7-03-20
Region. Odwołane wydarzenia na Pomorzu
Cztery nowe zakażenia koronawirusem w Polsce.
Chorzy są we Wrocławiu, Ostródzie i Szczecinie


Fot. @ pixabay.com/geralt

Jak dotąd (do 6 marca br.) na Pomorzu nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Sytuacja jest pod kontrolą odpowiednich służb. W regionie nadzorem epidemiologicznym objęte są 604 osoby, a w całym kraju ponad 6 tysięcy. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego działa już specjalny zespół zadaniowy.

Na konferencji prasowej, 6 marca 2020 r. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że zostały zdiagnozowane cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce. Pacjenci zostali hospitalizowani na oddziałach zakaźnych w Ostródzie, Wrocławiu oraz Szczecinie. Ich stan jest dobry. Łącznie w Polsce zdiagnozowano pięć przypadków SARS-CoV-2.

Na Pomorzu sytuacja opanowana
W całym województwie nadzorem epidemiologicznym objęte są 604 osoby. Jednocześnie Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk powołał specjalny zespół zadaniowy, którego rolą będzie koordynacja działań Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz jednostek podległych. W skład zespołu wchodzą przedstawiciele departamentów, które kompetencyjnie mogą mieć doczynienia z koronawirusem lub skutkami jego występowania. Są to m.in. departamenty: Zdrowia, Środowiska i Rolnictwa, Edukacji i Sportu, Infrastruktury oraz Kultury. Zespół będzie działał do momentu odwołania stanu zagrożenia związanego z wystąpieniem SARS-CoV-2 na terenie Polski

Odwołane wydarzenia
W związku z sytuacją epidemiologiczną w Polsce odwoływanych jest coraz więcej imprez masowych. Odwołane zostały wszelkie wydarzenia w Województwie Lubuskim. Również na Pomorzu organizatorzy decydują się na zmianę terminu wydarzeń. Władze Gdyni zadecydowały o przeniesieniu na inny termin spotkań podróżniczych KOLOSY 2020, które miały odbyć się w drugim tygodniu marca, oraz Mistrzostw Świata w Półmaratonie, które zostały przeniesione na październik. Również Międzynarodowe Targi Gdańskie zadecydowały o zmianie terminu (na sierpień) Międzynarodowych Targów Bursztynu i Biżuterii Amberif. Odwołane zostały również wydarzenia muzyczne, takie jak przesłuchania zespołów rockowych do Pol`and`Rock Festival.

Sytuacja na świecie
Na całym globie liczba zakażonych przekroczyła 100 tysięcy. Najwięcej chorych jest w Chinach, Korei Południowej Iranie oraz we Włoszech. Do tej pory zmarło 3385 chorych, wyleczonych zostało zaś ponad 55 tys.

Główny Inspektorat Sanitarny w dalszym ciągu odradza podróże do Chin, Hongkongu, Korei Południowej, Iranu, Japonii i Włoch. W przypadku wyjazdów do Niemiec, Francji i Hiszpanii zalecane jest unikanie dużych skupisk ludzkich.

WAŻNE! Jak zabezpieczyć się przed zachorowaniem?
Należy stosować  metody wykorzystywane w zapobieganiu chorobom przenoszonym drogą kropelkową, np. grypie sezonowej. Chodzi o to, aby często myć ręce wodą z mydłem przynajmniej przez 20 sekund i/lub stosować dostępne środki lub żele do dezynfekcji na bazie alkoholu. Podczas kaszlu i kichania należy zakrywać usta i nos chusteczką (ewentualnie zgiętym łokciem), po czym natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce używając mydła i wody lub płynów/żeli na bazie alkoholu. Unikać dotykania oczu, nosa i ust. Zachować bezpieczną (przynamniej 1-metrową) odległość pomiędzy sobą a innymi ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy kaszlą, kichają i gorączkują.

Aleksander Olszak
Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Zobacz również:
„Kim są kolejni polscy pacjenci zakażeni korona wirusem” (tvn24.pl)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.