11-07-15
Czersk. 14 lipca br. tym razem o godzinie 14:00
Spotkanie DKK- Isabel Allende pt. Podmorska wyspa

Biblioteka Publiczna w Czersku zaprasza na wakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki 14 lipca br. tym razem o godzinie 14:00. Miłośnicy dobrej literatury w letni lipcowy dzień omawiać będą książkę pt.: „Podmorska wyspa” autorstwa Isabel Allende.

Isabel Allende (ur. 1942r w Peru), bratanica prezydenta Salvadora Allende, pisarka i dziennikarka. W latach 1945-1975 mieszkała w Chile, potem w Wenezueli. Od 1988 roku mieszka w Kalifornii z drugim mężem.

W 1982 roku wydała swoją pierwszą powieść, „Dom duchów”, która wkrótce stała się jedną z kultowych pozycji literatury latynoamerykańskiej.

Potem ukazały się Miłość i cienie (1985), Ewa Luna (1987),Opowieści Ewy Luny (1989), Niezgłębiony zamysł (1991), Paula (1994), Afrodyta (1997), Córka fortuny (1999), Portret w sepii (2001), Mi pais inventado (2003), Zorro (2005), Ines, pani mojej duszy (2008), Suma naszych dni (2008), Podmorska wyspa (2011), Dziennik Mai (2011) oraz powieści dla młodzieży Miasto bestii (2002), Królestwo złotego smoka (2003), Las Pigmejów (2005).

Isabel Allende należy do grona najpopularniejszych współczesnych pisarzy hiszpańskojęzycznych, wszystkie jej książki osiągają wielomilionowe nakłady. Jest laureatką najbardziej prestiżowych nagród literackich oraz założycielką fundacji wspierającej programy poświęcone ochronie praw kobiet i dzieci.

Najnowsza powieść Jacka Dehnela „Matka Makryna” była przedmiotem dyskusji czytelników DKK podczas czerwcowego spotkania.

Bohaterką Powieści jest Makryna Mieczysławska, żyjąca w XIX wieku, niegdyś męczennica sławna w całej Europie, figura cierpienia narodu i świętości.  Wiele lat po śmierci zdemaskowana jako oszustka, dziś jest prawie zupełnie zapomniana. Bohaterka utworów Słowackiego i Wyspiańskiego powróciła w nowej, XXI-wiecznej odsłonie.

Dehnel, mistrz apokryfu i parafrazy, przedstawia dwie przeplatające się spowiedzi Makryny.

W pierwszej, oficjalnej, jest torturowaną przez Moskali przeoryszą zakonu unickiego, cudotwórczynią i prorokinią, w drugiej, prywatnej  - Iriną Wińczową, bitą, żyjącą w nędzy żoną alkoholika, która żeby przetrwać, musi zmyślić atrakcyjną historię.

I okazuje się w tym zaskakująco skuteczna!

Przez jej wyznania przewija się plejada sławnych postaci. Fałszywa zakonnica w 1845r. dotarła do Paryża, gdzie w jej historię uwierzył m.in. Adam Mickiewicz. Najważniejsza jest jednak sama bohaterka: całe życie upokarzana, maltretowana i dręczona przez męża, znajduje w sobie siłę. Dzięki swojemu sprytowi i niewątpliwej charyzmie przeistacza się w Makrynę. Okłamuje ludzi, których spotyka na swojej drodze. Wykorzystuje kościelno-narodowe fantazmaty Na stałe osiada w Rzymie, gdzie otrzymuje swój klasztor, w którym otoczona  należnym szacunkiem i współczuciem, spędza ostatnie lata życia.

Uczestnicy DKK zwrócili uwagę na bardzo dopracowaną warstwę językową książki oraz na udana próbę zmierzenia się pisarza z romantyczną ideologią martyrologiczną.

mat. Małgorzata Kowalewska-Remisz
Zdjęcia poniżej są ze spotkania, które dobyło się 16 czerwca br. 
Rozmawialiśmy o książce Jacka Dehnela pt.: "Matka Makryna": 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.