17-08-16
Region. GALERIA ZDJĘĆ, WIDEO
Zakiełkowała myśl o chojnickim regionie

W poniedziałek 15 sierpnia w Bornem Sulinowie zakończył się XIII Międzynarodowy Zlot Pojazdów Militarnych "Gąsienice i Podkowy". Tradycyjnie już na zlocie nie zabrakło mieszkańców Chojnic i regionu.


Wojskowi pasjonaci, rekonstruktorzy, mundury, liczne pojazdy wojskowe, kurz, hałas i zapach spalin na tankodromie - wszystko to można było zobaczyć i poczuć w mieście będącym niegdyś niemiecką bazą wojskową a do zmian ustrojowych w Polsce także tajną bazą wojskową wojsk radzieckich."Gąsienice i Podkowy" - nazwa ta idealnie odzwierciedla to co działo się na tegorocznej edycji zlotu militarnego w Bornem Sulinowie.

Oprócz wielkich gąsienicowych pojazdów wojskowych prezentujących się na tankodromie (m.in. BLG - 67 - czołg mostowy skonstruowany i produkowany wspólnie przez przemysły PRL i NRD, odpowiednik sowieckiego MT-55, doskonale zachowany WZT M88 - jeden z największych pojazdów tego typu na świecie - którego zadaniem  było ściąganie z pola bitwy i naprawa uszkodzonych czołgów, Leopard – niemiecki typ czołgu podstawowego drugiej generacji, opracowany w latach 60. XX wieku dla Bundeswehry jako następca amerykańskich czołgów Patton.

Czołgi weszły do służby w roku 1965. Ze względu na udaną konstrukcję został zakupiony i przyjęty na wyposażenie wielu armii na świecie. Ponadto poddano je wielu modernizacjom, dzięki czemu pozostaje w niektórych państwach w służbie do dnia dzisiejszego a także te bardziej znane miłośnikom sprzętu militarnego jak T-34, T-55, T-72 i cała gama bojowych wozów piechoty armii z różnych stron świata), swoje umiejętności bojowe zaprezentowała  również Chorągiew Husarska Województwa Kujawsko - Pomorskiego.

Nigdy jeszcze, do tej pory, na poprzednich edycjach zlotu nie było tak ciekawego sprzętu wojskowego. Tradycyjnie też oprócz wielu ciekawych ekspozycji militarnych zlot obfitował w wiele innych atrakcji kulturalnych m.in. świetny koncert zespołu "Strachy na Lachy", na którym bawiło się kilkanaście tys. fanów.

Stałym punktem programu są malownicze parady pojazdów wojskowych wokół jeziora Pile i do Barwic, które na trasie przejazdu obserwowane są przez liczne grono turystów mieszkańców. W tym roku odbyła się także parada ciężkiego sprzętu gąsienicowego po tankodromie ( z wiadomych względów taka parada nie może odbyć się ulicami miasta), którą otwierała konnica husarska a za nią kolejno poruszały się pojazdy gąsienicowe - od najmniejszego do największego. Ten atrakcyjny przejazd, obserwowany przez kilkanaście a może i kilkadziesiąt tysięcy widzów pozostawił niesamowite wrażenia, które pozostaną w pamięci na bardzo długo.

Na imprezie nie zabrakło także kiermaszu handlowego, na którego stoiskach (ponad 200) można było zaopatrzyć się w brakujące wyposażenie - mundury, obuwie i pozostały "szpej", z którego skwapliwie także skorzystałem. W wolnych chwilach można było skorzystać z bogatej oferty gastronomicznej - stoiska gastronomiczne w jednym ciągu miały 130 metrów długości !

Osobiście zlot zaliczam do udanej imprezy, która zaowocowała nowymi kontaktami, znajomościami a także przyjaźniami i jak jeden mąż wszyscy umówili się na kolejną XIV edycję w przyszłym roku. Zakiełkowały także nowe pomysły i być może imprezę o podobnym charakterze - ale o znacznie mniejszych rozmiarach - w przyszłym roku uda zorganizować się gdzieś w okolicach Chojnic - ale jak na razie to tylko plany.

Ale jeżeli komuś nie chce się czekać do przyszłego roku to już dzisiaj zapraszam w imieniu organizatorów na Piknik Militarny do Bydgoszczy do EXPLOSEUM na ul. Alfreda Nobla (dawne tereny "Zachemu"). Tam w dniach 26 - 28. 08. zaprzyjaźniona grupa rekonstruktorów organizuje Piknik Militarny pod nazwą "Cichociemni - Tobie Ojczyzno". Przy okazji będzie możliwość zwiedzenia linii produkcyjnej dynamitu z okresu II wojny światowej (obecnie muzeum).

Dariusz Wałdoch


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.