17-11-16
Czersk. Burmistrz: Zaangażowanie w prace choćby jednej osoby delegowanej ze spółdzielni jest sukcesem
Spółdzielnia socjalna pełni rolę pośrednika?

Na początku listopada br. burmistrz Czerska obszernie wypowiadała się na temat funkcjonowania Spółdzielni Socjalnej Czersk (zobacz artykuł). Mówiła, że spółdzielnia może pochwalić się wysokim przychodem do końca roku, sięgającym 100 tys. złotych.

Po publikacji pojawiły się informacje o tym, że spółdzielnia zleca określone zadania firmom, pełniąc rolę pośrednika. Okazuje się, że w dwóch przypadkach – rozbiórka na rzece Niechwaszcz (5,5 tys. zł), remont mostu na ul. Al. 1000-lecia w Czersku (58 tys. zł) spółdzielnia korzysta z usług lokalnych firm.  Rozmówcy uważają, że taka sytuacja może narażać gminę nie dodatkowe koszty, ponieważ określone zadania mogą od razu wykonywać prywatne podmioty, bez udziału spółdzielni.

- Otrzymałem propozycję i na nią przystałem. Moi pracownicy wykonują cały remont mostu na Al. 1000-lecia, pomagają nam osoby ze spółdzielni socjalnej – mówi właściciel firmy realizującej naprawę mostu w Czersku.

- Najważniejszym zagadnieniem, które trzeba podnieść odnosząc się do jakiegokolwiek działania podejmowanego przez Spółdzielnię Socjalną, jest idea jej założenia. W odróżnieniu od każdego innego podmiotu gospodarczego, jest ona podmiotem powołanym do aktywizowania zawodowego i społecznego osób, podejmujących w niej pracę. Proszę pamiętać, że ma ona aktywizować osoby bezrobotne, społecznie wykluczone, albo takim wykluczeniem zagrożone. Niestety, w przeważającej liczbie są to osoby bez jakiegokolwiek przygotowania zawodowego, także funkcjonujące w środowiskach, gdzie przysłowiowe "chodzenie do pracy" jest nie dobrem człowieka, a uciążliwością. Dlatego też często za źródło pozyskania środków finansowych koniecznych do życia upatruje się wszelkiego rodzaju pomoc socjalną. To też charakterystycznym działaniem takiej spółdzielni jest praca tych osób pod okiem fachowców, którzy przyjmują rolę trenerów pracy. Spółdzielnia socjalna wcześniej nawiązywała wiele rozmów z lokalnymi podmiotami, które chciałyby współpracować z nią właśnie jako trenerzy pracy dla pracowników spółdzielni. Zaangażowanie w prace choćby jednej osoby delegowanej ze spółdzielni jest sukcesem. I tak się dzieje choćby w kontekście rozbiórki czy naprawy mostów w gminie, gdzie pracownicy spółdzielni uczą się wykonywania konkretnych czynności i robót. Taka jest istota funkcjonowania naszej spółdzielni socjalnej. Dodam, że oferty złożone przez spółdzielnię na realizację choćby tych dwóch zadań były najtańsze - mówi burmistrz Jolanta Fierek.

(red)

Naprawa mostu na ul. Al. 1000-lecia w Czersku trwa od kilku dni – zdjęcia (17.11):

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.