15-10-16
Powiat chojnicki. „Niestety, mleko się rozlało, ludzie są przestraszeni”
ZZO: dyskusja przed podwyżkami

Jakie będą realne koszty podwyżki cen odbioru śmieci? Jakie narzędzia zastosują samorządy (m.in. gm. Czersk), by tę niedogodność nieco złagodzić? Te pytania praktycznie pozostają bez odpowiedzi jeszcze przez kilka tygodni.


Wczoraj członkowie komisji ds. ochrony środowiska w radzie miejskiej Chojnic słuchali wyjaśnień w ZZO odnośnie planowanych podwyżek. Na zdjęciu przewodniczący komisji Stanisław Kowalik i prezes zarządu ZZO, Lucyna Perlicka.   |  fot. (ro)

Jednakże po wczorajszej (14.10.) wizycie komisji ds. ochrony środowiska w ZZO w Nowym Dworze udało się odsłonić rąbek tajemnicy. Pretekstem do tego spotkania były przecieki w lokalnej prasie, gdzie opublikowano propozycje podwyżek. - To zaledwie materiał wyjściowy do dyskusji – zastrzegła Lucyna Perlicka, prezes zarządu ZZO.

- Niestety, mleko się rozlało, ludzie są przestraszeni - komentował Stanisław Kowalik, przewodniczący komisji. - Rok temu padła ze strony spółki deklaracja o informowaniu nas o wszelkich ruchach cenowych. Nie przypominam sobie takiego działania. Tu upatrujemy błędu  ze strony zarządu.

Prezes ZZO wyjaśniała, że za politykę cenową odpowiada przed radą nadzorczą oraz zgromadzeniami wspólników spółki, czyli włodarzami samorządów.

- 19 października zaplanowaliśmy spotkanie robocze wspólników, 21 października posiedzenie rady nadzorczej  i wreszcie formalne zgromadzenie wspólników, na którym zostanie podjęta decyzja w sprawie cen. Czego można się spodziewać? - Wedle wstępnych szacunków w mieście podwyżka na 1 osobę w mieście ma wynieść od 1,35 do 1,50 zł za miesiąc, to 12 – procentowy wzrost cen – informował radny Antoni Szlanga.

- W nieodległej perspektywie rząd też zapowiada podwyżki cen wody, energii. Zatem wobec planowanych w ZZO podwyżek, nie możemy przejść obok tego obojętnie. Mam nadzieję, że uda się wypracować consensus, być może zgromadzenie wspólników dojdzie do wniosku, że nie ma potrzeby zastosowania tych podwyżek, lecz  można to zbilansować przez reformę kosztów w spółce. Co jest powodem podwyżek?

Pierwszy z nich ma źródło w nowych przepisach, które nakazują przekazywanie do odzysku tzw. odpady wysokokaloryczne, które trafiają do zewnętrznej spalarni. Dla spółki to koszt 138 zł za tonę, co daje obciążenie kosztami rzędu 1,2 miliona złotych rocznie. Drugi czynnik ewentualnej podwyżki to konieczność zbilansowania kosztów nowych inwestycji w siedzibie spółki, m.in. budowy linii kompostowni oraz do doczyszczania odpadów. Spółka zaciągnęła pożyczkę na ten cel, obciążając budżet po 100 tysięcy złotych miesięcznie. Zatem łącznie finansowe obciążenia w skali roku osiągną wartość ponad dwóch milionów złotych, podczas gdy jeszcze w poprzednich latach spółka osiągała nawet ponadmilionowy zysk.

- Jest jeden sposób, by nawet wysokokaloryczne odpady zostały u nas zutylizowane - wyjaśniała pani prezes. - Pilotażowo testowaliśmy unikalną w skali kraju technologię odgazowania. Testy wpadły pomyślnie, jednak wstępny koszt budowy to aż 30 milionów złotych. Nasze rozwiązanie zostało wpisane w urzędzie marszałkowskim do wojewódzkiego planu zagospodarowania odpadów, być może uda się pozyskać unijną dotację na budowę tej zgazowarki z funduszu na innowacyjne rozwiązania.

Osobną sprawą jest kwestia selekcji odpadów. Spółka jest zobowiązana do selekcji co najmniej połowy przyjmowanych odpadów do 2020 roku. A z tym nie jest najlepiej mimo dużej kampanii informacyjnej oraz powiększającej się ilości zbiorników na poszczególne frakcje.

Do sprawy wrócimy.

(ro)

Zgromadzenie Wspólników ZZO Nowy Dwór:

1. Arseniusz Finster Burmistrz Gminy Miejskiej Chojnice
2. Zbigniew Szczepański Wójt Gminy Chojnice
3. Witold Ossowski Burmistrz Miasta i Gminy Brusy
4. Jolanta Fierek Burmistrz Miasta i Gminy Czersk
5. Jacek Warsiński Wójt Gminy Konarzyny
6. Ryszard Szybajło Burmistrz Miasta Człuchów
7. Adam Marciniak Wójt Gminy Człuchów
8. Wojciech Kallas Burmistrz Miasta Debrzno
9. Piotr Zabrocki Burmistrz Miasta i Gminy Czarne
10. Andrzej Żmuda-Trzebiatowski Wójt Gminy Przechlewo

źródło – Zakład Zagospodarowania Odpadów Nowy Dwór sp. z o.o

 

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.