Ogłoszenie

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zaprasza
do udziału w uroczystości „Szarża pod Krojantami 2023”
Fot. arch.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zaprasza:
"Pomorze, jak cała Rzeczpospolita, głęboko doświadczyło niemieckiego terroru. W Krojantach, to uniesiona szabla stała się sygnałem do uderzenia i pierwszej szarży obrońców Ojczyzny w II wojnie światowej. Przez pole bitwy pędziło około ćwierć tysiąca jeźdźców dowodzonych przez pułkownika Kazimierza Mastalerza. Niemiecka piechota w popłochu porzuciła swoje pozycje do czasu wprowadzenia nowych sił. I choć walka skończyła się wycofaniem polskich kawalerzystów, to mocno opóźniła marsz wojsk niemieckich, dając czas polskim oddziałom na przegrupowanie. A sama szarża stała się symbolem męstwa i odwagi polskich żołnierzy. 18. Pułk Ułanów Pomorskich okrył się nieśmiertelną chwałą. Jestem szczęśliwy, że mogłem pomóc organizatorom w przygotowaniu inscenizacji, że udało się przy wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej i fundacji spółek skarbu państwa sfinansować przedsięwzięcie. I że dzięki temu, po raz kolejny, wspólnie będziemy mogli obejrzeć to wspaniałe widowisko. Zapraszam serdecznie. Spotkajmy się w Krojantach w powiecie chojnickim!

Dariusz Drelich
Wojewoda Pomorski"


PROGRAM UROCZYSTOŚCI I CZĘŚCI PLENEROWEJ SZARŻA POD KROJANTAMI 2023:

SOBOTA 2 września 2023 r.

16.00 – Konferencja popularnonaukowa w Szkole Podstawowej im. 18 Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi.

NIEDZIELA 3 września 2023 r.

CZĘŚĆ PATRIOTYCZNO – RELIGIJNA (PRZY POMNIKU 18 PUŁKU UŁANÓW POMORSKICH):
10.45 – Wprowadzenie warty honorowej, pocztów sztandarowych, podniesienie flagi państwowej na maszt przy dźwiękach hymnu państwowego, odegranie Marsza 18 Pułku Ułanów Pomorskich.
11.00 – Powitanie gości. Wystąpienie opiekuna Izby Pamięci przy SP im. 18. Pułku Ułanów Pomorskich w Nowej Cerkwi. Apel pamięci i salwa honorowa, składanie wieńców i kwiatów. Występ artystyczny dzieci i młodzieży ze szkoły w Nowej Cerkwi.
12.00 – Odsłonięcie tablicy pamiątkowej poświęconej artylerzystom 2. baterii 11. dywizjonu artylerii konnej z Bydgoszczy.
12.15 – Polowa Msza Święta.
13.00 – Odprowadzenie pocztów sztandarowych i przejście na pole szarży.
13.15 – DEFILADA KAWALERII – na drodze obok Pomnika 18 Pułku Ułanów Pomorskich.

CZĘŚĆ PLENEROWA – POLE SZARŻY:
13.30 – 17.00 – Teren wokół pola Szarży - POKAZ STATYCZNY SPRZĘTU współczesnego Wojska Polskiego oraz BIWAK HISTORYCZNY pt. „Wojsko Polskie 1914 – 2023”.
13.40 – Prezentacja bryczek i powozów konnych – na polu szarży.
14.00 – Inscenizacja – I pt. „Porucznik Kazimierz Mastalerz i porucznik Stanisław Maczek w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r.”
14.40 – Prezentacja WYSZKOLENIA BOJOWEGO ZWIADOWCÓW 9 PUŁKU ROZPOZNAWCZEGO – współczesnych Ułanów Zaniemeńskich.
15.20 – Prezentacja klubów jeździeckich i banderii konnych.
15.45 – Wręczenie nagród za konkurs na najlepszy zaprzęg konny oraz najbardziej strojną i elegancką banderię konną.
16.00 – MUSZTRA SZWADRONU KAWALERII (120 koni) oraz regulaminowa SZARŻA.
16.20 – Inscenizacja II pt. „Szarża 18. Pułku Ułanów Pomorskich pod Krojantami z 1 września 1939 r. i udział kawalerzystów w walkach z Niemcami w Polskich Siłach Zbrojnych na Za-chodzie 1940-1945”.
17.00 – Koncert zespołu „Elice”, zamykający widowisko (repertuar przebojów muzycznych lat 80. i 90.).

Program - Stowarzyszenie Polski Klub Kawaleryjski
Fot. red
 
Fot. arch.
 
Fot. arch.




Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.