9-06-16
Czersk. POD PATRONATEM PROFESORA JANA MIODKA
I CZERSKIE DYKTANDO O ZŁOTE
PIÓRO BURMISTRZA CZERSKA  - I GRUPA

7 czerwca br. w Szkole Podstawowej nr 1 w Czersku odbyło się I Czerskie Dyktando o Złote Pióro Burmistrza Czerska (I GRUPA). Urząd Miasta zorganizował dyktando w ramach obchodów 90. rocznicy nadania praw miejskich miastu Czersk.

Do grupy I (szkoły podstawowe) zgłoszono osiemnastu uczestników. O godz. 10.00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie jubileuszowej klasówki z ortografii. Dyrektor SP1 Bożena Spica w imieniu własnym i organizatorów przywitała zebranych i życzyła pomyślności.

Uczestnicy pod nadzorem Hanny Mrozińskiej zakodowali oryginalne kartki zgodnie z regulaminem konkursowym i w napięciu oczekiwali na odczytanie tekstu dyktanda.

Po sprawdzeniu przez opiekunów uczniów (Karina Sinkowska, Ewa Pęczak,Natalia Kwiatkowska, Agnieszka Kozłowska) nienaruszenia koperty z dyktandem przedstawicielka jury Maria Gajewska odczytała tekst dyktanda w całości. Następnie rozpoczęła dyktowanie. Po zakończeniu dyktowania przeczytała ponownie cały tekst, prace zostały zebrane i zapakowane w jedną kopertę, która wraz z kopertą z kodami, została przekazana przewodniczącej jury Bogumile Milewskiej.

Piszący urodzinowe dyktando musieli zmierzyć się między innymi z wyrazami: czerszczanka, nicnierobienie, Park Kociewski, Czerska Struga, superwakacje, weekend, rach-ciach, Wdzydzki Park Krajobrazowy, jezioro Ostrowite, ni stąd ni zowąd, strużka, oprószonej oraz postawić znaki interpunkcyjne zgodnie z przyjętymi regułami. Na przykład: w cudzysłowie użyć słowa "prymuski", w dwa myślniki ująć wtrącenie, postawić przecinek po wykrzyknieniu hm(m).

O tytuł Czerskiego Mistrza Ortografii w grupie I rywalizowali: Wiktoria Ostrowska, Eliza Godlewska, Małgorzata Gromowska, Martyna Górnowicz, Kinga Czapiewska, Wiktoria Gornowicz, Aleksandra Kukowska, Zuzanna Lamczyk, Marta Kaminska, Natalia Miłkowska, Iwona Tuszkowska, Martyna Klamann, Julia Kierska, Aleksandra Kulisiewicz, Oliwia Szark, Oskar Skóra, Kacper Kolassa.

Uroczyste ogłoszenie zwycięzcy i wręczenie nagrody odbędzie się na scenie głównej przy ul. Gen. Hallera dnia 2 lipca br. przed występem Gwiazdy Wieczoru.

A już 2 lipca – w CZERSKI URODZINOWY WEEKEND – przy fontannie na Placu Ostrowskiego zaprosimy dorosłych Mieszkańców i naszych Gości do napisania I Czerskiego Dyktanda pod patronatem Profesora Jana Miodka. Szczegóły już wkrótce!

SP 1 Czersk, (red)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.