9-03-24
Gm. Czersk. Wybory Samorządowe 2024`
Pytania i odpowiedzi – cz. II. Kandydaci na burmistrza Czerska (m.in. powstanie gminy Rytel, obwodnica Czerska, rekreacja, sport, drogi, inwestycje)

Publikujemy pytania czytelników oraz odpowiedzi kandydatów na stanowisko burmistrza Czerska. Pytania były skierowane do wszystkich kandydatów, pojawiły się też takie z prośbą o zadanie ich tylko niektórym kandydatom. 

Tematyka podnoszonych spraw jest różna – są pytania z zakresu próby powstania gminy Rytel, obwodnicy Czerska, rekreacji, sportu, dróg czy inwestycji.

1.     Jakie jest stanowisko komitetów ws. wniosku o utworzenie gminy Rytel złożonego w październiku 2023?

Przemysław Biesek-Talewski
(KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA „DLA NASZEJ GMINY”):

Sołectwo Rytel jest integralną częścią Gminy Czersk i taką pozostanie. Próby odgrzewania sprawy utworzenia gminy Rytel uważam za szkodliwe i niepotrzebne. Trzeba ten temat raz na zawsze zamknąć. I myślę, że w tym kierunku zmierzamy, skoro nawet zwolennicy utworzenia w Rytlu oddzielnej jednostki samorządowej ubiegają się w nadchodzących wyborach o miejsce w organach naszej gminy.

Bogdan Danecki
(KOMITET WYBORCZY STOWARZYSZENIA „WIARYGODNA GMINA”):

Nasz komitet dokładnie przeanalizował wniosek o utworzenie gminy Rytel, złożony w
październiku 2023 roku. Obecnie Rytel jest integralną częścią gminy Czersk, co oczywiście
wpływa na nasze rozważania. Chciałbym podkreślić, że nie widzimy zasadniczych
przeciwskazań do tego, aby Rytel stał się samodzielną gminą. Rozumiemy i doceniamy
dążenie mieszkańców Rytla do większej samodzielności i możliwości kształtowania własnej
przyszłości,
Mimo naszego wsparcia dla inicjatywy, nie możemy ignorować pewnych zastrzeżeń. Przede wszystkim niepokoi nas, czy Rytel będzie w stanie skutecznie sprostać obowiązkom i
wyzwaniom, które wiążą się z byciem niezależną jednostką administracyjną. Świadomi jesteśmy, że efektywne zarządzanie gminą wymaga stabilnej bazy finansowej oraz silnych
struktur administracyjnych i organizacyjnych.
Chcielibyśmy zapewnić mieszkańców Rytla, że ich dążenie do samodzielności spotyka się z naszym zrozumieniem i wsparciem, ale jednocześnie zależy nam na zapewnieniu, że decyzja ta będzie korzystna dla wszystkich stron i nie spowoduje negatywnych konsekwencji dla żadnej z gmin. Wierzymy, że otwarty dialog i współpraca między gminami mogą przyczynić się do znalezienia najlepszych rozwiązań dla obu społeczności.

Daniel Szpręga
(KOMITET WYBORCZY WYBORCÓW MY MIESZKAŃCY):

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji nie są prowadzone żadne działania mające na celu utworzenie gminy Rytel. W naszym programie nie ma takiego postulatu. Chcemy tworzyć prawdziwą wspólnotę. Po zmianie władzy zamierzamy współpracować ze wszystkimi sołectwami bez wyjątku.Brak współpracy, otwartości, niezrozumienie przez władze gminy, czym jest prawdziwy dialog, rodzi niepotrzebne napięcia. Wiemy jak ich unikać.

2. Czy po objęciu urzędu burmistrza Czerska zamierza pan doprowadzić do budowy obwodnicy miasta? Czy ta obwodnica powinna pana zdaniem przyczynić się do rozwoju terenów wzdłuż tej drogi?

