13-09-17
Region.  Napotkać je można nie tylko w lesie, ale i w miejskich parkach i ogródkach
Sanepid apeluje – uważaj na kleszcze

To najbardziej znana choroba odkleszczowa. Gdy wystąpi tzw. rumień wędrujący, diagnoza jest prosta. Niestety występuje on tylko w ok. 30 proc. przypadków. Mowa o boreliozie, chorobie podstępnej i bardzo niebezpiecznej. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gdańsku przygotowała plakat (skierowany przede wszystkim do dzieci) prezentujący jak w sześciu prostych krokach zapobiegać boreliozie.

Kleszcze to pasożyty, które przenoszą liczne wirusy i bakterie. Napotkać je można nie tylko w lesie, ale i w miejskich parkach i ogródkach. Spacerując po zadrzewionych terenach warto zaopatrzyć się w kryte buty, pełne nakrycie wierzchnie bądź środki odstraszające owady, a po powrocie obejrzeć całe ciało. Kleszcza nie należy smarować żadnymi specyfikami, najlepiej niezwłocznie usunąć go pęsetą bądź udać się do lekarza.

Pomorski Urząd Wojewódzki

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.