25-09-23
Czersk. ZDJĘCIA
Pierwsze powakacyjne spotkanie
Dyskusyjnego Klubu Książki w Czersku

19 września w Bibliotece Publicznej w Czersku odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie spotkanie członków Dyskusyjnego Klubu Książki. Tym razem sięgnęliśmy po powieść pt. „Piękna miłość” autorstwa Wioletty Sawickiej.

Pisarka przyszła na świat na Warmii i tam też mieszka obecnie. Kilka lat spędziła na emigracji w Szwecji. Ukończyła studia pedagogiczne, jednak nie pracuje w wyuczonym zawodzie. Jest dziennikarką prasową, radiową i telewizyjną. Pisze reportaże, przeprowadza też wywiady z ciekawymi ludźmi. Na jej koncie jest już 15 powieści, chociaż pisać zaczęła dopiero w 2013 roku.
Głównymi bohaterami książki są Basia i Michał, młode małżeństwo, których połączyła tytułowa piękna miłość. Oprócz siebie mieli też wiernych, oddanych przyjaciół i wielkie plany na resztę życia. Michał jako zawodowy żołnierz zgłasza się na misję w Afganistanie i żeby nie było zbyt pięknie, już z tej misji nie wraca. Od tego momentu obserwujemy jak Basia rozpaczliwie szuka pomysły na dalszą, ale już samotną egzystencję.

Uczestnicy wtorkowego spotkania, jak zwykle nie zawiedli i dyskusja była bardzo żywa i emocjonująca. Wszyscy byli zgodni co do tego, że powieść „Piękna miłość” jest rzeczywiście piękna, niesamowicie uwodzi czytelnika i bez zapasu chusteczek nie ma co do niej siadać. Jak w kilku słowach można opisać tę powieść? Emocjonalna, bardzo życiowa i mądra. Natomiast, żeby nie było tak słodko, część klubowiczów wyraziła opinię, że nie można kochać tej powieści miłością bezwzględną. Ich zdaniem historia Basi jest momentami zbyt cukierkowa i nierealna. Autorka szczególnie „popłynęła” pod koniec powieści, co czyni zakończenie lekko odklejonym od rzeczywistości. Nie odbiera to jednak książce uroku i zdaniem wszystkich klubowiczów jest to lektura obowiązkowa dla szukających w literaturze emocji i wzruszeń sięgających zenitu.
Na kolejnym spotkaniu DKK podyskutujemy o fabularyzowanym reportażu pt. „Zaraza”, w której autor Jerzy Ambroziewicz opisał epidemię ospy prawdziwej, która nawiedziła Wrocław upalnym latem 1963 roku.

Mat. GCK Biblioteka Publiczna w Czersku





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.