Przemysław Biesek-Talewski:
W programie wyborczym KW Dla Naszej Gminy na nadchodzącą kadencję zapisaliśmy hasło „Będziemy dążyć do wznowienia prac nad obwodnicą Czerska”.
Ruch na drodze krajowej nr 22 ciągle rośnie. W programie budowy obwodnic na tej trasie są m.in. obwodnice Starogardu Gdańskiego i Człuchowa. Aby wszystkie miasta południowej części województwa pomorskiego położone wzdłuż DK22 miały obejścia drogowe, potrzebna jest nowa droga wokół naszego miasta. Będziemy przekonywać decydentów (rząd, parlamentarzystów, GDDKiA) do przystąpienia do prac dokumentacyjnych, aby być gotowymi do realizacji tego zadania w przyszłości. Co do rozwoju terenów wzdłuż obwodnicy – prawdopodobnie będzie ona przebiegała w dużej części przez tereny leśne. Jedynie jej odcinek wschodni (od drogi do Śliwic w kierunku Wybudowania pod Łąg) biec będzie przez pola. Ze względu na brak możliwości budowy zjazdów na drogę tej klasy rozwój terenów inwestycyjnych będzie możliwy w rejonie węzłów – skrzyżowań z innymi drogami. Takie węzły powstaną prawdopodobnie na początku i końcu obwodnicy oraz na jej przecięciu z drogą do Tucholi oraz drogą Czersk – Śliwice.

Bogdan Danecki:
Obwodnica naszemu miastu jest bardzo potrzebna, ostatni czas pokazuje, ile tysięcy kół każdego dnia przetacza się przez naszą gminę i miasto. Pozyskanie terenów pod budowę obwodnicy zapewne będzie trudne, ale nie niemożliwe. Jestem przekonany, że otwartość władzy ze społeczeństwem naszej gminy doprowadzi do pozyskania terenów pod budowę obwodnicy. Myślę, że takie rozwiązanie zapewne spowoduje także rozwój terenów przyległych do strefy wokół obwodnicy.

Daniel Szpręga:
W naszym programie zapisaliśmy, że należy powrócić do rozmów na temat budowy obwodnicy Czerska. Zdajemy sobie, że perspektywa jej budowy jest dość daleka, ale uważamy, że z punktu widzenia rozwoju gminy temat budowy obwodnicy powinien stać się przedmiotem debaty publicznej. Infrastruktura drogowa będzie naszym oczkiem w głowie, bo wiemy ile ona znaczy dla rozwoju gminy.

3. Pytanie do Burmistrza (przyszłego Burmistrza). Co dalej z budową placu zabaw na osiedlu Starogardzkim przy ulicy Krętej? Działka została przekształcona z dużej architektury na małą i nic dalej się nie dzieje? Czy w tym roku będą wykonane jakieś prace? Chętnie poznamy zdanie kandydatów w tym temacie.

Przemysław Biesek-Talewski:
Działka gminna przy ulicy Krętej, na której ma być zlokalizowany plac zabaw, nie została jeszcze „przekształcona”. Trwa procedura zmiany planu zagospodarowania przestrzennego. Po podjęciu przez Radę Miejską uchwały o zmianie planu, co nastąpi prawdopodobnie jesienią, będzie możliwe wykonanie dokumentacji i uzyskanie niezbędnych pozwoleń dla tej inwestycji. Tak więc rozpoczęcie budowy nowego placu zabaw może nastąpić najwcześniej w przyszłym roku. Deklaruję, że w roku 2025 wybudujemy plac zabaw na Osiedlu Starogardzkim.

Bogdan Danecki:
Zapoczątkowane przedsięwzięcie zostanie doprowadzone do finału, przecież najmłodsza gawiedź naszej małej ojczyzny oczekuje z utęsknieniem na place zabaw. Zgodnie z naszym programem nie tylko dokończymy to co zostało zapoczątkowane, ale zapewniam, że będą powstawały kolejne, przecież w każdym zakątku naszej gminy mieszkają nasze pociechy a zarazem nasza radość i przyszłość.

