7-04-17
Powiat chojnicki. Program FreD realizowany w Chojnicach i Czersku – podajemy kontakt
Warto pomagać, póki nie jest za późno

W Centrum Edukacyjno - Wdrożeniowym realizatorki programu FreD przedstawiły policjantom zasady jego funkcjonowania. Chcą od teraz wspólnie pomagać młodym ludziom, którzy zaczęli eksperymentować z używkami.


Anna Zarębska i Justyna Jachnik w rozmowie z policjantami.   |  fot. (olo)

Justyna Jachnik i Anna Zarębska przedstawiły policjantom z Chojnic i okolic założenia programu FreD, który jest już realizowany w kilku miastach w województwie pomorskim. Stworzyli go Niemcy, a dzięki temu, że jest skuteczny, to realizowany jest już w 17 krajach w Europie. W Polsce jest od 9 lat. - Po co mamy czekać, aż ktoś się uzależni i dojdzie do tragedii, jeśli można wcześniej mu pomóc - mówią realizatorki programu w Chojnicach i Czersku.

Program dla młodych ludzi jest dobrowolny i należy ich do niego przekonać. Jest to program wczesnej interwencji wobec młodych osób, które zostały przyłapane na używaniu narkotyków lub alkoholu. Mogą to zrobić głównie policjanci, którzy często docierają do młodych osób, które schodzą na złą ścieżkę. Osoby „podejrzewane" o uzależnienie mogą zgłosić też rodzice, ale takich zgłoszeń jest mało.

- Naszą rolą jest pokazać młodym ludziom, że weszli na złą drogę i czym ryzykują i jakie mogą ponieść konsekwencje - mówi Justyna Jachnik. Anna Zarębska, przypominając tragiczne zdarzenia samobójcze młodych ludzi z regionu zapytała czy aby na pewno wcześniej udało się zrobić wszystko, żeby do tych tragedii nie doszło. A zdarzyły się one głównie przez dopalacze i narkotyki.

- FreD to program profilaktyczny, to nie jest leczenie. Przyjmujemy do niego osoby, które zaczynają, eksperymentują lub zażywają incydentalnie np. narkotyki. Nie prowadzimy tego programu dla osób uzależnionych - mówi Justyna Jachnik.  FreD ma być programem wczesnej interwencji, na początku zejścia młodych ludzi na złą drogę, bo wtedy jest szansa ich chronić. - Młodzi ludzie nie czują się uzależnieni, myślą, że sobie z tym sami poradzą - mówi Jachnik. - Nikt się nie chce przecież uzależnić, ale przekraczają cienką linię i nie są w stanie sami ocenić i stwierdzić, kiedy zaczął się proces uzależnienia.

- Trzeba szybko reagować, zwłaszcza wśród młodzieży, która szybciej się uzależnia - dodaje Zarębska. Policjanci, którzy mają najczęstszy kontakt z młodymi ludźmi, nie mają oceniać na jakim etapie uzależnienia jest młody człowiek, tylko mają wręczyć mu ulotkę i zachęcić do udziału w programie i przedstawić jego zalety. - Nie macie diagnozować, my to zrobimy, zajmiemy się tą osobą – mówiła do policjantów Jachnik.

Program wpiera Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Edukacji Narodowej i Komenda Główna Policji. W Chojnicach akcję wspomaga Urząd Miejski i Ośrodek Profilaktyki Rodzinnej w Chojnicach.  Do programu będą kwalifikowane osoby między 13 lub 14 a 21 rokiem życia. Powstaną grupy i będą się spotykać. FreD jest skuteczna również dzięki temu, bo krótka. Trwa zaledwie osiem godzin i odbywa się na trzech spotkaniach. Osoba, która go ukończy dostaje nawet certyfikat, który może przedstawić w sądzie.

Justyna Jachnik mówi, że w trakcie programu chcą młodym ludziom pokazać ryzyko, żeby sami je mogli ocenić. - Pobudzamy ich do refleksji, zastanowią się sami nad sobą - mówią koordynatorki.  Podajemy kontakty do realizatorek projektu. W Chojnicach – Anna Zarębska (OPR Chojnice), tel. 576-034-443, w Czersku Justyna Jachnik, tel. 608-136-166.

Tekst i fot. (olo)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.