1-03-21
POMORSKIE. W Czersku kwiaty pod pomnikiem przy ul. Dworcowej
1 marca – Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Siedemdziesiąt lat temu - 1 marca w 1951 roku - strzałem w tył głowy wykonano egzekucję na czterech członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. Data ta stała się przyczynkiem do powołania Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Z inicjatywą ustawodawczą w sprawie uchwalenia nowego święta wystąpił w 2010 roku Prezydent RP Lech Kaczyński. Parlament ustanowił święto rok później.

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich pokłoni się dziś bohaterom tamtych lat. Złoży kwiaty na grobach Danuty Siedzikówny "Inki" oraz Feliksa Selmanowicza "Zagończyka",  pod Pomnikiem Żołnierzy Wyklętych w Gdańsku i przy Kwaterze Pamięci na Cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni.

W Czersku kwiaty pod pomnikiem przy ul. Dworcowej
W poniedziałek 1 marca z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych godz. 12:00, delegacja z urzędu miejskiego złoży kwiaty pod pomnikiem przy ulicy Dworcowej w Czersku - zdjęcia poniżej, fot. UM w Czersku:

Historia żołnierzy podziemia niepodległościowego
- https://edukacja.ipn.gov.pl/edu/materialy-edukacyjne/wirtualna-paczka-edukac/zolnierze-wykleci

PUW Gdańsk, (red)Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.