Daniel Szpręga:
Dziękuję za to pytanie. Budowa placu zabaw na osiedlu Starogardzkim była przeze mnie poruszana niejednokrotnie. Osiedle Starogardzkie jest jedynym w Czersku, na którym obecnie nie ma takiego obiektu dla dzieci. Niedawno Rada Miejska podjęła uchwałę o zmianie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego na terenie osiedla. Tym samym otwiera się droga do jego powstania. Mam nadzieję, że plac zabaw powstanie jak najszybciej i dzieci będą mogły się z niego cieszyć. On po prostu należy się najmłodszym mieszkańcom naszej gminy.

4. Jakie drogi zostaną w pierwszej kolejności wyremontowane (wymienić proszę 3 najważniejsze)?

Przemysław Biesek-Talewski:
Jeżeli przez słowo „wyremontowane” rozumiemy również „przebudowane, wybudowane”, to w pierwszej kolejności zostaną wykonane te drogi i ulice, na które mamy już dofinansowanie zewnętrzne: odcinek ul. Tucholskiej w Czersku (od Starego Urzędu do Wyzwolenia); droga Krzyż – Sienica; ulice w centrum Czerska (część ul. Królowej Jadwigi, ul. Dra Zielińskiego i część ul. Gen. Hallera); ulice: Leśna (część) oraz Krótka i Rynkowa (część) w Rytlu oraz ulica Leśna w Czersku; ul. Szkolna (część) w Czersku; kolejny odcinek drogi do Lutomia; odcinek drogi Kłodnia – Kwieki; odcinek drogi Będźmierowice – Struga i inne.

Bogdan Danecki:
Trudno jest dzisiaj wymienić priorytety dróg, które powinny być remontowane w pierwszej kolejności. Lustrując teren można zauważyć jak bardzo są zdegradowane drogi, przede wszystkim gruntowe które prowadzą do poszczególnych miejscowości gminnych. Zaniedbania na tym odcinku spowodowały, że w obecnym czasie wszystkie drogi potrzebują natychmiastowej naprawy. Wiadomym jest, że bardziej zaludnione aglomeracje potrzebują naprawy tych dróg pilniej. Wiem również, że należy zmienić całkowicie sposób utwardzania dróg gruntowych, obecny sposób naprawy jest krótkotrwały i nie ekonomiczny. Gdybym jednak miał się pokusić o wskazanie tych najpilniejszych to zapewne byłyby to drogi Malachina, Łąg Koloni a także w miejscowości Mokre, Stara i Nowa Juńcza itd.

Daniel Szpręga:
W pierwszej kolejności zostaną wyremontowane bądź przebudowane drogi, na które gmina pozyskała dofinansowania w ubiegłym roku z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych oraz z Rządowego Programu Rozwoju Dróg. Te projekty należy zrealizować, aby nie stracić dofinansowań. W dalszej kolejności zamierzamy przeprowadzić szereg konsultacji z Sołtysami oraz Przewodniczącymi osiedli na temat priorytetów drogowych w ich jednostkach pomocniczych. Budowa, przebudowa i remonty dróg są gminie potrzebne jak tlen, natomiast kolejność ich realizacji, zakres oraz terminy będą przedmiotem nie jednej, nie dwóch lecz wielu narad roboczych z sołtysami i przewodniczącymi osiedli. Otwieramy się w tej kwestii na pełną i rzeczową oraz konstruktywną współpracę.

5. Czy w związku z tym że sport w Łęgu się odbił i rozwinął jest przewidywana przebudowa lub remont stadionu o trybuny lub budowa boiska sztucznego pod balonem co pomogłoby w zimowych zajęciach? Dopowiem że stadion w Łęgu nie był remontowany i przebudowywane od czasu jego budowy w przeciwieństwie do obiektów w Czersku czy Rytlu.

