5-05-17
Czersk. Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Ziemi Chojnickiej działający przy czerskim liceum
Wykład historyczny
z okazji 77. rocznicy zbrodni katyńskiej

W minionym tygodniu w Ośrodku Kultury odbył się kolejny wykład, którego organizatorem był działający przy czerskim liceum Klub Historyczny im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” Ziemi Chojnickiej. Tematem przewodnim było upamiętnienie bestialskich wydarzeń z 1940 roku, kiedy to NKWD na rozkaz Stalina dokonało mordu na polskich oficerach w Katyniu, Miednoje czy Charkowie.

Zgromadzeni mogli wysłuchać niezwykle ciekawego przekazu naukowego prof. dr hab. Andrzeja Koli. Jako, że kierował on pracami polskich archeologów, prowadzących badania we wspomnianym Charkowie, a także pracami ekshumacyjnymi  na terenie cmentarza ofiar represji stalinowskich w Bykowni na Ukrainie, podzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem nabytym w tychże pracach.

Kilkadziesiąt osób na sali, wśród których byli uczniowie liceum, członkowie Uniwersytetu III Wieku, a także potomkowie pomordowanych oficerów, w skupieniu wysłuchało wykładu oraz zapoznało się z prezentacją przedstawiającą strukturę cmentarzysk oraz znaleziska w nich odkryte. Profesor chętnie odpowiadał także na pytania młodzieży, którą bardzo ciekawiły okoliczności mordu na polskich oficerach.

Tekst: Maciej Jakubowski
Fot. Wiktoria Knitter

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.