31-08-16
Gm. Czersk. Czerski Budżet Obywatelski 2017
Unieważniono głosowanie w Rytlu

Zespół ds. Czerskiego Budżetu Obywatelskiego podjął decyzję o unieważnieniu wszystkich kart, które zostały wrzucone do urny w Ośrodku Kultury w Rytlu (31 sztuk). Dlaczego? Czytamy w komunikacie, że „... z uwagi na niedozwolone otwarcie urny przez nieznaną osobę w Ośrodku Kultury w Rytlu i możliwą ingerencję w przebieg głosowania”.

Okazuje się, że urna była niezaplombowana - zdjęcie zrobił mieszkaniec Rytla Łukasz Formella (publikujemy poniżej). Według mężczyzny najbardziej bulwersujący jest fakt, że w dniu, gdy chciał oddać głos (wtorek - 23.08) w ośrodku znajdowały się karty do głosowania już wypisane z zadaniem nr 13 - „Wymiana ogrodzenia, modernizacja zaplecza kuchennego i pracowni plastycznej w Ośrodku Kultury w Rytlu”. Sam jest osobą zgłaszającą projekt nr 10 – „Kompleksowa wymiana murawy płyty boiska sportowego w Rytlu.”

- To po prostu skandal. Wypisane karty leżały w pomieszczeniu socjalnym, w miejscu ich wydawania (zdjęcie drugie od góry - przyp. red.). Chciałem zaznaczyć inne zadanie, jednak nie było już takiej możliwości, brakowało pustych kartek. Dodatkowo zobaczyłem, że urna jest niezaplombowana, czyli każdy mógł mieć do niej swobodny dostęp. W takiej sytuacji zrobiłem zdjęcia, aby mieć dowód (publikujemy poniżej - red.). Nie rozumiem dlaczego sugeruje się komuś jak ma głosować, przecież CzBO rodzaj zabawy, powinny być wyrównane szanse. Tydzień przed rozpoczęciem głosowania sugerowałem umiejscowienie urny np. w szkole, w bezstronnym miejscu. Zapewniano mnie, że nie będzie problemu z oddawaniem głosów. Niestety, stało się inaczej... Dziwię się, że ośrodek kultury zabiega o wykonanie ogrodzenia, prace modernizacyjne, skoro ma kilkusettysięczny budżet. Wiem, że już unieważniono głosowanie, zaplombowano urnę. W zasadzie było to jedyne możliwe wyjście z tej jakże absurdalnej sytuacji -€“ mówi Łukasz Formella, mieszkaniec  Rytla.

- Nie prowadziliśmy, ani nie prowadzimy żadnej agitacji na terenie ośrodka kultury. Tego dnia (23.08) karty z nr „13” znajdowały się tylko w pomieszczeniu socjalnym ponieważ zostały nam po tym jak mieszkańcy poprosili nas o pomoc w ich częściowym wypisaniu. Czyste karty są zawsze przy urnie, ale akurat gdy był pan Łukasz skończyły się, jednak za parę minut znów były dostępne. Urnę otrzymaliśmy z urzędu miejskiego, taką samą jak w ubiegłym roku – jak mówili mi pracownicy, bez plomb. Nie mamy wpływu na to, gdzie urna jest umiejscowiona, ani jak wygląda. Urna stojąca w naszym ośrodku jest zawsze zamknięta – mówi Małgorzata Kowalewska-Remisz, dyrektor Ośrodka Kultury w Rytlu.

Osoby, które oddały już swój głos i wrzuciły kartę do urny w Ośrodku Kultury w Rytlu mogą głosować ponownie.

(red)

 


Zdjęcie wykonane w dniu 25 sierpnia.


Zdjęcie wykonane 23 sierpnia.

 Zdjęcie wykonane 23 sierpnia.

 

Poniżej zdjęcie wykonane przez dyrektor OK Rytel w dniu 23 sierpnia, po wizycie pana Łukasza:Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.