12-06-18
Gm. Czersk. Rajd rowerowy
`Odjazdowy Bibliotekarz`

W sobotę 9 czerwca 2018 r. odbył się integracyjny rajd rowerowy „Odjazdowy Bibliotekarz” w ramach ogólnopolskiej akcji. Organizatorem rajdu były trzy instytucje kultury z Rytla, Czerska i Brus. Współorganizatorem sobotniej imprezy było Nadleśnictwo Czersk. Metą tegorocznego rajdu rowerowego był plac przy Jeziorze Trzemeszno w Giełdonie.

Czytelnicy i przyjaciele bibliotek, aż z trzech miejscowości powiatu chojnickiego uczestniczyli w rajdzie rowerowym, którego celem była popularyzacja czytelnictwa przy aktywnym spędzaniu wolnego czasu. Spotkanie rozpoczęto od przywitania uczestników, następnie słowo wstępne w imieniu nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk wygłosił Leszek Pultyn, który wspomniał o nawałnicy i o tym jakie zniszczenia przyniosła na naszych terenach. 

Uczestnicy rajdu nie mieli dużo czasu na odpoczynek, ponieważ czekały na nich konkurencje sprawnościowe i różne zadania. Pierwsze zadanie pn. W POSZUKIWANIU KSIĄŻKI polegało na znalezieniu książki ukrytej w lesie. Każdy zainteresowany udziałem w konkursie otrzymał mapkę z zaznaczeniem, gdzie książka się znajduje. Zarówno dorośli jak i dzieci wyruszyli na poszukiwanie zguby. Po niedługim czasie książkę znalazła mieszkanka Czerska Marta Cisewska, za co otrzymała pamiątkowy dyplom i nagrodę w postaci książki.

Zaraz po tym konkursie wybrano najmłodszego i najstarszego uczestnika rajdu. Najmłodszą okazała się Basia Kroplewska z Rytla, a najstarszym Edmund Krzoska z Brus. Nagrody w tym konkursie ufundowało Nadleśnictwo Czersk.

Kolejnymi konkursami mającymi na celu integrację i zapoznanie się uczestników z Brus, Czerska
i Rytla było PRZECIĄGANIE LINY. Ten konkurs wszystkim uczestnikom przysporzył mnóstwo uśmiechu. Najpierw rywalizowały między sobą dzieci, a następnie dzieci i dorośli. Szala zwycięstwa przeciągała się raz na jedną, raz na drugą drużynę. Nie mniej radości przyniósł kolejny konkurs SKOKI W WORKACH. Dziewięcioosobowe drużyny zaciekle rywalizowały ze sobą. W kategorii dzieci-dzieci oraz dzieci-dorośli. Podobnie było z kolejnym konkursem CHODZENIE NA SZUDŁACH. Za udział w każdym konkursie zarówno dzieci, jak i dorośli otrzymywali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki, aby miło wspominać spotkanie.

Pomiędzy konkursami, Pan Karol, pracownik Ośrodka Kultury w Rytlu zabawiał dzieci różnymi zabawami animacyjnymi. Uśmiech i zadowolenie najmłodszych uczestników świadczyło o dobrej zabawie. Jedną z atrakcji na spotkaniu był pokaz udzielania pierwszej pomocy przez ratowników z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rytla Panów Sławomira Wozińskiego i Mariusza Sledz. Nie mniejszą atrakcją była kąpiel w Jeziorze Trzemeszno.

Konkurs na najbardziej pomarańczowego uczestnika zakończył się ogromnym sukcesem, ponieważ wybrano aż czworo dzieci ubranych najbardziej na pomarańczowo, a byli nimi: Machajewski Michał, Czapiewski Antoni, Knopik Martyna oraz Majer Paweł, natomiast wśród dorosłych wybrano osoby: Barbara Pasieka z Rytla oraz Natalia Landowska z Brus.
Po wielu konkursach, udanej integracyjnej zabawie, wspólnym posiłku, ufundowanym przez Nadleśnictwo Czersk, smakowitych drożdżówkach oraz słodyczach uczestnicy ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA z Rytla, Czerska i Brus wrócili do swoich miejscowości.

Organizatorzy
z Rytla: Małgosia, Kasia, Karol, Hania, Jacek, Wiesiu,
z Czerska: Emilia, Ania, Beata i Celestyna
oraz z Brus: Ania, Beata, Renata i Ola

dziękują wszystkim czytelnikom i przyjaciołom za udział w spotkaniu, a kierownictwu Nadleśnictwa Czersk, leśniczemu w Giełdonie Panu Wojciechowi Nielek, Pani Alicji Sabiniarz oraz  Ratownikom z Ochotniczej Straży Pożarnej z Rytla, Ochotniczej Straży Pożarnej i Policji w Brusach za pomoc przy organizacji ODJAZDOWEGO BIBLIOTEKARZA W GIEŁDONIE. Szczególne podziękowania należą się darczyńcom, którzy przekazali drobne upominki dla uczestników rajdu. Wynagrodziły one, szczególnie najmłodszym rowerzystom trud, jaki włożyli w dotarcie do mety rajdu.

Organizatorzy są wdzięczni:
P.W. „Smerf” – pp.  Borzyszkowskim
Bankowi Spółdzielczemu w Czersku
Urzędowi Miejskiemu w Czersku
Firmie „Lena” M. Trocha
p. Wojciechowi Pazda
p. Angelice Sobkowiak

Mat. OK Czersk, OK Rytel, CKiB Brusy

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.