20-11-16
Czersk. Jak zawsze uroczyście, jak zawsze radośnie, twórczo i żywiołowo czyli...
Ślubowanie klas pierwszych
w czerskiej JEDYNCE

W życiu są uroczystości większe i mniejsze, ważniejsze i mniej ważne. Oczekujemy na nie zwykle w odświętnych, pięknych strojach, z uśmiechem na twarzy, radością w sercu. Towarzyszą im kwiaty, miłe słowa i obecność tych, którzy znaczą w naszym życiu tak wiele. 

19 listopada 2016 r  przeżywaliśmy  jeszcze jedną odświętną chwilę – ślubowanie i pasowanie na ucznia. Uroczystość rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru szkoły i przywitaniem zgromadzonych gości oraz bohaterów spotkania. Powitaliśmy osoby, które swoją obecnością dodali blasku i powagi oraz uświetnili  tę uroczystość. Wśród nich była pani dyrektor Bożena Spica  pani wicedyrektor Ewa Polakiewicz, wiceburmistrz Grzegorz Klauza, panie dyrektorki  przedszkola: Elżbieta Sokołowska, Barbara Brzezińska i Lidia Peplinska Rada Rodziców – Małgorzata Skwarek, ksiądz Damian Kajfasz, Rodzice oraz członkowie rodzin.

Pierwszoklasiści ubrani w stroje galowe niecierpliwie oczekiwali na najważniejszy moment uroczystości – pasowanie na ucznia. Najpierw jednak zaprezentowano program artystyczny. No i zaczęły się uczniowskie egzaminy. Na wesoło oczywiście. To uczniowie klasy IIIG prowadzone przez panią Luizę  Bieszke-  Wolf   pełną humoru inscenizacją powitali pierwszoklasistów w szkole, oraz hucznie przyjęli ich do braci uczniowskiej, udzielili im dobrych rad i nie zapomnieli „wlać” kilka kropel „oliwy” na światły umysł. Obecni na sali mogli zauważyć, że pierwszoklasiści znają również  Hymn Szkoły Podstawowej nr 1. Śpiewali bardzo głośno i wyraźnie. Kiedy już „maluchy” przeszły pomyślnie wszystkie próby,  nastąpił moment najważniejszy – ślubowanie i  pasowanie na uczniów. Tekst ślubowania  odczytała pani Ewa Polakiewicz  uczniowie powtarzali słowa trzymając paluszki w górze, co wprawiło wszystkich w podniosły nastrój. Potem pani dyrektor pasowała wszystkich na uczniów, dotykając ramion wielkim ołówkiem. Ten uroczysty moment fotografowali chyba wszyscy, będzie to wspaniała pamiątka pierwszej i najważniejszej uroczystości w życiu ucznia. Wychowawczynie wręczyły nowo mianowanym „Medal pasowania na ucznia”, a koledzy i koleżanki z klasy III obdarowali każdego z nich słodkim prezentem i własnoręcznie wykonaną zakładką do książki. Ten uroczysty dzień był powodem do dumy niejednego pierwszoklasisty, gdyż dzięki temu dziecko miało poczucie, że bycie uczniem jest czymś ważnym i cennym.

Kończąc, przytoczę cytat z jednej z książek z serii ,,Świata Dysku”, brytyjskiego pisarza, Sir Terry`ego  Pratchetta: ,,Talent określa co człowiek robi, nie określa, kim człowiek jest. Kiedy wiesz, kim jesteś, możesz dokonać wszystkiego.” I tego w imieniu wychowawczyń pani Ewy Rutkowskiej, pani Urszuli Sroka i pani Magdaleny Pruskiej życzymy.

Opracowanie i zdjęcia Ewa Pruszak 

 


Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.