13-10-16
Gm. Czersk. Przedszkola zamknięte, nie wiadomo kiedy rozpoczną się zajęcia
Kolejne osoby zakażone bakterią salmonelli

Wczoraj (12.10) pisaliśmy o zamkniętych przedszkolach w Rytlu i Gutowcu. Przypomnijmy, powodem zamknięcia placówek było zatrucie pokarmowe wywołane przez salmonellę, które stwierdzono u dwójki hospitalizowanych przedszkolaków. Dziś (13.10) już wiadomo, że zakażonych tym rodzajem baterii jest więcej osób. Jak informuje Iwona Zalewska, dyrektor chojnickiego Sanepidu, bakterię salmonelli wykryto również u kilku osób z personelu przedszkola w Rytlu.

- Ci pracownicy będą odsunięci od zajęć w przedszkolu do momentu, gdy okażą prawidłowy wynik badania oraz aktualne orzeczenie lekarza medycyny pracy. Do naszej stacji rodzice przedszkolaków dostarczają kolejne próbki materiału do badań pobranego od swoich dzieci. Żywność podawana w przedszkolu została już zbadana. Nie mamy informacji, aby była źródłem zatrucia - mówi Iwona Zalewska,  dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chojnicach.

Pomieszczenia placówek w Rytlu i Gutowcu (świetlica wiejska) są już zdezynfekowane. Dezynfekcji poddano również wyposażenie  - zabawki, naczynia, sztućce, itd. – każde z osobna.

Nie wiadomo jednak kiedy rozpoczną się zajęcia. Dyrektor chojnickiego Sanepidu mówi, że jest za wcześnie, aby teraz określać datę otwarcia przedszkoli.

(red)


AKTUALIZACJA
(14-10-16)

Już u 24 osób wykryto zakażenie bakterią salmonelli. Przedszkola, do których uczęszcza ok. 90 dzieci mają być zamknięte co najmniej do końca miesiąca. W dalszym ciągu badane są kolejne próbki dostarczane przez rodziców dzieci uczęszczających do placówek.


Aktualizacja
(18-10-16)


- Otrzymaliśmy dziś zalecenia z Sanepidu – świetlica nie będzie jednak udostępniana. Przed uruchomieniem przedszkola w Gutowcu, pomieszczenia zostaną poddane dezynfekcji. Na razie pracownicy Sanepidu informują o osobach, u których wykryto objawach chorobowe – precyzuje we wtorek (18.10) po południu swoją wcześniejszą informację, m.in. z piątku o ilości osób, u których występuje zakażenie bakterią salmonelli, wiceburmistrz Grzegorz Klauza.


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.