21-04-16
Czersk. Prezes: Takiego sprzętu używano do gaszenia pożarów
Perełka przed czerską remizą

Na placu przed czerską remizą stoi prawdziwa perełka. W środę (20.04.) po dziesięciomiesięcznej renowacji ustawiono w specjalnie przeszklonej wiacie strażacką konną pompę ręczną z końca XIX wieku. To prawdziwy okaz, wyprodukowany w Hanowerze - ok. 1895 roku.

W akcję rekonstrukcji „sikawki” włączyła się duża grupa osób. Budowę wiaty sfinansowano ze środków gminy Czersk, Nadleśnictwa Czersk oraz przy udziale Zakładu Stolarskiego Piotra Czapiewskiego.

- „Sikawka” była na stanie w naszej remizie. Ochotnicza Straż Pożarna w Czersku właśnie takiego sprzętu używała kiedyś do gaszenia pożarów. Jeszcze nie tak dawno ręczna pompa stała na naszym dziedzińcu. Jednak niszczała na deszczu, więc postawiliśmy ją odrestaurować, ale tak gruntownie. Praktycznie wszystkie elementy są jak nowe. Na tegorocznych uroczystych obchodach Dnia Strażaka podziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w prace. Pompa jest naszą perełką. Niech przypomina młodym druhom jak kiedyś walczono z żywiołem i to bardzo skutecznie – mówi Stanisław Leszczyński, prezes OSP w Czersku.

(red)


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.