Przemysław Biesek-Talewski:
Stadion w Łęgu był rozbudowywany – powstał między innymi budynek socjalny oraz boisko do siatkówki plażowej. Budowa trybuny jest tam jak najbardziej możliwa. Warto skorzystać z przykładu klubu BRDA Rytel i stadionu w Rytlu, gdzie trybuna powstała dzięki aktywności mieszkańców i pozyskaniu środków w ramach Budżetu Obywatelskiego. Niestety, na terenie działki będącej własnością gminy nie ma miejsca na kolejne boiska. A piłkarze z Łęga, tak jak i z pozostałych klubów w naszej gminie, mogą korzystać z nowego, wybudowanego w tej kadencji boiska treningowego, ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, na stadionie w Czersku.

Bogdan Danecki:
Rozwój sportu w Łęgu jest dla nas ważnym aspektem, który zdecydowanie wspieramy.
Zdajemy sobie sprawę, że ożywienie aktywności sportowej w tej lokalizacji stwarza nowe
potrzeby, w tym modernizację infrastruktury sportowej. Fakt, że stadion w Łęgu nie doczekał
się dotychczas remontu ani przebudowy, w przeciwieństwie do obiektów w Czersku czy Rytlu, jest dla nas sygnałem, że nadszedł czas, aby skupić na nim naszą uwagę. Pragniemy zapewnić, że sytuacja ta zostanie dokładnie przeanalizowana. Zdajemy sobie sprawę, że modernizacja stadionu, w tym dodanie trybun czy budowa boiska ze sztuczną nawierzchnią pod balonem, znacząco przyczyniłaby się do poprawy warunków dla sportowców i umożliwiła całoroczne zajęcia sportowe.
Jednocześnie chcemy podkreślić, że w ostatnich latach Łęg otrzymał dofinansowanie na inne ważne projekty, jak budowa przedszkola, co świadczy o naszym zobowiązaniu do wszechstronnego wspierania rozwoju tej miejscowości. Zrozumienie, że stadion pozostał nieco w tyle, skłania nas do umieszczenia jego modernizacji wśród naszych najbliższych celów. Chcemy przekonać mieszkańców, że ich potrzeby są dla nas ważne i że działamy z myślą o długoterminowym rozwoju naszej społeczności. Inwestycje w infrastrukturę sportową to nie tylko poprawa warunków do uprawiania sportu, ale także inwestycja w zdrowie i dobre samopoczucie naszych mieszkańców. Realizując ten projekt, będziemy dążyć do stworzenia przestrzeni, która będzie służyć wszystkim mieszkańcom, promując aktywny tryb życia i integrując społeczność.

Daniel Szpręga:
Stadion w Łęgu wymaga nakładów oraz dobrego, przemyślanego i kompleksowego projektu wydyskutowanego ze sportowcami oraz działaczami. Nie wyobrażam sobie, aby jakakolwiek inwestycja nie była przedmiotem konsultacji z zainteresowanymi. Uważam, że albo robimy coś dobrze, albo wcale. Więc w Łęgu do omówienia jest kwestia jakości boiska, jego nawodnienia, drenażu,  trybun oraz piłkochwytów. W naszym programie mamy również zamierzenie dotyczące budowy obiektu siłowni, które mogłyby stanowić dobudowę do budynku szatni. Inwestycje w sport, to inwestycje w zdrowie młodego pokolenia. Ten temat jest mi bardzo bliski i z pewnością środowisko sportowe może tutaj na mnie liczyć.

6. Czy pojawią się w gminie Czersk tereny inwestycyjne i gdzie, aby gmina się rozwijała, powstawały nowe miejsca pracy? Czy tereny przy ul. Ferensa w Czersku są własnością gminy, tam miała być podstrefa ekonomiczna?

