3-11-19
Gm. Czersk. Odsłonięcie tablicy przy Cmentarzu Honorowym w Czersku
Upamiętnienie ofiar zbiorowego mordu

W poniedziałek 4 listopada o godz. 12:00 w lesie w okolicach Gutowca odbędzie się uroczystość upamiętnienia ofiar zbiorowego mordu dokonanego przez Hitlerowców na mieszkańcach Czerska 4 listopada 1939 roku. Jest to wyjątkowy czas, bo w tym roku przypada 80-ta rocznica tej zbrodni. W lesie, przy pomniku, odczytany zostanie apel poległych i złożone kwiaty.

Żeby tam trafić, jadąc od Chojnic, trzeba skręcić w prawo z berlinki 200 metrów za zjazdem w kierunku Krzyża. W miejscu zjazdu z drogi stoi znak „miejsce pamięci” z informacją, że znajduje się ono 300 metrów od drogi. Jadąc od Czerska skręcamy w lewo 200 metrów przed zjazdem na Krzyż.

Po uroczystościach w lesie zgromadzone osoby udadzą się do Czerska na ul. Dworcową, gdzie przy cmentarzu honorowym odsłonięta zostanie tablica pamięci księdza Franciszka Smaglińskiego, kapłana, który w 1945 roku doprowadził do ekshumacji ofiar mordu z lasu pod Gutowcem i pochował ich właśnie na Cmentarzu Honorowym w Czersku. Zostanie tam też wygłoszony krótki życiorys księdza, a na grobach ofiar będą zapalone świeczki.

Przypomnijmy, na ostatnim posiedzeniu rada miejska nadała nazwę terenowi przed pomnikiem przy ulicy Dworcowej - "Skwer im. Księdza Franciszka Smaglińskiego".

(red), UM Czersk
Fot. Zbigniew Krzoska

Miejsce zbiorowego mordu dokonanego przez Hitlerowców na mieszkańcach Czerska:

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.