12-06-18
Powiat chojnicki. Bezpieczeństwo na drogach
AKCJE POLICJI - podsumowanie, zapowiedź

W minioną sobotę na terenie powiatu chojnickiego trwała policyjna akcja "Alkohol i Narkotyki", podczas której policjanci drogówki jak i patrolówki prowadzili wzmożone kontrole na drogach. Działania skierowane były przede wszystkim przeciwko tym kierowcom, którzy wsiadali za kierownicę będąc pod wpływem alkoholu lub narkotyków. Funkcjonariusze sprawdzali czy podróżujący mają zapięte pasy bezpieczeństwa oraz kontrolowali czy dzieci przewożone są w fotelikach. Celem tego typu działań jest poprawa bezpieczeństwa na drogach.

W miniony weekend, w sobotę  policjanci z Reeratu Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach na terenie podległego powiatu prowadzili zintensyfikowane kontrole na drogach. Działania "Alkohol i Narkotyki" ukierunkowane były na eliminację z ruchu tych kierujących, którzy spożywali alkohol bądź zażywali narkotyki i pod ich wpływem zasiedli za kierownicą, ale także na zwrócenie uwagi uczestników ruchu drogowego na poważne konsekwencje jakie w przypadku kolizji lub wypadku niesie za sobą jazda po spożyciu alkoholu bądź tez pod wpływem substancji odurzających. Przystępując do kontroli funkcjonariusze zwracali także uwagę na obowiązek zapinania pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach. Podczas działań chojniccy policjanci skontrolowali ponad 200 kierujących. W wyniku prowadzonych kontroli policjanci zatrzymali jednego nietrzeźwego uczestnika ruchu, którzy znajdowali się pod wpływem alkoholu. Tego typu działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego i prowadzone są cyklicznie.

Apelujemy do osób, o zdecydowaną reakcję gdy widzą, że za  kierownicę wsiada osoba nietrzeźwa. Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu obniża koncentrację, zmniejsza szybkość reakcji oraz powoduje błędną ocenę odległości i prędkości. Pijani kierowcy to śmiertelne zagrożenie na drogach! Nie czekajmy na tragedię. Nietrzeźwy kierujący jadący zarówno samochodem czy też jednośladem, to zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nie pozwólmy pijanemu kierować pojazdem - korzystać z drogi. Jeśli podejrzewamy, że kierowca auta lub cyklista jest pijany, widzimy, że pieszy zatacza się na jezdnię, poinformujmy o tym Policję.
BEZPIECZNY PIESZY-KOLEJNA AKCJA W CZWARTEK
W czwartek (14 czerwca) policjanci z powiatu chojnickiego przeprowadzą działania „Bezpieczny pieszy”. Działania te mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych poprzez ograniczenie liczby zdarzeń z ich udziałem, a także kształtowanie świadomości kierujących i pieszych w obszarze występujących zagrożeń.

Mundurowi szczególną uwagę będą zwracali na wszelkie wykroczenia w ruchu drogowym, które wpływają na bezpieczeństwo pieszych. Działania policyjne mają na celu dyscyplinowanie we wzajemnych relacjach zarówno kierujących, jak i pieszych. Są one ukierunkowane na zapobieganie i zwalczanie zachowań powodujących główne zagrożenia „niechronionych uczestników ruchu drogowego”. W ramach działań stróże prawa zwrócą uwagę na zachowanie kierowców w stosunku do pieszych, ale też bacznie będą przyglądać się, czy piesi nie łamią zasad przepisów ruchu drogowego.

PAMIĘTAJMY !!!

Kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych ma obowiązek zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu. Należy jednak pamiętać o tym, że fakt korzystania z oznakowanego przejścia nie upoważnia pieszego do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Przypominamy również, że jedną z przyczyn licznych wypadków drogowych jest brak odpowiedniej widoczności pieszych w porze wieczorowo-nocnej. Dlatego apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na wierzchniej odzieży, co zwiększa szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności.

KPP Chojnice

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.