3-02-23
Gm. Czersk. ZDJĘCIA, WYNIKI
GM. CZERSK. Młyńskie Koła 2022
Dziś (3.02) w Domu Kultury w Rytlu odbyła się gala wręczenia Młyńskich Kół 2022. To wyróżnienia dla osób, które w 2022 roku wykazały się szczególnymi osiągnięciami lub podjęły akcję społeczną. To także wyróżnienie dla firm czy instytucji.

Statuetki rozdano w pięciu kategoriach (Przedsiębiorczość, Sport i Rekreacja, Inicjatywa Społeczna, Nauka i Edukacja, Kultura). Dodatkowo przyznano dwie nagrody specjalne. Ponadto burmistrz wręczył specjalne wyróżnienie za osiągnięcia sportowe.

Po gali wręczenia odbył się recital Jacka Wójcickiego.

Poniżej przedstawiamy listę nominowanych oraz laureatów:
PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ - nagrodę w tej kategorii otrzymał "AGROTECH" BOGDAN FIEREK (fot. poniżej)

 
Drewin Sp. z o.o.
Drewin to jeden z największych zakładów produkcyjnych w gminie Czersk. Prowadzona przez Marcina Bruskiego spółka cały czas się rozwija, zwiększa zatrudnienie i systematycznie inwestuje w swój majątek. Efektem ciągłego rozwoju firmy jest rozbudowa zakładu w Złotowie. W roku 2022 do użytku została oddana druga, nowoczesna hala produkcyjna. 

„Elktom” Tomasz Morek 

Ostatnie kilka lat to ciągły rozwój firmy w branży sieci i instalacji elektrycznych. Elktom realizuje coraz większe inwestycje i zlecenia. Wiele z nich to zadania na obszarze gminy Czersk. Firma Tomasza Morka zajmuje się też obsługą gminnego oświetlenia ulicznego, montażem iluminacji czy obsługuje imprezy na terenie gminy. Pracownicy firmy Elktom są dyspozycyjni i skuteczni w swoim działaniu. 

„Agrotech” - Sklep Ogrodniczo-Przemysłowy Bogdan Fierek
 
W roku 2022 firma Agrotech przeniosła swoją główną działalność do nowego i nowoczesnego budynku przy ulicy Generała Hallera w Czersku. Funkcjonalny obiekt i nowa przestrzeń pozwoliły na dalszy rozwój firmy oraz na wsparcie różnych inicjatyw podejmowanych przez gminę. W 2022 roku Państwo Monika i Bogdan Fierkowie udostępnili piętro budynku do organizacji malarskiej wystawy poplenerowej czy promocji albumu „Czersk i okolice na starych pocztówkach”.

Szkółka Roślin Łangowscy – Ogrodnictwo Czersk
Rodzinna firma z ulicy Wielewskiej w Czersku z roku na rok rozwija swoją działalność. Właściciele w swoją pracę wkładają sporo pasji, a pielęgnacji roślin poświęcają dużo czasu. W szkółce panuje rodzinna atmosfera, a kupujący mogą liczyć na fachowe doradztwo i wsparcie przy wyborze odpowiednich kwiatów, bylin czy krzewów. Skutkuje także pozyskiwaniem nowych klientów. Szkółka Roślin Łangowscy angażuje się też w wiele przedsięwzięć związanych z nasadzeniami zieleni czy ozdabianiem naszej gminy.

Zakład Instalacji Elektrycznych i Hydraulicznych Włodzimierz Zabrocki
To rodzinna firma z Rytla, która w ostatnich latach poszerza swoją działalność i staje się przedsiębiorstwem wielopokoleniowym. Założyciel firmy, Pan Włodzimierz, może już liczyć na wsparcie synów Patryka i Marcina. Skutkuje to tym, że firma jest w stanie rozwijać się i realizować coraz większe zlecenia. Zajmuje się wykonywaniem sieci i instalacji elektrycznych, wodociągowo-kanalizacyjnych, centralnego ogrzewania i innych. Firma angażuje się także w wiele inicjatyw w gminie Czersk, w szczególności w sołectwie Rytel. 

