19-04-16
Gm. Czersk. Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 11 maja 2016 r.
Kwietniowe spotkanie DKK w Rytlu

Dziękujemy wszystkim, którzy przybyli 13 kwietnia 2016 r.  na spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki zorganizowane przez Ośrodek Kultury – Bibliotekę w Rytlu. Na spotkaniu tym, omawialiśmy książkę Antoniego Libery  Madame.


Powieść ta po raz pierwszy  wydana została w 1998 r. Akcja powieści rozgrywa się w realiach Polski Ludowej na przełomie lat 60-tych i 70-tych XX wieku i opowiada o miłości inteligentnego, zdolnego i elokwentnego ucznia do  tajemniczej, pięknej nauczycielki francuskiego, tytułowej Madame. Historia niby banalna, lecz książka wcale banalna  nie jest.   Wątek miłosny stanowi pretekst dla wielu rozważań  na temat sztuki, literatury (np. twórczości Dantego, Racine’a, Hölderlina, Conrada) , historii, a także pokazania realiów życia w komunistycznym kraju.  Madame  jest opowieścią o potrzebie marzenia,  o naturze mitu i o wierze w moc słowa („ ...uczyć się obcych języków, w ogóle – sztuki słowa! Jeśli będziecie mówić – płynnie, inteligentnie – wasz szary, ubogi świat stanie się barwny... barwniejszy. Bo wszystko pochodzi z języka. Bo wszystko od niego zależy. Bo, jak powiada Pismo, na początku było Słowo").

Wszystkim  uczestnikom naszego spotkania książka bardzo się podobała, trochę ironiczna, trochę nostalgiczna, z poczuciem humoru, pełna ukrytych znaczeń  wręcz  oczarowuje czytelnika. A do tego język powieści:  piękny, plastyczny i wyrafinowany, elegancki styl. Wszystko to gwarantuje czytelnikowi wspaniałą literacką ucztę i zapewnia obcowanie z dobrą, polską literaturą.

Kolejne spotkanie DKK odbędzie się 11 maja 2016 r. o godz. 16:30. Na spotkaniu tym podyskutujemy o książce Sylwii Chutnik W krainie czarów.

mat. Katarzyna Żakowska
moderator: Małgorzata Kowalewska-Remisz

 

 

 

 

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.