3-02-10
Region. ZAPROSZENIE
100-lecie powrotu Borowego Młyna i obszaru
Gochów wraz z całym ówczesnym kaszubskim
Pomorzem do naszej Ojczyzny – Polski


W imieniu społeczności sołectwa i parafii Borowy Młyn leżących w Kaszubskich Gochach mamy zaszczyt zaprosić na uroczystość związaną ze 100-leciem powrotu Borowego Młyna i obszaru Gochów wraz z całym ówczesnym kaszubskim Pomorzem do naszej Ojczyzny – Polski.

O zaangażowanych postawach tutejszych Obywateli i ich przodków, zaświadcza wznosząca się tu od 2008 r. wybudowana w Borowym Młynie społecznym sumptem: Strażnica Patriotyzmu i Pamięci pw. Chrystusa Króla Zwycięzcy im. Bohaterskich Gochów. Jej ideowym przesłaniem są wyryte słowa:

Tu jest – była i będzie Polska.

Strażnica ta upamiętnia tutejszą wygraną 16 lutego 1920 roku przez „nas Wojnę - zwaną - Palikową” o korzystny przebieg dla odrodzonego państwa odcinek ówczesnej granicy RP.

Uroczystości odbędą się dnia 14 lutego 2020 r. w Borowym Młynie, gm. Lipnica.

Wydarzenie objęte jest Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

P R O G R A M     U R O C Z Y S T O Ś C I
14 lutego 2020
BOROWY MŁYN, gm. Lipnica

11.00     Dziękczynna Msza Święta w kościele parafialnym pw. Ducha Świętego w Borowym Młynie.

12.00     Manifestacja patriotyczna  na Strażnicy Pamięci i Patriotyzmu, podczas której odsłonięty zostanie  Kamień Pamięci -  W 100 lecie powrotu Borowego Młyna – Gochów  do  Polski.

13.00     Sala gimnastyczna Zespołu Szkół w Borowym Młynie im. Ks. Bernarda Gończa. Część  oficjalna i artystyczna, po czym  okolicznościowy poczęstunek.

Grażyna Burant
Dyrektor Zespołu Szkół
im. ks. Bernarda Gończa w Borowym Młynie
Członek Honorowej Kapituły Fundacji NG 

 

Zbigniew Talewski
Prezes Fundacji Naji Gòchë
Członek Rady Naczelnej
Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego


 


 

 

 

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.