8-03-19
Region. Dane statystyczne
Dzień Kobiet w Pomorskiem
Kobiety w pomorskiej polityce

Kobiety w województwie pomorskim żyją dłużej od mężczyzn, są lepiej wykształcone i coraz częściej są wybierane w powszechnych wyborach. W Gdańsku mamy pierwszą panią prezydent, w pomorskim sejmiku aż 12 pań radnych, a w zarządzie województwa panią wicemarszałek.


Kobieta z kwiatami. Fot. ©Depositphotos/pressmaster


8 marca obchodzimy międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji Urząd Statystyczny w Gdańsku przygotował infografikę.

Dzień Kobiet w liczbach
W 2017 roku w województwie pomorskim mieszkało 1 192 300 kobiet, średnia wieku pań wynosiła 40,7 lat. Mężczyzn było o ponad 60 tysięcy mniej (1 131 951), najwięcej w wieku 38 lat. Na 100 mężczyzn przypadało równo 100 kobiet w wieku 15-64 i aż 145 pań w wieku 65 i starszych.

Kobiety w Polsce żyją znacznie dłużej od mężczyzn. Przeciętnie dożywają osiemdziesiątki, a mężczyźni żyją średnio 8 lat krócej. Najdłużej w Europie żyją hiszpanki (86,3 lata), francuski (85,7 lat) oraz włoszki. Mężczyźni w Europie żyją najdłużej we Włoszech (81 lat), na Malcie (80,6 lat) oraz w Szwecji (80,6 lat).

W Pomorskiem wykształcenie wyższe w 2017 r. miało więcej kobiet niż mężczyzn. Za to panowie z wykształceniem zasadniczym zawodowym znacznie przewyższyli procentowo kobiety (ponad 30 proc. do niespełna 20 proc.). Zarówno kobiety, jak i mężczyźni, najczęściej wybierają prace w sektorze usługowym. Kobiet pracuje tam ponad 77 proc., a mężczyzn niespełna 50 proc. Natomiast w sektorze przemysłowym zatrudnionych w 2017 roku było aż 42,7 proc. mężczyzn, a kobiet mniej niż 18 proc.



Kobiety w pomorskiej polityce

W ostatnich latach widoczna jest coraz większa aktywność kobiet w polityce na różnych szczeblach. W Sejmiku Województwa Pomorskiego w kadencji 2018-2023 na 33 radnych zostało wybranych 12 pań. To o 5 więcej niż w ubiegłej kadencji. Jedna z pań radnych została również wybrana na członkinię Zarządu Województwa Pomorskiego. — Mam nadzieję, że czasy tzw. "szklanego sufitu" mamy już za sobą, ponieważ płeć nie ma wpływu na rzetelność w wywiązywaniu się z obowiązków i obietnic wyborczych — mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. — W polityce liczą się przede wszystkim wysokie kompetencje, a takie posiada członkini zarządu Agnieszka Kapała-Sokalska, którą cenię za ogromną wiedzę i doświadczenie z zakresu prawa oraz innowacyjne podejście do działań samorządowych — dodaje.

Agnieszka Kapała-Sokalska podkreśla, że nie chce patrzeć na ludzi w podziale na kobiety i mężczyzn, ale zawsze koncentrować się na merytorycznym aspekcie czyjejś aktywności. — Zauważalna jest zmiana wśród kobiet w podejściu do polityki - więcej chce się włączać w życie publiczne i w ten sposób się realizować — mówi wicemarszałek Kapała-Sokalska. — Myślę, że jest to pokłosie dokonujących się zmian społecznych, w których kobiety stają się coraz bardziej aktywne na różnych polach działalności. Uważam, że tendencja, gdy chodzi o zaangażowanie w politykę wśród kobiet, będzie wzrostowa. Według statystyk kobiety są lepiej wykształcone, są też bardziej pracowite, ale częściej niż mężczyznom, brakuje im pewności siebie. Zapewne wpływ na to ma wychowanie, różne stereotypy, którym nie każdy potrafi się przeciwstawić. Dlatego należy pracować nad sobą. Najtrudniej jest pokonać ograniczenia, które sami sobie stawiamy — kwituje.

Dowodem na większe poparcie ze strony społeczeństwa dla kobiet w polityce są również ostatnie przedterminowe wybory na prezydenta Gdańska. Aleksandra Dulkiewicz zwyciężyła miażdżącą przewagą nad kontrkandydatami. Zdobyła ponad 82 proc. poparcia i w ten sposób została pierwszą w historii prezydent Gdańska. Ponadto w czerwcu ubiegłego roku Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce przyjął „Model na rzecz równego traktowania", który ma zapobiec dyskryminacji mieszkańców ze względu na wiek, stan zdrowia, płeć, pochodzenie, narodowość, stosunek do religii i orientację seksualną.

Międzynarodowy Dzień Kobiet na świecie obchodzony jest od 1910 roku. W Polsce był hucznie świętowany w okresie PRL-u. Wtedy kobiety najczęściej dostawały od panów kwiaty (goździki, później tulipany), a także rajstopy i kawę.

Natalia Kłopotek-Główczewska
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.