16-06-16
Czersk. Do przesłuchania jest nawet kilkuset świadków
Sąd zawiesza postępowanie. Czynności
w słupskiej prokuraturze mogą potrwać bardzo długo


15 maja 2015 roku burmistrz Czersk Jolanta Fierek zwolniła dyscyplinarnie ówczesną dyrektor MGOPS Jolantę Lipską, która z kolei złożyła pozew do Sądu Pracy w Człuchowie o przywrócenie jej na stanowisko.


Jak informuje Anna Wołujewicz, wiceprezes  Sądu Rejonowego w Człuchowie, we wtorek 14 czerwca br. zostało wydane  postanowienie o zawieszeniu postępowania toczącego się przed sądem pracy do czasu zakończenia czynności prowadzonych przez słupską prokuraturę okręgową w sprawie nieprawidłowości w gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czersku. Jak uzasadnia wiceprezes ewentualne ujawnienie czynu karalnego może mieć wpływ na toczącą się sprawę przed sądem pracy. Orzeczenie wydane przez sąd jest nieprawomocne.

Przypomnijmy, po zwolnieniu dyrektor MGOPS włodarz uzasadniała swoją decyzję stwierdzeniem nieprawidłowości w gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi w Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Czersku. Zapowiedziała też złożenie wniosku do organów ścigania. Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa wpłynęło do prokuratury w Gdańsku dopiero pod koniec grudnia 2015 roku. Ostatecznie sprawą zajęła się Prokuratura Okręgowa w Słupsku, która w dniu 11 stycznia br. wszczęła śledztwo w sprawie nadużyć w wydatkowaniu środków własnych gminy Czersk przeznaczonych na realizację corocznych gminnych programów profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych w latach 2004 – 2015.

Jak długo jeszcze potrwa wspomniane postępowanie w Prokuraturze Okręgowej w Słupsku?

Z wypowiedzi rzecznika prasowego słupskiej prokuratury okręgowej wynika, że czynności mogą jeszcze potrwać wiele miesięcy. Do tej pory przesłuchano dopiero kilkudziesięciu świadków z grupy nawet kilkuset osób, które mają składać zeznania w Komendzie Miejskiej Policji w Słupsku. Jak tłumaczy rzecznik, w sprawie rozpatrywane są dwa wątki: ewentualnego wyłudzenia środków przeznaczonych na terapię, która nie miała być realizowana w pewnych okresach czasu oraz zatrudniania osób (psychologa i pedagoga) bez realizowania obowiązku świadczenia pracy w tym zakresie. Obecnie postępowanie przedłużono do 11 lipca br., ale z pewnością sprawa nie zostanie zakończona w tym terminie. Konieczne będzie też zabezpieczenie dokumentów, np. z SP ZOZ w Czersku, przesłuchanie m.in. terapeutów, urzędników, osób korzystających z terapii, itd. W tej sprawie jest już siedem tomów akt. 

Dziś (16.06.) przed Sądem Pracy w Człuchowie toczyła się kolejna rozprawa z powództwa zwolnionych dyscyplinarnie w listopadzie 2015 roku pracownic MGOPS w Czersku. Sąd wyznaczył kolejny termin rozprawy na sierpień br. – więcej o tej rozprawie już jutro.

(red)

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.