8-04-20
Region. Szpital zakaźny w Gdańsku ma już tomograf komputerowy
Urządzenie do diagnozowania pacjentów
z SARS-CoV-2 kupiono ze środków Unii Europejskiej


Kontenerowy tomograf komputerowy. Fot. Szpitale Pomorskie

Do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku dotarł kontenerowy tomograf komputerowy. Urządzenie pozwoli na pełną diagnostykę pacjentów, którzy do szpitala trafili z powodu zakażenia koronawirusem.

Tomograf kosztował 2 mln zł, a jego zakup był możliwy dzięki 100-procentowemu sfinansowaniu z funduszy europejskich.

Diagnostyka już wkrótce
Tomograf kontenerowy trafił do PCChZiG 6 kwietnia 2020 r. Obecnie trwa montaż urządzenia. Chodzi o taką lokalizację, która jest najdogodniejsza pod względem dostępu dla pacjentów pozostających pod opieką szpitala. Pełne zamontowanie i dozbrojenie tomografu (m.in.: podłączenie prądu, Internetu i innych niezbędnych elementów) potrwa do czwartku, 9 kwietnia. Do tego czasu szpital powinien też uzyskać pozwolenie na użytkowanie urządzenia z sanepidu. – Sprzęt jest renomowanej firmy. Jest to aparat 64-rzędowy, wiele pracowni w Polsce korzysta właśnie z takiej aparatury – mówi Stanisław Cirocki, zastępca dyrektora ds. administracyjno-technicznych spółki Szpitale Pomorskie. – Przewidując rozwój wydarzeń, zamówiliśmy go już trzy tygodnie temu, co było dobrym posunięciem, gdyż obecnie tomografy są już znacznie trudniej dostępne na rynku – dodaje Cirocki.

Wejherowo pomoże w opisywaniu obrazów
Tomograf komputerowy jest urządzeniem kluczowym w przypadku leczenia koronawirusa. – Posiadanie tomografu pozwala szpitalowi na pełną, kompleksową diagnostykę obrazową pacjenta. Urządzenie diagnozuje struktury całego układu oddechowego, w tym płuc, pozwala zauważyć zachodzące tam zmiany charakterystyczne dla koronawirusa – wyjaśnia Agnieszka Kapała-Sokalska, członkini Zarządu Województwa Pomorskiego. – Warto podkreślić, że działanie tomografu w gdańskim szpitalu wspierać będzie pracownia diagnostyki obrazowej w innym naszym szpitalu w Wejherowie. To tam trafiać będą zdjęcia z TK i, po opisaniu przez specjalistów, błyskawicznie przesyłane będą z powrotem do szpitala zakaźnego – dodaje Kapała-Sokalska.

Co ważne, zaletą kontenerowego tomografu kontenerowego jest jego mobilność. W przyszłości zakupiony i zainstalowany w gdańskim szpitalu sprzęt będzie mógł zostać zdemontowany i przeniesiony do innej placówki, która będzie go potrzebowała.

MP, DK
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.