18-03-17
Czersk. Między pamięcią a zapomnieniem
Archeologia pierwszowojennego
obozu jenieckiego w Czersku – otwarcie wystawy

W piątek (17.03) w Centrum Informacji Turystycznej otwarto wystawę "Między pamięcią a zapomnieniem - archeologia pierwszowojennego obozu jenieckiego w Czersku".

Ekspozycja będzie prezentowana w Centrum Informacji Turystycznej w Czersku (ul. Kościuszki 27a) w okresie od 17 marca do 17 kwietnia 2017 r. Serdecznie zapraszamy!

Archeologia wkracza na nowe pola. Coraz częściej materialne relikty XX wieku traktowane są jako wartościowe  dziedzictwo archeologiczne. W taki sposób można również postrzegać relikty obozów jenieckich z czasów I wojny światowej. Są one interesującymi, lecz słabo rozpoznanymi kategoriami pozostałości po niedawnej przeszłości. Jeden z takich obozów został założony przez Niemców w Czersku. Jak się okazuje archeologia może być pomocna w odzyskiwaniu pamięci o takich miejscach.

Takie też będzie przesłanie wystawy, którą od marca bieżącego roku będzie można oglądać w Czersku. Ukaże ona  różnorodne kategorie materialnych pozostałości po obozie. Uwzględni także to  w jaki sposób obóz był pamiętany i zapominany przez kolejne dekady. Twórcy wystawy traktują przestrzeń obozu jako stanowisko archeologiczne z niedawnej przeszłości.

Głównym celem wystawy jest zaprezentowanie wstępnych wyników badań dotyczących materialnych pozostałości po obozie jenieckim w Czersku z czasów I wojny światowej. Zamierzeniem jest prezentacja archeologii jako praktyki społecznej i kulturowej, jako nauki wykraczającej poza zainteresowanie najdawniejszymi czasami. Również pokazujemy archeologię jako naukę niekoniecznie związaną z badaniami wykopaliskowymi. Do analizy przestrzeni poobozowej zastosowano głównie metody nieinwazyjne (lotniczy skaning laserowy, rekonesans terenowy). Atrakcją wystawy będzie również możliwość zobaczenia artefaktów związanych z funkcjonowaniem obozu w czasach I wojny światowej, które udało się pozyskać z lokalnych muzeów i od osób prywatnych. Wśród artefaktów będą m.in. nieśmiertelniki jenieckie, manierki żołnierskie, guziki wojskowe, naczynia metalowe używane przez jeńców, odznaczenia wojskowe itd.

Wystawa organizowana jest przez Instytut Archeologii UAM w ramach europejskiego projektu NEARCH koordynowanego przez prof. Arkadiusza Marciniaka. Stanowi ona także  część realizacji projektu pt. „Między pamięcią a zapomnieniem: archeologia a XX-wieczne dziedzictwo militarne na terenach zalesionych”, realizowanego w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN, którego kierownikiem jest dr Dawid Kobiałka.

W okresie od 21 kwietnia do 29 maja wystawa będzie gościła również w Muzeum Historyczno-Etnograficznym im. Juliana Rydzkowskiego w Chojnicach. Otwarcie wystawy w Chojnicach odbędzie się w piątek, 21 kwietnia 2017 r. o godz. 12.00. Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy.

CIT Czersk
fot. (red)


Otwarcie wystawy w czerskim CIT (17.03):


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.