2-05-16
Gm. Czersk. Policjanci ostrzegają przed oszustami
Starsze małżeństwo z gm. Czersk
straciło kilka tysięcy złotych…


Policjanci z Komendy Powiatowej w Chojnicach ostrzegają przed oszustami, którzy przy pomocy różnych metod chcą wyłudzić lub ukraść pieniądze. Ofiarą oszustów padł 78-letni mieszkaniec gm. Czersk oraz jego żona. Dwie kobiety, które prawdopodobnie były narodowości romskiej, pod pozorem uzyskania pomocy natarczywie weszły do mieszkania starszych ludzi. Po wyjściu oszustek następnego dnia 78-latek zorientował się, że skradziono im kilka tysięcy złotych oraz artykuły spożywcze. Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

W piątek (29.04.br.) około godz. 08:30 z dyżurnym komendy powiatowej policji w Chojnicach skontaktował się telefonicznie 78-letni mężczyzna, który poinformował, że on wraz z żona zostali okradzeni i stracili kilka tysięcy złotych. Dyżurny po przyjęciu zgłoszenia zaraz wysłał na miejsce grupę dochodzeniową, która przyjęła zawiadomienie o przestępstwie od pokrzywdzonego.  Z relacji mężczyzny i jego żony wynikało, że dzień wcześniej około godziny 08:00 rano do mieszkania starszego małżeństwa weszły natarczywie dwie nieznane im kobiety, które prawdopodobnie były narodowości romskiej. Jedna z tych kobiet podczas, gdy pokrzywdzona kazała jej opuścić mieszkanie, machała kocem przed sobą i w tym czasie cały czas prosiła o jedzenie dla siebie i dzieci, tłumacząc się, że przyjechała do Polski z Ukrainy uciekając przed wojną.

Po chwili poszkodowani zauważyli drugą kobietę w ich mieszkaniu, która prawdopodobnie wykorzystała nieuwagę domowników i ukradła z komody pieniądze oraz artykuły spożywcze z pomieszczenia przy kuchni. Mężczyzna dopiero następnego dnia zorientował się, że skradziono mu kilka tysięcy złotych.

Za kradzież grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności. wolności.

Policjanci apelują o rozsądek!
Najczęściej wystarczają zwykłe środki ostrożności i kilka podstawowych rad, by nie paść ofiarą oszustów działających różnymi metodami:
- nie otwieraj drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł
- spójrz przez wizjer i zapytaj,
- jeśli musisz kogoś wpuścić, nie zostawiaj go ani na chwilę samego w mieszkaniu i cały czas obserwuj,
- mając w domu pieniądze schowaj je w miejscu trudno dostępnym,
- nie przechowuj w mieszkaniu dużych kwot pieniędzy.

Pamiętajmy, aby zawsze o swoich podejrzeniach powiadomić Policję. Postarajmy się zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu i zachowania osoby podejrzanej.

KPP Chojnice

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.