawił najważniejsze zmiany w dopłatach na 2017 rok dotyczące roślin wysokobiałkowych oraz zwierząt.

RDOŚ Gdańsk- omówił szacowanie szkód wyrządzonych głównie przez bobry i wilki , które ostatnio pojawiły się w gminie Czersk.

Prezes PIR – omówił szacowanie szkód  w uprawach rolnych przez dzikie zwierzęta i poinformował ,że każda Rada Powiatowa PIR raz na 10 lat opiniuje obwody łowieckie , które wydzierżawiają koła łowieckie , jeśli rolnicy na piśmie napiszą skargę na dane koło łowieckie jest możliwość , aby ta opinia była negatywna.

Przedstawił również prace nad ustawą o prawie łowieckim ,której wejście zostało przesunięte i szacowanie strat zostało na dotychczasowych zasadach.

Omówił również udział Izby w opiniowaniu obrotem ziemi wynikającej z ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Przypomniał również o obowiązku podpisywania umów między producentami a podmiotami skupowymi.

Przedstawiciel ODR przedstawił harmonogram szkoleń na najbliższy czas.

Na tym Przewodniczący zakończył posiedzenie i podziękował za przybycie.

Renata Czapiewska
                                                                                                                                                            

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.