10-05-17
Powiat chojnicki. MOJA KOMENDA- POMAGA I USPRAWNIA KONTAKT Z TWOIM DZIELNICOWYM
CORAZ WIĘCEJ ZGŁOSZEŃ I POTWIERDZEŃ NA MAPIE ZAGROŻEŃ - ZNACZNIE WPŁYWA NA POPRAWĘ BEZPIECZEŃSTWA

Już blisko rok, jak działa Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa w województwie pomorskim. Wiele można się z niej dowiedzieć, jakie sygnały zgłaszają policjantom mieszkańcy i które z nich potwierdziły się. Taki rodzaj współdziałania przynosi pożądane efekty. Za pomocą Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa można przekazywać informacje o zagrożeniach występujących w okolicy. Z każdym dniem przybywa nowych zgłoszeń. Każde z nich jest weryfikowane przez policjantów.

W powiecie chojnickim Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od 1 lipca 2016 roku. W tym czasie mieszkańcy na nanieśli na nią, ponad 600 zgłoszeń o różnych zagrożeniach bezpieczeństwa. Każde z tych zgłoszeń jest sprawdzane i weryfikowane przez Policję. Przyczyniają się one do wspólnego budowania bezpiecznej okolicy.

Tylko w minionym tygodniu mieszkańcy przekazali kilkanaście zgłoszeń. Wśród nich znalazły się informacje o spożywaniu alkoholu w miejscach niedozwolonych na terenie miasta oraz zgłoszenia nieprawidłowego parkowania w Rytlu i Chojnicach, a także o wypalaniu traw. Mieszkańcy zwracają najbardziej uwagę na zbyt szybko jeżdżące samochody. Sytuacje takie wskazane są m.in. w Chojnicach, Czersku i Łęgu oraz na głównych ciągach komunikacyjnych. Te i inne zgłoszenia są sukcesywnie sprawdzane przez policjantów. Policjanci kontrolują podczas służby wskazane miejsca przez internautów. Fizyczna kontrola tych miejsc, w większości przypadkach potwierdza zgłoszenia, a tym samym  eliminuje zagrożenie zgłoszone przez obywatela, co ostatecznie nie oznacza, że te miejsca nie są objęte stałym doraźnym nadzorem przez policjantów podczas cyklicznych działań dotyczących miejsc wskazanych na „Mapie”. 

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa to również informacje pochodzące z baz policyjnych dotyczących zagrożeń najbardziej uciążliwych społecznie. Dzięki możliwościom, jakie daje aplikacja, wszyscy mogą w  prosty i anonimowy sposób wskazać zagrożenia. Odwiedzając adres internetowy: https://www.pomorska.policja.gov.pl/mapa_zagrozen.php , możemy wskazać zagrożenie i sprawdzić o czym informują inni mieszkańcy. Chcesz wiedzieć więcej o Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa? Na Twoje pytania odpowie Twój dzielnicowy.

Kontakt z dzielnicowym w łatwy sposób uzyskasz poprzez aplikację mobilną w telefonie bądź tablecie „Moja Komenda” (tu znajdziesz szczegóły: http://chojnice.policja.gov.pl/serwis.php- strona internetowa Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach (strona główna-„ Aplikacja Moja Komenda- dzielnicowy na wyciagnięcie ręki”). 

Należy pamiętać, że Mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji bądź zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112 i 997.


MOJA KOMENDA- POMAGA I USPRAWNIA KONTAKT Z TWOIM DZIELNICOWYM

Dzielnicowi bardzo często określani są jako policjanci pierwszego kontaktu. Teraz kontakt ten jest ułatwiony. Jest to możliwe dzięki mobilnej aplikacji, która ułatwia odnalezienie dzielnicowego, a także pomaga w szybkim kontakcie telefonicznym bądź mailowym.

Dzielnicowi to grupa funkcjonariuszy, która większą część służby pełni w terenie. To oni pozostają w stałym kontakcie z lokalną społecznością, znają mieszkańców i starają się pomagać w rozwiązywaniu zgłaszanych przez nich problemów. Najczęstsze sprawy, którymi się zajmują, dotyczą konfliktów rodzinnych oraz sporów sąsiedzkich, a także sytuacji związanych z przemocą w rodzinie. Dzielnicowy udziela porad, może też skierować nas do odpowiedniej komórki policji czy też instytucji, która pomoże rozwiązać nurtujący nas problem.

Aby jeszcze bardziej usprawnić kontakt z dzielnicowymi, wprowadzono nowe kanały komunikacji. Wśród nich jest aplikacja „Moja Komenda".

Narzędzie to umożliwia wyszukanie każdego dzielnicowego w Polsce. Aby to zrobić wystarczy wpisać np. własny adres zamieszkania. Aplikacja odnajdzie funkcjonariusza, który dba o nasz rejon oraz pokaże, w której jednostce on pracuje. Dzielnicowych możemy wyszukać także po ich imieniu lub nazwisku. Aby połączyć się z funkcjonariuszem, wystarczy jedno kliknięcie. Wyszukiwarka dzielnicowych działa w trybie off-line.

Dodatkowo „Moja komenda" umożliwia wyszukanie po nazwie jednostki, ulicy lub kodzie pocztowym. Zachęcamy to korzystania z tego nowoczesnego i łatwego narzędzia, które jest na wyciągniecie ręki.

KPP Chojnice

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.