25-02-20
Gm. Czersk. Naczelnik odpowiada
Pytania czytelnika w sprawie wywożenia
odpadów komunalnych


Nasz czytelnik za pośrednictwem portalu pyta przedstawicieli czerskiego urzędu miejskiego o - jak to określił - kwestie go nurtujące i niepokojące dotyczące wywożenia odpadów komunalnych z posesji.

List czytelnika z pytaniami publikujemy poniżej. Umieszczamy również odpowiedź przedstawiciela czerskiego ratusza.

„Jak wszyscy doskonale wiemy i czujemy po kieszeniach, od tego roku nałożono na nas spore podwyżki za wywóz śmieci, i nie tylko ja mam wrażenie, że te opłaty są za wysokie albo nieadekwatne/niesprawiedliwe, gdyż opłata jest stała a sytuacje rodzinne różne w związku z czym mam szereg pytań na które( mam nadzieję) ktoś odpowie.

Jest wiele osób, które pracują w delegacjach, wyjeżdżają za granicę, nie ma ich miesiąc albo pół roku. Co w takich sytuacjach?

- Czy można zmieniać deklaracje kilka razy w roku?

- Jeżeli nie to dlaczego?

- Czy można podać w deklaracji mniejszą ilość osób niż zamieszkuje dane gospodarstwo?

- Jeżeli nie to dlaczego ? Kto może to skontrolować? Nie ma obowiązku meldunkowego więc na jakiej podstawie ZUK może zakwestionować naszą deklaracje?

- Czy opłata jest za "śmieci" czy to abonament za wywóz śmieci?

Tworzę gospodarstwo 3 osobowe, segreguje śmieci. Za każdym razem gdy jest wywózka mój pojemnik jest pełny 20-30 %.

- Czy w takiej sytuacji mogę zmienić deklaracje na 1 -2 osoby?

- Co w sytuacji odwrotnej tj. Postanawiam sprzątnąć całą posesje , pozbyć się śmieci z 5 lat wstecz - czy mogę obok śmietnika postawić np 10 worków ze szkłem. 10 worków z odpadami mieszanymi? Czy ZUK odbierze to bez dodatkowej opłaty czy zostanę obciążony dodatkowymi kosztami?

- Czy można zamiast 1 pojemnika 100L postawić sobie 1000l w tej samej opłacie?
(jeżeli większy pojemnik równałby się większej opłacie to skoro ZUK odbiera ode mnie 1/4 pojemnika to analogicznie powinien mi opłatę zmniejszyć)

- Czy można postawić zamiast pojemnika 100 L, pojemnik 40 l ( który w zupełności zaspokoiłby moje potrzeby)? i tym samym obniżając cenę?

Bardzo proszę o udzielenie odpowiedzi na każde pytanie ( notabene zdaje sobie sprawę, iż niektóre są zadane sarkastycznie). Nie chodzi tu o 30 czy 50 zł mniej czy więcej. Chodzi o robienie sobie kpin z mieszkańców. Uważam, że 81 zł od tego roku za 3 osoby, które produkują 20 l odpadów to trochę nie na miejscu. Chyba, że jak zapytałem powyżej , okaże się, że opłata to abonament na odbiór śmieci i mogę ich produkować ile sobie chcę bez ponoszenia dodatkowych opłat.”


Poniżej odpowiedź przedstawiciela czerskiego ratusza.

„Odpowiadając  na pytania czytelnika informuję, że:

1.    Deklarację o wysokości opłaty za gospodarowanie należy zmienić za każdym razem, gdy zachodzi zmiana sposobu gospodarowania odpadami lub zmiana dotycząca obliczenia wysokości opłaty  za gospodarowanie odpadami komunalnymi (np. zmiana liczby osób zamieszkujących nieruchomość).

2.    W deklaracji należy podać faktyczną liczbę osób zamieszkujących daną nieruchomość.

3.    Zgodnie z Kodeksem karnym za podanie nieprawdy lub zatajenie prawdy grozi odpowiedzialność karna. Kontrole mogą przeprowadzać pracownicy Urzędu Miejskiego lub pracownicy firmy odbierającej odpady. Sprawy meldunkowe mogą mieć charakter pomocniczy przy prowadzeniu postępowania w sprawie złożenia deklaracji niezgodnie ze stanem faktycznym.

4.    Opłata za gospodarowanie odpadami jest opłatą lokalną i podlega przepisom ustawy Ordynacja podatkowa. Katalog metod naliczania opłaty jest zawarty w ustawie o utrzymaniu porządku i czystości w gminie. Żadna z metod nie dopuszcza uzależnienia wysokości opłaty dotyczącej nieruchomości zamieszkałych od ilości wytwarzanych w tej nieruchomości odpadów.

5.    Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi nie jest uzależniona od ilości wytworzonych odpadów. Jest ona zależna od liczby osób zamieszkujących daną nieruchomość.

6.    Obecnie z nieruchomości zamieszkałych przez mieszkańców jest wywożona bez ograniczenia każda ilość odpadów komunalnych, która jest należycie wyselekcjonowana.

7.    Zgodnie z § 8  Regulaminu utrzymania czystości i porządku w Gminie Czersk przyjętego uchwałą nr XI/133/19  Rady Miejskiej w Czersku z dnia 30 lipca 2019 r. wielkość pojemników uzależniona jest od liczby osób, przy czym na jedną osobę w cyklu tygodniowym minimalna objętość odpadów wynosi 15 l, a minimalna wielkość pojemnika została określona na  110 l.

Wojciech Laska – Naczelnik Wydziału Bezpieczeństwa i Środowiska”

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.