2-06-17
Powiat chojnicki. Zdjęcia
ĆWICZENIA SŁUŻB - ZDERZENIE POCIĄGU Z BUSEM

Wczoraj (1.06) kilka minut po  godzinie 13-tej na przejeździe kolejowym w Nieżychowicach (powiat chojnicki) odbyły się ćwiczenia pod nazwą  „Dzień Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym”. Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Automobilklub RALLYLAND przy współudziale zawodowych i ochotniczych straży pożarnych z powiatu chojnickiego i sępoleńskiego. W działaniach uczestniczyła również Komenda Powiatowa Policji w Chojnicach, Straż Ochrony Kolei oraz służby medyczne z Chojnic. Statystami byli uczniowie starszych klas ze Szkoły Podstawowej w Nieżychowicach.

Scenariusz zakładał, że doszło do zderzenia pociągu z busem. Młodzież podróżująca samochodem jako pierwsza najechała na ten wypadek i podejmuje pierwsze działania ratunkowe. Śmierć poniosła kierująca busem, wiele osób zostało rannych. Policjanci po uzyskaniu informacji, natychmiast przybywają na miejsce zdarzenia, gdzie znajdują się już strażacy, którzy rozpoczęli akcję ratunkową, następnie dojeżdżają służby medyczne. Strażacy dowodzą działaniami ratunkowymi.

Policjanci zabezpieczają miejsce zdarzenia, nie dopuszczając osób postronnych, chronią mienie osób poszkodowanych. Ponadto zapewniają sprawne przemieszczanie się służb ratowniczych na drogach dojazdowych do miejsca wypadku. W dalszych czynnościach po udzieleniu pomocy medycznej poszkodowanym, wykonują oględziny miejsca zdarzenia przy udziale prokuratora, zabezpieczają ślady, ustalają świadków, celem wyjaśnienia  okoliczności zdarzenia.

Akcja miała na celu ćwiczenia właściwej koordynacji działań poszczególnych służb, aby w sposób sprawny udzielić pomocy poszkodowanym, przeprowadzić obsługę miejsca zdarzenia, a w dalszej kolejności przywrócić ruch na danym odcinku. Chodziło tutaj o przećwiczenie wypracowanych już wcześniej wzorców współpracy przy zdarzeniu o tak dużych rozmiarach. Wszystkie ustawowe zadania policji zostały zrealizowane i przeprowadzone w sposób profesjonalny i prawidłowy. Takiego typu działania w formie ćwiczeń pomagają wszystkim służbom biorącym udział w akcjach, sprecyzować zadania jakie spoczywają na poszczególnych podmiotach biorących udział w wypadkach i katastrofach.

KPP Chojnice

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.