Artykuł sponsorowany

Czy żeglarstwo jest trudne?

Żeglowanie nie należy do najłatwiejszych na świecie sportów wodnych. Pierwsze samodzielne wypłynięcie zapada w pamięci do końca życia. Tak samo pierwsze lekcje bywają trudne. Jeśli ktoś jest jednak zdeterminowany i pewny swojej pasji, powinien świetnie poradzić sobie z przyswojeniem niezbędnej wiedzy. Czy żeglarstwo jest trudne? Co może sprawiać kłopot początkującym? Przeczytaj.


Zasady bezpieczeństwa i znajomość jednostek wodnych

Żeglarstwo nie jest trudne – pod warunkiem że ktoś uczy się żeglugi od dłuższego czasu. Problem z opanowaniem podstaw mogą mieć jednak osoby początkujące. Najpierw omawiane są zasady bezpieczeństwa na wodzie, co też nie zawsze bywa łatwe do przyswojenia. Należy zapamiętać mnóstwo informacji, np. jak korzystać z konkretnych sprzętów ratunkowych. Trzeba też nauczyć się szukania szybkich rozwiązań, gdy np. warunki atmosferyczne się pogorszą. Należy też opanować sztukę szybkiego nawracania, manewrowania żaglami, czy zmiany kursu łódki i żaglówki. Trzeba jednocześnie uważać przy tym na zmieniający się kierunek wiatru, co na początku nie jest łatwe.

Żeglowanie nie będzie aż takie trudne, jeśli poznasz poszczególne jednostki wodne. Powinieneś wiedzieć, jak funkcjonują różne typy pojazdów, np. jachty jednoosobowe i dwuosobowe, łodzie czy żaglówki. Dzięki tej wiedzy będziesz umieć rozróżniać podstawowe jednostki, którymi możesz wyruszyć w rejs. Żeglarstwo nie będzie sprawiać dużych trudności, jeśli nauczysz się zasad działania najważniejszych elementów jachtu, żaglówki czy innej jednostki (m.in. steru czy lin).
Znajomość wyposażenia na pewno ułatwi żeglugę i sprawi, że poczujesz się bezpieczniej.


Nikt nie powiedział, że będzie łatwo

Nauka żeglarstwa nie jest najłatwiejsza. W zasadzie cały czas trzeba się szkolić – zmieniają się bowiem technologie czy nawet pogoda na świecie. Przyswajać powinno się teorię, a następnie przenosić nabytą wiedzę do rzeczywistości. Tylko praktyka umożliwia nauczenie się żeglarstwa. Bez niej ciężko o bycie doświadczonym żeglarzem. Dzięki praktykowaniu ta wyjątkowa dyscyplina wodna stanie się znacznie prostsza do oswojenia.


Co może sprawiać kłopot początkującym? Otóż utrzymanie równowagi, a także precyzyjne sterowanie jachtem lub łodzią. Dla kogoś z wieloletnim doświadczeniem żeglarstwo nie jest aż tak trudne. Jednak bywają momenty, że nawet bardzo doświadczone osoby napotykają wiele trudności (np. niespodziewany wypadek na otwartych wodach czy gwałtowne załamanie pogody). Nikt jednak nie powiedział, iż żeglowanie jest proste.


Najważniejsza jest praktyka i… cierpliwość

Nauka żeglugi polega na opanowaniu nowych umiejętności i poszerzaniu zdobytej wiedzy. Pozwala nauczyć się, jak kontrolować jacht czy łódź oraz w jaki sposób obsługiwać wszystkie znajdujące się tam sprzęty. Pierwsza lekcja żeglugi czasami może przerazić i sprawić wrażenie, że dyscyplina wydaje się trudna. Tymczasem warto zagłębić się w żeglarstwo, aby zrozumieć, że najważniejsza jest po prostu… praktyka.


Jeśli czujesz, że twoim marzeniem jest dryfowanie jachtem po akwenach, daj sobie czas. Początki w żeglarstwie bywają trudne. Jednak z czasem zauważysz, że radzisz sobie coraz lepiej.
Pamiętaj – praktyka czyni mistrza!




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.