25-06-19
Czersk. Jest odpowiedź czerskiego ratusza
Czytelnik pytał o odpowiedzialność
za „świecące drzewo”


W nawiązaniu do sytuacji w Czersku, zgłoszonej przez czytelnika, (sposób oświetlenia fragmentu ul. Lipowej) – zobacz artykuł (TUTAJ) - poprosiliśmy czerski magistrat oraz starostwo powiatowe o udzielenie odpowiedzi na pytania czytelnika: Kto jest odpowiedzialny za taki stan rzeczy, i kto za taką pracę bierze pieniądze?

„Konserwację oświetlenia ulicznego, w tym m.in. przycinanie gałęzi drzew, które zasłaniają oprawy lamp ulicznych, wykonuje ENEA Oświetlenie Sp. z o.o. w przypadku opraw zamontowanych na energetycznej linii napowietrznej, a na pozostałych punktach firma ENERGOTECH Sp. J.

Dziękujemy Czytelnikowi za zgłoszenie zasłoniętej oprawy lampy ulicznej przez gałęzie drzewa i jednocześnie prosimy mieszkańców w przypadku zauważenia podobnych sytuacji o zgłaszanie takich punktów do Urzędu Miejskiego w Czersku.

Ponadto przypominamy, że można zgłaszać telefonicznie do Urzędu lub na adres e-mail lampy@czersk.pl wszystkie awarie związane z oświetleniem ulicznym.”
– brzmi odpowiedź z czerskiego ratusza.

Dopytaliśmy jeszcze o kwestię sprawowania nadzoru nad wskazanymi firmami oraz o ewentualne narzędzia jakie ma do dyspozycji gmina Czersk, czyli płatnik, aby podmioty we właściwy sposób wywiązywały się ze swoich obowiązków. Chcieliśmy się też dowiedzieć jakie w tym konkretnym przypadku („świecące drzewo”) gmina podejmie kroki? W jaki sposób wyegzekwuje kwestię poprawnego działania oświetlenia, które powinno oświetlać drogę, a nie drzewo? Czy urzędnicy naliczą karę umowną? Wydaje się (sądząc po zdjęciach), że lampa nie działała poprawnie, tj. nie oświetlała drogi, już od dłuższego czasu...

„Sprawa została niezwłocznie zgłoszona do konserwatora poprzez specjalny portal on-line. Teraz ma on czas na wykonanie zlecenia, dopiero po tym można wyciągać wobec nich jakieś konsekwencje.” – odpowiada UM w Czerksu.

(red)

Zdjęcia przysłane przez czytelnika, opublikowane w portalu w dn. 21 czerwca 2019 r. (ul. Lipowa):

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.