NAUKA I EDUKACJA - nagrodę w tej kategorii otrzymała ALEKSANDRA DZIĘCIELSKA-JASNOCH (fot. poniżej)
 
Radosław Piórkowski
Od wczesnych lat nauki przejawiał wszechstronne uzdolnienia w zakresie przedmiotów ścisłych. Absolwent Zespołu Szkół w Rytlu, doktor z Uniwersytetu Warszawskiego na wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki, obecnie asystent naukowy na Wydziale Informatyki na Uniwersytecie w Oksfordzie w Wielkiej Brytanii. To młody naukowiec zajmujący się informatyką teoretyczną. Wraz z zespołem opracował system przechwytywania ruchu twarzy na podstawie nagrań z kamery. Jego prace naukowe były wielokrotnie nagradzane w Polsce i Europie.

Aleksandra Dzięcielska-Jasnoch
Regionalistka i pasjonatka kultury Kaszub. Mistrzyni kaszubskiej mowy w słowie mówionym i pisanym. Dyplomowana nauczycielka języka kaszubskiego. Dzięki niej szkoły w Czersku mogą realizować nauczanie regionalne. Jest autorką tekstów i sekretarzem redakcji w miesięczniku „Pomerania”. Jej publikacje można też znaleźć w „Zeszytach Czerskich”. Na co dzień zaangażowana w wiele inicjatyw społecznych promujących naszą gminę oraz Kaszuby. Jest między innymi dwukrotną laureatką Dyktanda Kaszubskiego. 

Elżbieta Sokołowska
Przez 30 lat pełniła funkcję dyrektora Przedszkola Samorządowego nr 2 im. Jana Brzechwy w Czersku. W tym czasie wychowała tysiące młodych czerszczan oraz dziesiątki pracowników oświatowych. Zawsze uśmiechnięta i życzliwa dla najmłodszych. Promotorka twórczości Jana Brzechwy. Od wielu lat przedszkole jest organizatorem konkursu „Znam i lubię wiersze Jana Brzechwy”. Inicjatorka wielu przedsięwzięć w przedszkolu, między innymi związanych ze zdrowym stylem życia i odżywianiem. Placówka otrzymała certyfikat „Przedszkole Dobrego Żywienia”. W 2022 roku pani Elżbieta przeszła na zasłużoną emeryturę.

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Wsi Łąg
Od wielu lat stowarzyszenie prowadzi aktywną działalność angażując się w życie Zespołu Szkół w Łęgu i całego sołectwa Łąg. Dzięki zaangażowaniu jego członków przy szkole powstała bieżnia i zagospodarowano część terenu. Stowarzyszenie jednoczy, integruje i aktywizuje mieszkańców oraz współpracuje z innymi organizacjami i instytucjami z gminy Czersk podejmując wiele ciekawych i potrzebnych inicjatyw. W 2022 roku realizowało między innymi programy profilaktyczne rekomendowane przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: „Spójrz inaczej”, „Unplugged” oraz „Przyjaciele Zeepiego”.

Elwira Bieszke-Binnebesel
 
Nauczycielka i wieloletnia dyrektor Zespołu Szkół im. Augustyna Szpręgi w Malachinie. Szkoła pod jej kierownictwem nie tylko kształci swoich uczniów, ale też podejmuje szereg inicjatyw, takich jak akcje krwiodawstwa czy sprzątanie cmentarza honorowego. Jako radna i przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki stale angażuje się w rozwój szkolnictwa w gminie Czersk. Bardzo duży nacisk kładzie na kształcenie młodzieży pod kątem późniejszego zatrudniania i aktywizacji na rynku pracy.
 
