Artykuł reklamowy
5 porad dotyczących parzenia ulubionej herbaty

Przygotowanie herbaty wydaje się niezwykle prostym zadaniem, a jednak bardzo wiele osób, nawet regularnie pijających ten napój, popełnia przy tym mnóstwo błędów. Ważna jest zarówno odpowiednia temperatura wody, jak i czas parzenia, po którym susz wyciąga się z naparu. Nieobojętna jest również odpowiednia ilość herbacianego suszu, czy moment dodania do herbaty dodatków takich jak cukier.

1. Odpowiedni czas parzenia
Informacje na temat czasu parzenia konkretnego rodzaju herbaty zwykle znaleźć można na jej opakowaniu. Można to także ocenić samodzielnie – im drobniej pocięte są listki, tym krócej powinno się je parzyć. Duże i niesiekane liście herbaty potrzebują dłuższego parzenia, aby wypuścić do naparu wszystkie aromaty.
Co ważne, herbata nie powinna parzyć się zbyt długo. Staje się ona wówczas gorzka, mogą pojawić się w niej szkodliwe dla zdrowia substancje, a pobudzająca teina zostaje powoli zneutralizowana przez inne składniki. To dlatego, gdy napar jest gotowy, susz należy z niego wyłowić.

2. Odpowiednia temperatura wody

Każdy rodzaj herbaty parzy się wodą w nieco innej temperaturze. Czarna herbata potrzebuje wysokiej temperatury sięgającej około 95 stopni Celsjusza, zielona natomiast, uznawana za najdelikatniejszą – około 75 stopni. Niektóre czajniki elektryczne umożliwiają regulacje osiąganej temperatury. Przy tradycyjnych modelach rozwiązaniem może okazać się przestudzenie wody po zagotowaniu.

3. Odmierzona gramatura suszu

Herbaty w torebkach są bardzo łatwe w dawkowaniu – jedna torebka to jedna filiżanka. Nieco inaczej jest jednak w przypadku suszu, którego ilość należy odmierzyć samodzielnie. Najczęściej stosuje się wówczas miarę łyżeczek, jednak nie jest to zbyt precyzyjny sposób. Zależnie od pocięcia liści, sposobu ich zwinięcia, wilgotności, czy rodzaju herbaty, na łyżeczce może zmieścić się różna ilość suszu.
Zamiast łyżeczek, znacznie lepiej używać kuchennej wagi, dzięki której można precyzyjnie odmierzyć ilość suszu w gramach. Zwykle uważa się, że na jedną filiżankę herbaty powinno przypadać od 20 do maksymalnie 60 gramów herbacianego suszu.

4. Podgrzane naczynia

Gorąca woda w kontakcie z zimnym naczyniem traci temperaturę. Wrzątek wlany do zimnej filiżanki obniża swoją temperaturę aż o około 10 stopni Celsjusza! Na nic zda się więc przygotowywanie wody w idealnej temperaturze do wybranego rodzaju herbaty, jeśli naczynie nie zostaną podgrzane. I tak w momencie kontaktu z suszem, będzie ona zbyt chłodna.
Jak podgrzać filiżanki przed zalaniem herbaty wodą? Wystarczy przepłukać je wrzątkiem jeszcze przed wsypaniem do nich suszu.

5. Dodatki na samym końcu
Do herbaty dodać można cukier i różnego rodzaju słodziki, sok owocowy, cytrynę, czy nawet mleko, tworząc tak zwaną bawarkę. Bardzo ważne jest jednak, żeby wszelkie dodatki dodawać do herbaty dopiero w momencie, gdy napar jest gotowy, a susz i liście herbaty wyciągnięte z filiżanek lub dzbanka.
Cytryna przy bezpośrednim kontakcie z liśćmi herbaty przyczynia się do powstawania szkodliwego dla zdrowia cytrynianu glinu. Reakcja taka nie zachodzi wówczas, gdy cytrynę dodaje się do gotowego naparu. W przypadku cukru, gdy pojawia się on już w suszu, zmienia gęstość wlewanej do filiżanki wody, utrudniając tym samym prawidłowe zaparzenie się herbaty i wyciągnięcie z liści pełni jej aromatu.





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.