2-09-16
Czersk. Sesja Rady Miejskiej w Czersku
Radny Benedykt Adamczyk
nie stracił mandatu. Punkt Przedszkolny
w Gutowcu


Na sesji Rady Miejskiej w Czersku radni podejmowali m.in. uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Benedykta Adamczyka oraz
utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gutowcu.

Relacje poniżej.


Sesja Rady Miejskiej w Czersku – wideo cz. II:

0:00 - Podjęcie uchwał
0:00 - Projekt uchwały w sprawie sieci publicznych przedszkoli na terenie gminy Czersk - XXIII/204/16. Głosowanie: 21 głosów za. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
0:45 - Projekt uchwały w sprawie utworzenia Punktu Przedszkolnego w Gutowcu – XXIII/205/16. Głosowanie: 21 głosów za. Uchwała została podjęta jednogłośnie.
1:20 - Projekt uchwały w sprawie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Benedykta Adamczyka – XXIII/206/16.
1:40 - Głos zabiera Cz. Niesiołowski pyta retorycznie - dlaczego radnym każe się wyrokować w sprawie wygaśnięcia mandatu, jeżeli prawo w tej sprawie jest jednoznaczne. Radny nie przyłoży ręki do tego, żeby karać radnego Adamczyka i z jego strony, żadnej winy nie widzi. Radny raczej woli dać mu medal.
2:58 - Radna Bogumiła Ropińska podkreśla, że nie jest to kwestia sprawiedliwości, tylko prawa. Przypomina też, że rada staje po raz kolejny w sytuacji kiedy wojewoda wzywa do wygaszenia mandatu radnego w czasie obecnej kadencji. W opinii B. Ropińskiej walka o zachowanie mandatu będzie walką przegraną. Radna pyta, czy B. Adamczyk sam chce aby wracano do tej sprawy, do artykułów w mediach, nieprzychylnych komentarzy, które będą pojawiały się w opinii publicznej. Radna pyta też koalicję rządzącą czy na pewno chcą tego dla swojego kolegi klubowego i uważa, że radni nie zdają sobie sprawy z tego, że nie stają w jego obronie ale robią mu krzywdę. B. Ropińska jest przekonana, że jeżeli radny oddałby honorowo mandat, uregulował swoje  sprawy gospodarcze z gminą i ponownie ubiegał się o miejsce w radzie, miałby większe szanse zostać ponownie wybranym niż jeżeli odbierze ten mandat sąd. Radna apeluje do radych aby wykazali się prawdziwą, a nie pozorowaną empatią na użytek interesów i prosi aby podjąć tę uchwałę.
5:56 - Radny Zbigniew Bieliński nie zgadza się ze słowami Bogumiły Ropińskiej, że radni działają tendencyjnie i działają z automatu chcąc utrzymać większość w koalicji. Radnego przekonują trzy wyroki sądów administracyjnych, które m.in. nie wskazują na winę Benedykta Adamczyka i jest zdziwiony, że prawnicy wojewody nie zauważyli tych wyroków, które są jednymi z najnowszych. Według Zbigniewa Bielińskiego nie zachodzą przesłanki do wygaśnięcia mandatu B. Adamczyka, gdyż nie występuje tutaj ani ryzyko korupcji, ani ryzyko uprzywilejowania czy jakiejkolwiek preferencji w prowadzonej przez niego działalności na mieniu gminy.
10:58 - Radny Benedykt Adamczyk informuje, że nie będzie brał udziału w głosowaniu.
11:10 - Radna Barbara Fierek jest zdumiona, że niedawno podejmowano podobną uchwałę w sprawie radnej Anny Redzimskiej. Przypomina też o sprawie radnego Krzysztofa Przytarskiego, który też miał dzierżawić grunty należące do gminy. Radna informuje, że w tej kwestii wstrzyma się od głosu, ponieważ nie wie, po której stronie jest prawdziwa wiedza, a w wyrokach sądu nie umie się zorientować.
12:30 - Radny Krzysztof Przytarski przypomniał, że burmistrz zarzuciła radnemu, że na gruncie gminnym stoi tablica reklamowa "Videofilmowanie Przytarski". Radny przypomniał swoje wcześniejsze słowa - jeżeli wojewoda cokolwiek mu zarzuci to nie pozwoli na to aby rada miejska decydowała o jego mandacie, tylko sam go złoży. Radny uważa, że tak samo powinien zrobić B. Adamczyk.
13:13 - Radny Czesław Niesiołowski zwraca się do radnego Przytarskiego, tłumacząc mu, że nie widzi porównania w jego sprawie.
14:05 - Głosowanie: 7 głosów za, 11 głosów przeciw, 2 głosy wstrzymujące. Uchwała nie została podjęta.


(red.)Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.