INICJATYWA SPOŁECZNA - nagrodę w tej kategorii otrzymał klub BRDA RYTEL Michał Formella (fot. poniżej)

Brda Rytel
Na przestrzeni ponad pięciu lat klub prężnie i w profesjonalny sposób organizuje zajęcia dla dzieci i młodzieży. Brda Rytel skupia wokół siebie coraz większą liczbę członków lokalnej społeczności. Podejmuje też szereg inicjatyw na rzecz mieszkańców. Społeczne zaangażowanie działaczy i sympatyków poskutkowało rozbudową infrastruktury na stadionie – między innymi budową dwóch boisk z nawodnieniem, oświetlenia, parkingów, wiaty biesiadnej czy placu zabaw. W tym roku na stadionie w Rytlu powstaną nowe trybuny. W 2022 roku klub zorganizował kilka dużych wydarzeń, między innymi Brda Rytel Cup i Zakończenie Lata z Brdą.

Stowarzyszenie Mieszkańców Sołectwa Gotelp „Wszyscy Razem”
 
W roku 2022 stowarzyszenie obchodziło swoje 10-lecie. Przez ten okres angażowało się w najróżniejsze inicjatywy na rzecz mieszkańców sołectwa Gotelp. Skutecznie pozyskiwało środki z Czerskiego Budżetu Obywatelskiego, między innymi na zagospodarowanie terenu wokół świetlicy. Powstał plac zabaw i siłownia zewnętrzna. Dzięki inicjatywie organizacji powstał też parking, ogrodzenie oraz monitoring na terenie szkoły podstawowej. Stowarzyszenie organizuje też imprezy rozrywkowe i integracyjne dla mieszkańców. Czynnie włączyło się w program Smart Villages – nową koncepcję rozwoju obszarów wiejskich w Unii Europejskiej.

Zbigniew Talewski
Popularyzator historii i kultury Pomorza, w tym historii gminy Czersk. Z pochodzenia czerszczanin, obecnie mieszkaniec Słupska i Gochów. To z jego inicjatywy przywrócono do społecznej pamięci ks. Franciszka Smaglińskiego – twórcę cmentarza honorowego. Dzięki jego zaangażowaniu odbywają się coroczne apele poległych w lesie łukowskim czy spotkania ekumeniczne przy cmentarzu jeńców z I wojny światowej. Nie boi się podejmować spraw trudnych, jak ciągłe żywe wspomnienie o braciach Gnacińskich, ku pamięci których w lesie w pobliżu Świdna powstała strażnica. Pan Zbigniew w 2022 roku skończył 80 lat.

Zabytkowa Straż Pożarna w Czersku

Nietypowa pasja Katarzyny i Przemysława Elaków wpływa na pozytywną promocję gminy Czersk poza jej granicami. Zabytkowa Straż Pożarna jest znana w regionie, bierze udział i inicjuje różne akcje społeczne i uczestniczy w imprezach organizowanych w gminie Czersk i poza jej granicami. Państwo Elak przez wiele lat swojej działalności doprowadzili do powstania prywatnego muzeum pożarnictwa i techniki w Czersku. Kupują zabytkowe pojazdy i sprzęt strażacki, dają im nowe życie i z dumą prezentują zainteresowanym.

Sołectwo Łąg
Sołectwo Łąg może być wzorem i przykładem do naśladowania dla innych w zakresie integracji mieszkańców, stowarzyszeń i organizacji z gminy Czersk. Co roku wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich „Łężanki” organizuje spotkanie świąteczne, które integruje lokalną społeczność. Sołectwo czynnie angażuje się także w wydarzenia w gminie Czersk, szczególnie w organizację corocznych Łęskich Kapuśniaków, których jest współorganizatorem. Organizuje wspólne wyjazdy integracyjne oraz akcje społeczne.

