24-02-18
Czersk. Spotkanie prasowe
Na konferencji m.in. o ekologii, rewitalizacji,
opozycji i śledztwie

W piątek (23.02) burmistrz Czerska spotkała się z przedstawicielami mediów. Podczas konferencji prasowej (zapis wideo – poniżej) w urzędzie miejskim podejmowano tematy bieżące oraz zaprezentowano działania samorządu w zakresie ekologii.

Dawid Prochowski, kierownik Biura Funduszy Urzędu Miejskiego w Czersku poinformował o możliwości składania wniosków przez mieszkańców na zadania  polegające  na  modernizacji  systemów grzewczych  poprzez  likwidację  kotłów  lub  pieców  opalanych  węglem  lub  koksem  i zastąpieniu ich kotłami opalanymi gazem czy olejem opałowym lub źródłami  ciepła  wykorzystującymi  odnawialne  źródła  energii  (pompy  ciepła,  kotły opalane biomasą – słoma, zboże, pellet, trociny, drewno). Dokumenty będą przyjmowane od 19 marca, formularze wniosków są już dostępne, m.in. TUTAJ.  Regulamin naboru wniosków – TUTAJ. Gmina zamierza przystąpić do programu, który będzie dofinansowany  z  Wojewódzkiego  Funduszu Ochrony  Środowiska  i  Gospodarki  Wodnej  w  Gdańsku  w  ramach  konkursu  „Czyste powietrze  Pomorza”  (edycja  2018).
Szczegóły programu, kwoty dotacji i inne informacje na temat działań gminy Czersk z temacie ekologii przeczytasz – TUTAJ.

Konkurs Powietrze bez śmieci
Kierownik biura funduszy prosił również mieszkańców o  oddawanie głosów na lokalizację Naukowej Stacji Badawczej w Czerskim  Parku  Borowiackim. Konkurs  zorganizowany został  na  zlecenie  Fundacji PGNiG  S.A.  im.  Ignacego  Łukasiewicza.  Trwa  głosowanie  w  ostatniej  V  turze  (od  dnia 23.02.2018 r. do dnia 28.02.2018 r.). Ważne! Mieszkańcy mogą oddać jeszcze po kilka głosów, każdego dnia – do 28 lutego – po jednym. Zagłosuj - TUTAJ

Na konferencji prasowej burmistrz poruszała także tematy podejmowane na ostatniej sesji (22.02) Rady Miejskiej w Czersku (zobacz zapis z sesji – TUTAJ). Włodarz powiedziała, że nie będzie już zabiegała w radzie miejskiej o zagwarantowanie środków na rewitalizację części Czerska, skoro jest takie stanowisko RM. Nawiązała do działań opozycji, jak ją nazwała - obstrukcyjnej opozycji.
Jeden z tematów poruszanych na spotkaniu dotyczył środków, które otrzyma gmina na odtworzenie dróg i terenów zielonych po przejściu ubiegłorocznej nawałnicy.

Burmistrz odniosła się również do umorzonego niedawno postępowania w sprawie wydatkowania środków z MGOPS. Jolanta Fierek powiedziała, że raczej nie będzie składała prywatnego aktu oskarżenia, ale na pewno zostaną opublikowane materiały ze śledztwa, tak by społeczeństwo zobaczyło jak wyglądała realizacja programów z osobami uzależnionymi od alkoholu. Ma zostać umieszczone w internecie uzasadnienie prokuratury o umorzeniu, a także m.in. rachunki, umowy, ,maile, itd., po to by można było bardzo łatwo zobaczyć rozbieżności. Publikacje mają się rozpocząć w marcu.

Podczas konferencji była też mowa o drewnianych rzeźbach w szopce - Czerskim Betelejem, a także o przygotowaniu uroczystości, gdzie wręczano nagrody „Młyńskie Koło”.

Cały zapis konferencji – poniżej (wideo – 23.02):

0:00- Konferencja burmistrza. Jolanta Fierek przedstawia powody i cel konferencji. Nawiązanie do czwartkowej (22.02) sesji Rady Miejskiej.

08:20 sek. Dawid Prochowski, kierownik biura funduszy mówi o działaniach samorządu w zakresie ekologii. Przedstawia założenia programów.

19:21 sek. O kwestiach finansowych w odniesieniu do nawałnicy w kontekście szkód mówi burmistrz Czerska - Jolanta Fierek.

23:12. sek. O oszacowanych stratach i warunkach finansowania oraz o inwentaryzacji szkód i naborze wniosków informuje Dawid Prochowski.

24:48 sek. Burmistrz o naprawie dróg i o głosach krytyki w związku z pozyskaniem środków finansowych na odtworzenie dróg po nawałnicy. Wypowiedź uzupełnia Dawid Prochowski.

28:34 sek. Jolanta Fierek nawiązała do wysokości kwot odszkodowań. Do jej wypowiedzi nawiązał wiceburmistrz G. Klauza.

31:10. sek. Burmistrz w kontekście finansowym zwróciła uwagę na pracę innych samorządów a także na przykładzie gminy mówiła o gospodarowaniu pieniędzy z budżetu.

33:32 sek. Wiceburmistrz nawiązał do dokumentacji finansowej wniosków po nawałnicy i jej weryfikacji .

38:39 sek. Informacja w sprawie śledztwa w sprawie wydatkowania środków z MGOPS. Zapowiedź publikacji m.in. dokumentów, maili, po to by mieszkańcy dowiedzieli się jak było naprawdę z umowami, rachunkami dotyczących terapii.

50:48 sek. Wiceburmistrz sprostował informację o długości dróg – odtworzenie traktów.

51:25 sek. Na pytanie o zażalenie na decyzję o umorzeniu śledztwa przez prokuraturę burmistrz poinformowała, iż dyrektor SPZOZ takowego nie składał, przez co decyzja jest prawomocna. Włodarz mówi, że nie jest osobą, która lubi "szwendać się po sądach" a jedynie chce, aby gmina odzyskała pieniądze.

52:23 sek. Na pytanie o rewitalizację Czerska - burmistrz odpowiada, że już nie ma na nią szans, mówi o zignorowaniu  2 tysięcy podpisów mieszkańców, a także o kawiarnianych stolikach i rolach rozpisanych na tablety.

54:18 sek. Odpowiedź uzupełnia wiceburmistrz Klauza, który również tłumaczy przyczyny nieprzyjęcia projektu rewitalizacji przez RM.

55:21 sek. O działaniach radnych destrukcyjnych - "szukaniu dziury w całym" mówi burmistrz Jolanta Fierek (uroczystość wręczenia nagród – Młyńskich Kół). Włodarz nawiązuje do sprawy wykonania rzeźb szopki bożonarodzeniowej.

(red)


Spotkanie prasowe - zdjęcia (23.02):


Na zdjęciu od lewej: Dawid Prochowski, kierownik biura funduszy, Jolanta Fierek, burmistrz Czerska, Grzegorz Klauza, zastępca burmistrz Czerska, Wojciech Witkowski, pracownik biura funduszy.


Kierownik biura funduszy prosił również mieszkańców o  oddawanie głosów na lokalizację Naukowej Stacji Badawczej w Czerskim  Parku  Borowiackim. Ważne! Mieszkańcy mogą oddać jeszcze po kilka głosów, każdego dnia – do 28 lutego – po jednym. Zagłosuj - TUTAJ

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.