12-06-18
Gm. Czersk.
Akcja tej obszernej powieści dzieje się w połowie XVIII wieku
Dyskusyjny Klub Książki w Bibliotece
Ośrodka Kultury w Rytlu


06.06.2018 r. na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki w Rytlu rozmawialiśmy o  książce „Księgi Jakubowe albo Wielka podróż przez siedem granic, pięć języków i trzy duże religie, nie licząc tych małych” Olgi Tokarczuk.


Akcja tej obszernej powieści dzieje się w połowie XVIII wieku  głównie na Podolu, bohaterami zaś są m. in. takie postacie historyczne jak:  poetka barokowa Elżbieta Drużbacka, kasztelanowa Katarzyna Kossakowska, Antoni „Moliwda” Kossakowski, ksiądz Benedykt Chmielowski, a przede wszystkim Jakub Lejbowicz Frank, samozwańczy prorok, który doprowadził do powstania heretyckiej sekty frankistów. Ta ponad 900-stronicowa książka zadziwia swoim rozmachem: bogatym tłem społeczno-obyczajowym,  mnogością podjętych wątków i tematów, różnych przemyśleń i refleksji, bogatą galerią postaci. Niebanalna również jest szata graficzna książki: piękne  ilustracje, odwrócona numeracja, powtarzanie słów, różne kroje czcionek  - wszystko to sprawia, że książkę z przyjemnością bierze się do  ręki.

 Jednak ze względu na treść książki, podjęte w niej tematy nie jest to książka łatwa, wymaga od czytelnika ogromnego skupienia i uwagi. Następne spotkanie DKK w Rytlu 18.07.2018 r., podyskutujemy o książce Wiesława Myśliwskiego „Ostatnie rozdanie”

(mat. DKK Rytel)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.