15-05-18
Powiat chojnicki.
Becikowe za psy również w gm. Czersk?
W gm. Chojnice becikowe za… pieski w górę. Ma być aż 1000 zł

Wójt gminy Chojnice chce podnieść tzw. becikowe za psy w gminie Chojnice do 1000 zł. Kwotę taką (refundacja poniesionych kosztów) otrzyma każdy, kto „adoptuje” psa z terenu gminy.


Podniesienie tzw. "piesikowego" ma zwiększyć adopcję psów z terenu gminy Chojnice.   |  fot. arch.

Na początku gmina Chojnice nowemu właścicielowi czworonoga z gminy Chojnice płaciła 400 zł, ostatnio było to 800 zł. Teraz wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański chce zaproponować, by była to kwota aż 1000 zł. Nie będzie to gotówka do ręki, a symboliczny bon.

W ciągu sześciu miesięcy gmina zwróci natomiast wydatki poniesione na nowego czworonoga do właśnie tej kwoty 1000 zł – będzie trzeba przedstawić faktury za zakupione rzeczy jak budę, legowisko, miski, karmę itp. Skąd ten pomysł? – Adoptacja piesków spadła nam do 50 proc. Jeśli nie ma chętnych do ich adopcji, to my ponosimy i tak wyższe koszty w schronisku w Chojnicach.

- Oprócz ważnego aspektu ekonomicznego jest też równie ważny aspekt humanitarny, chcemy by te pokrzywdzone przez ludzi zwierzaczki znalazły przyjaciół homo sapiens – mówi wójt gminy Chojnice Zbigniew Szczepański. Co ważne, pieska może adoptować nie tylko mieszkaniec gminy Chojnice, ale też mieszkańcy Chojnic i innych gmin. Jak dodaje wójt, są i osoby, które biorą pieski i nie chcą w zamian zwrotu kosztów.

Becikowe za psy również w gm. Czersk?
Wiceburmistrz Grzegorz Klauza mówi, że pomysł wprowadzenia w gm. Czersk tzw. becikowego za psy zostanie rozważony. Jednocześnie przypomina, że obecnie gmina Czersk przekazuje na rzecz osoby decydującej się na adopcję psa wyprawkę, w skład której wchodzi m.in. karma, smycz, książeczka zdrowia (wykonane są odpowiednie szczepienia i badania), itd. – łączna wartość - kilkaset złotych. Włodarz dodaje, że obecnie pod opieką gminy jest kilka psów.

(olo), (red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.