Przemysław Biesek-Talewski:
Tereny przy ul. Piotra Ferensa nie są i nigdy nie były własnością gminy. Są one przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe i nieuciążliwe usługi. Tereny przeznaczone w planie zagospodarowania przestrzennego na działalność produkcyjną, przemysł i usługi zlokalizowane są głównie wzdłuż drogi krajowej nr 22 na odcinku Czersk – Łąg. Ten kierunek rozwoju obszarów inwestycyjnych jest najwłaściwszy. Jednak tereny te w całości stanowią własność prywatną. Obszarem możliwym do wykorzystania pod działalność produkcyjną jest też teren przy ul. Szkolnej – jego właściciel, w porozumieniu z gminą, planuje umożliwić różnym firmom uruchomienie działalności w swoich obiektach.
Według obecnych przepisów, aby korzystać z ulg podatkowych nie trzeba prowadzić działalności na obszarze strefy ekonomicznej. W gminach nie tworzy się już nowych stref. Cała Polska jest strefą ekonomiczną, czyli dowolne przedsiębiorstwo, usytuowane w dowolnym miejscu, może skorzystać, po spełnieniu kryteriów i warunków, ze wsparcia ze strony państwa.

Bogdan Danecki:
Rozwój gospodarczy gminy Czersk, w tym tworzenie nowych miejsc pracy, jest dla nas
priorytetem. Rozumiemy potrzebę identyfikacji i udostępniania terenów inwestycyjnych, które mogą przyciągnąć inwestorów i przyczynić się do dalszego rozwoju naszej gminy. Tereny przy ulicy Ferensa w Czersku nie są i nigdy nie były własnością gminy. Mimo to, uważamy, że naszym zadaniem jest aktywne poszukiwanie możliwości pozyskiwania terenów lub obiektów, które mogą być wykorzystane pod inwestycje. Naszym celem jest tworzenie warunków sprzyjających rozwojowi biznesu, które z kolei mogą generować nowe miejsca pracy dla mieszkańców. Wierzymy, że kluczem do sukcesu jest elastyczność i otwartość na różnorodne formy współpracy z właścicielami gruntów oraz inwestorami. Powinniśmy koncentrować się na przyciąganiu inwestycji, które przynoszą wartość dla społeczności lokalnej, jednocześnie
zachowując zrównoważony rozwój i ochronę naszego środowiska naturalnego. Strategia gminy powinna opierać się na pozyskiwaniu terenów z potencjałem inwestycyjnym, ale również na inteligentnym planowaniu i zarządzaniu zasobami, które już posiadamy. To oznacza, że nie powinniśmy skupiać się wyłącznie na prywatyzacji, ale raczej na tworzeniu warunków umożliwiających rozwój inwestycji, które będą wspierać długoterminową wizję rozwoju gminy Czersk. Jesteśmy zaangażowani w dialog z mieszkańcami oraz potencjalnymi inwestorami, aby
wspólnie tworzyć przestrzeń przyjazną dla biznesu, jednocześnie dbając o potrzeby i
oczekiwania naszej społeczności.

Daniel Szpręga:

W tej kadencji mamy do czynienia z utratą miejsc pracy na terenie samego Czerska. Upadłość fabryki KLOSE oraz problemy SI Równość nie były na początku w ogóle dostrzegane przez władze gminy. My zamierzamy tą sytuację odwrócić. Chcemy po wygranych wyborach wesprzeć przedsiębiorców, tych którzy mają problemy na tyle na ile pozwoli nam prawo. Chcemy zinwentaryzować wszystkie potencjalne tereny inwestycyjne, i te gminne i te prywatne. Nasz program przewiduje również wsparcie nowych inwestorów. Co do terenów inwestycyjnych przy ulicy Piotra Ferensa, to zostały one sprzedane przez gminę wtedy, gdy tej ulicy jeszcze nie było. Marzymy o tym, aby w gminie pojawili się nowi inwestorzy. I zrobimy wszystko aby tak się stało. Musimy stworzyć im odpowiedni klimat. W tej sprawie będę bardzo zdeterminowany.