KULTURA - nagrodę przyznano dla ALBUMU CZERSK I OKOLICE NA STARYCH POCZTÓWKACH - RYSZARD OSSOWSKI ORAZ ROMAN BYSTRYK (fot. poniżej)
 
Plener Malarski „Czerskie Impresje Malarskie”
 
Pierwszy plener malarski w Ostrowitem, którego komisarzem był mieszkaniec naszej gminy Dariusz Bożyk, skupił 12 artystów malarzy. Nasi goście przez dziesięć dni pracowali nad swoimi obrazami. Motywem przewodnim twórczości była gmina Czersk, jej przyroda i architektura. Powstało wiele prac, z których 12 autorzy nieodpłatnie przekazali naszemu samorządowi. Uwieńczeniem wystawy był wernisaż poplenerowy, gdzie zaprezentowane zostały powstałe w naszej gminie dzieła.
Włodzimierz Ostoja-Lniski
W 2022 roku nasz lokalny artysta znów miał okazję do pokazania swoich prac szerszemu gronu odbiorców. W Muzeum Zachodniopomorskim w Bytowie odbyła się wystawa zatytułowana „Włodzimierz Ostoja-Lniski – rzeźba, malarstwo na szkle, drzeworyt”. Na drugim piętrze Domu Zakonnego można było podziwiać rzeźby, płaskorzeźby czy obrazy na szkle. Wernisaż wystawy przyciągnął sporo gości, a mieszkaniec Czerska miał okazję opowiedzieć o swojej twórczości. 

XX Wojewódzki Przegląd Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Śpiewaj razem z nami”
Przegląd „Śpiewaj razem nami” od lat ściąga do Czerska kilkudziesięciu młodych wykonawców. W 2022 roku jego edycja była wyjątkowa, bo jubileuszowa – dwudziesta. Trzydniowa gala składała się z warsztatów artystycznych, koncertów i wieńczącej przegląd gali, na którą przybyły dziesiątki gości. Przez 20 lat WPPDiM stał się artystycznym wydarzeniem daleko wykraczającym poza granice gminy Czerska oraz kuźnią młodych wokalnych talentów. Jego pomysłodawczynią i główną organizatorką jest nauczycielka muzyki z Czerska Katarzyna Thiede.
 
Album „Czersk i okolice na starych pocztówkach”
W 2022 roku w gminie Czersku ukazała się bardzo cenna publikacja. Pomysłodawcą tego pięknego wydawnictwa był Ryszard Ossowski – czerski przedsiębiorca i kolekcjoner, między innymi zabytkowych pocztówek. Ze wsparciem gminy oraz przy merytorycznym udziale historyka Romana Bystryka powstał album z ponad setką starych widokówek przedstawiających Czersk i okolice sprzed ponad stu lat. Dzięki tej publikacji możemy zobaczyć, jak wyglądało życie w dawnym Czersku i zaobserwować, jak na przestrzeni lat zmieniała się architektura miasta i gminy.

Henryk Twardokus
Pod koniec 2022 roku ukazała się publikacja „Tomiki Czerskie - część II. Rytel. Ostoja Ciszy i Natchnienia” z wierszami napisanymi przez rytlanina Henryka Twardokusa. Wewnątrz znajduje się 60 utworów, które autor napisał na przestrzeni lat. Traktują one o zaobserwowanych wydarzeniach, zabytkach, architekturze czy przyrodzie gminy Czersk. Można z nich wyłuskać sporo faktów dotyczących historii sołectwa Rytel, szczególnie tych związanych z lokalną parafią. Henryk Twardokus często ma okazję do prezentowania swoich wierszy podczas gminnych wydarzeń.
 
SPORT I REKREACJA - nagrodę otrzymała DWÓJKA CZERSK - KAPITAN DRUŻYNY DAWID PAZDA (fot. poniżej)

Zawody Wędkarskie w Ostrowitem
W roku 2022 odbyła się II Edycja Spławikowo-Gruntowych Zawodów Wędkarskich o Puchar Burmistrza Czerska i Przewodniczącego Rady Miejskiej w Czersku nad jeziorem Ostrowite. Po pierwszej debiutanckiej, okazało się, że druga przyciągnęła jeszcze większą liczbę uczestników. W samych zawodach udział wzięło 108 wędkarzy, a wraz z osobami towarzyszącymi, w Ostrowitem pojawiło się aż 300 osób. Organizowane przez Adama Packa i Mariusza Narlocha wydarzenie spodobało się wędkarzom. To kolejna ciekawa impreza, która na pewno na wiele lat wejdzie do kalendarza wydarzeń w gminie Czersk.

