Artykuł reklamowy
WHR, czyli stosunek talii do bioder
– jak obliczyć i zinterpretować ten parametr?


Wskaźnik WHR służy do oceny typu sylwetki i podobnie jak inne parametry wykorzystywane do diagnozowania nadwagi lub otyłości ma szereg ograniczeń. Jak poprawnie pobrać miarę do wyliczenia WHR i co oznacza wynik?

WHR – w jakim celu jest stosowany?
Otyłość i inne choroby metaboliczne są określane mianem epidemii XXI wieku. Skuteczne leczenie chorób cywilizacyjnych, obok zalecanej farmakoterapii, opiera się przede wszystkim o wdrożenie zmian w zakresie stylu życia. Lekarze i dietetycy mają do dyspozycji różne parametry, które mają za zadanie ocenę aktualnego stanu odżywienia organizmu. Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane to BMI (Body Mass Index) oraz WHR (Waist Hip Ratio). Co ważne są uznawane przez Światową Organizację Zdrowia i Polskie Forum Profilaktyki Chorób Układu Krążenia za miarodajne w ocenie otłuszczenia centralnego ciała. Na podstawie tych wskaźników jest także możliwe monitorowanie postępów i wprowadzenie ewentualnych modyfikacji. Faktem jest, że wysoki poziom tkanki tłuszczowej i co za tym idzie nadmierna masa ciała, będą negatywnie wpływać na funkcjonowanie organizmu i przyczyniać się do powstawania chorób metabolicznych takich jak otyłość, cukrzyca typu 2, choroby układu sercowo-naczyniowego.
 
O ile BMI będzie mówić o tym, czy masa ciała jest w normie, ewentualnie czy mamy do czynienia z niedowagą, nadwagą lub otyłością, to WHR dodatkowo wskaże na typ otyłości wynikający z nagromadzenia adipocytów w konkretnych miejscach na ciele.
Według WHR można wyróżnić otyłość brzuszną, inaczej androidalną typu jabłko oraz otyłość pośladkowo-udową (gynoidalną) i będzie to sylwetka typu gruszka. Otyłość androidalna dotyczy głównie mężczyzn (duży, odstający brzuch, czyli nagromadzenie tkanki tłuszczowej trzewnej), a u kobiet najczęściej mamy do czynienia z otyłością gynoidalną (tkanka tłuszczowa w przewadze jest zlokalizowana w obrębie pośladków i ud). 

Jak obliczyć WHR?
Wskaźnik WHR określa stosunek wyrażonych w centymetrach obwodu talii do bioder. W celu wyliczenia tego parametru będziemy potrzebować miarki krawieckiej. Co jest istotne to określone miejsca na ciele, z których pobieramy pomiar.
    •        Pomiar obwodu talii rozpoczynamy od dolnej krawędzi łuku żebrowego i grzebienia talerza biodrowego (miejsce około 3 cm powyżej pępka). U wielu osób, szczególnie płci żeńskiej jest to zwykle najwęższy obwód w obrębie tułowia.
    •        Pomiar obwodu bioder dokonywany powinien być w miejscu najszerszego obwodu pośladków u kobiet. W przypadku mężczyzn najlepiej zlokalizować kolce biodrowe przednie, wzdłuż których należy zdjąć miarę.
 
Wyniki poszczególnych pomiarów można wpisać do dostępnego w internecie kalkulatora WHR i w ten sposób otrzymamy interesującą nas wartość. Dodatkowo zostanie podana interpretacja. Samodzielne wyliczanie WHR również nie jest trudne i nie nastręcza problemów. Wystarczy przeprowadzić iloraz obwodu talii w cm do obwodu bioder.

Jak interpretować wynik – co nam mówi WHR?
Pierwszą informacją będzie czy mamy do czynienia z normalną masą ciała, czy otyłością. Jeśli stwierdzona zostanie otyłość to na podstawie WHR będzie można stwierdzić, czy jest to otyłość brzuszna, czy pośladkowo-udowa. Warto podkreślić, że u różnych płci tkanka tłuszczowa jest rozmieszczona w inny sposób, co jest uwarunkowane hormonalnie.
O czym świadczy wynik WHR?
    •        WHR wyliczany dla kobiet.
W przypadku kobiet wynik równy lub wyższy niż 0 8 mówi o typie sylwetki typu jabłko (androidalnej). WHR niższy niż 0,8 to typ sylwetki typu gruszka (gynoidalny). Przyjmuje się, że u płci żeńskiej optymalny wynik jest równy 0,7.
    •        WHR wyliczany dla mężczyzn.
W przypadku płci męskiej wskaźnik WHR powyżej 1 0 świadczy o typie sylwetki androidalnej, a niższy od 1,0 to typ gynoidalny sylwetki. Za optymalny dla mężczyzn uznaje się WHR równe 1,0.
 
Niewłaściwe parametry WHR, szczególnie te wskazujące na otyłość są sygnałem do zmiany stylu życia. Warto zadbać o umiarkowaną, ale regularną aktywność fizyczną i wprowadzić zdrowe nawyki żywieniowe.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.