Pytania - Pan Daniel Szpręga:

1)    Czy mając w swoich szeregach byłego sołtysa Rytla, sołtysa Krzyża i sołtysa Gutowca, aktualne są plany utworzenia Gminy Rytel, która obejmowałaby również sołectwa Zapędowo, Gutowiec i Krzyż?
Nie ma takich planów. Jestem szczęśliwy, że w naszych szeregach są sołtysi Rytla, Gutowca i Krzyża. Stanowią oni wartość dodaną naszego komitetu. To, że jest wśród nas również Łukasz Ossowski – były sołtys Rytla, który w 2017 roku prowadził setki wolontariuszy do walki ze skutkami nawałnicy jest dla mnie i naszego komitetu ogromną nobilitacją. Bardzo się cieszę z jego obecności i chęci powrotu do działania w samorządzie. Gmina na tym niewątpliwie zysk, a reakcje mieszkańców są tutaj naprawdę budujące.
Obecność sołtysów na listach komitetu MY MIESZKAŃCY świadczy o tym, że w obecnej kadencji zabrakło odpowiedniej i rzeczowej współpracy pomiędzy burmistrzem a sołtysami. Chcemy to zmienić. Zdajemy sobie sprawę, że współpraca z sołectwami i sołtysami to podstawa funkcjonowania samorządu. Burmistrz bez współpracy z sołectwami jest sam dla siebie, jest jak okręt bez nawigacji. Chcemy aby w kolejnej kadencji powrócić na dobry kurs oparty na współpracy i wartościach, pełnym poszanowaniu i otwartości dla drugiego człowieka. Bez współpracy z sołectwami to się nie uda.

2)    Proszę rozwinąć hasło wyborcze "gmina dla mieszkańców, nie dla wybrańców" - kim według Pana są ci wybrańcy?
Cieszę się, że tylko moje hasło zainspirowało czytelnika do zadania pytania. Gmina to wspólnota. Dlatego w odpowiedzi skupię się tylko na MIESZKAŃCACH, bo to oni są najważniejsi i tworzą naszą społeczność. Mieszkańcy widzą, czują i doskonale weryfikują to co jest prawdziwe z serca, a co jest pozorowane i udawane. Ważne jest to, aby traktować wszystkich z szacunkiem i wysłuchać tego co mają o powiedzenia. Również tego co może być dla odbiorcy (władzy) bolesne i niemiłe. To hasło doskonale oddaje gminną rzeczywistość, to co ludzi boli i z czym się nie zgadzają. Myśmy to właśnie usłyszeli od mieszkańców. Oni chcą innego traktowania. Stąd nazwa komitetu MY MIESZKAŃCY oraz hasło, które jest naszym zobowiązaniem. Przywróćmy gminę naszym MIESZKAŃCOM.

Pytania - Pan Bogdan Danecki:
    1) Idzie Pan z hasłem wyborczym "Urząd jest dla ludzi a nie odwrotnie", jakie zmiany chce Pan wprowadzić w Biurze Obsługi Interesanta w Urzędzie Miejskim w Czersku? Wiadomo, że to tutaj jest pierwszy kontakt urzędnika z mieszkańcem, ważny jest więc uśmiech, odpowiednia obsługa i udzielenie cennych wskazówek.
Tak, idę właśnie z takim hasłem po to, aby urząd był przyjazny i transparentny dla klienta, szanował jego czas, osobowość a także intymność. Nie ujawnię w tej chwili co chciałbym zmienić w biurze obsługi interesanta, ale mogę zapewnić, że w obecnym wydaniu biuro obsługi interesanta działa z naruszeniem prawa.


Od redakcji:

Zapraszamy do przesyłania kolejnych pytań skierowanych do komitetów oraz kandydatów na burmistrza na adres: [email protected] lub na wiadomość FB, a także wstawiania ich w komentarzach pod postem (FB).

Pytania będziemy przesyłać na bieżąco, a następnie publikować odpowiedzi.

(red)





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.