Międzyszkolny Uczniowski Klub Karate „Shotokan”
W grudniu zeszłego roku odbyły się duże i atrakcyjne zawody karate w Czersku – finały Pucharu Karate S.G.I. POLAND. Udział w nich wzięło 140 zawodników. Zeszły rok był dla klubu wyjątkowym. MUKKS „Shotokan” obchodził 25-lecie swojej działalności. Prowadzona przez Tomasza Krygowskiego organizacja od lat prowadzi szkolenia młodzieży oraz zawody na terenie gminy Czersk. Przez te lata na zajęcia karate uczęszczały dziesiątki młodych i starszych mieszkańców z całej gminy Czersk. 

Karolina Jaszczyszyn
Dawniej piłkarka ręczna, obecnie kapitan reprezentacji Polski w rugby 7-osobowym. W 2022 roku narodowa drużyna prowadzona przez pochodzącą z gminy Czersk zawodniczkę osiągnęła historyczne sukcesy – zdobyła Mistrzostwo Europy i walczyła w Mistrzostwach Świata zajmując ostatecznie 10 miejsce. Karolina Jaszczyszyn na co dzień reprezentuje klub Biało-Zielone Ladies Gdańsk. Wraz z koleżankami z ekipy jest wielokrotną, drużynową medalistką mistrzostw Polski, a zespół Biało-Zielonych Ladies w ostatnich latach zdominował krajowe rozgrywki w rugby 7-osobowym i co roku broni tytułu Mistrzyń Polski. 

Klub Żeglarski Wda Borsk
Klub żeglarski od lat zajmuje się popularyzacją żeglarstwa oraz szkoleniem dzieci i młodzieży z gmin Czersk i Karsin. W zeszłym roku do Borska trafiły nowe łodzie, które znacząco poprawiły warunki do trenowania żeglarstwa. Klub nie tylko szkoli młodzież. Wyjeżdża też na regaty żeglarskie i sam takie organizuje. Młodzież uczęszczająca do klubu może też liczyć na udział w obozach żeglarskich i profesjonalną opiekę i wsparcie instruktorów. Dzięki pasji zarządzających klubem i trenerów żeglarstwo na naszym terenie cały czas się rozwija i przyciąga kolejnych młodych adeptów tego sportu. 


Dwójka Czersk - Drużyna Piłki Ręcznej Rocznik 2007/2008
Drużyna piłki ręcznej z rocznika 2007/2008 działająca w strukturach Aktywnej Dwójki – Stowarzyszenia Barka miała bardzo udany sezon, a rok 2022 na pewno przejdzie do historii czerskiej piłki ręcznej. Drużyna zdobyła srebrny medal Igrzysk Młodzieży Szkolnej w Kwidzynie, została Klubowym Mistrzem Pomorza i 10 drużyną Polski. Zdobywała medale na imprezach w Elblągu, Lipuszu, Nowej Karczmie, Kartuzach, Brodnicy i Memoriale im. Romana Bruskiego w Czersku. Prowadzona przez Piotra Frycę ekipa ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Czersku to skład pełen talentów, przed którymi może otworzyć się kariera sportowa na dużą skalę.

DODATKOWE WYRÓŻNIENIE za osiągnięcia sportowe otrzymałą KAROLINA JASZCZYSZYN (fot. poniżej). Kapitan reprezentacji Polski w rugby 7-osobowym. W 2022 roku zdobyła z drużyną narodową mistrzostwo Europy i wystartowała w mistrzostwach świata.



NAGRODY SPECJALNE:
 
- śp. Ludwik Czerniejewski - w jego imieniu nagrodę odebrała córka Joanna Czerniejewska (fot. poniżej)
 
- Julia Sazonowa obywatelka Ukrainy (fot. poniżej) od roku mieszkająca w Czersku wręczyła na ręce burmistrza specjalną nagrodę w imieniu uchodźców dla mieszkańców gminy Czerska za akcje pomocy Ukrainie.

mat. red, UM w Czersku




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.