(AKTUALIZACJA - godz.17.00)

W gm. Czersk strajkuje również oświatowa Solidarność
"Członkowie Solidarności również strajkują. We wszystkich placówkach gminy Czersk, gdzie strajk jest zorganizowany – ZNP i Solidarność prowadzą go razem. Podobnie jest w całym województwie pomorskim. Organizacje związkowe Solidarności nauczycielskiej w całym kraju, a zwłaszcza w naszym województwie domagają się zwołania Walnego Zebrania Krajowej Sekcji Oświaty NSZZ „Solidarność" i wdrożenia procedur mających na celu odwołanie przewodniczącego Ryszarda Proksy.

Janusz Kitowski
Przewodniczący KZ
"


(AKTUALIZACJA - godz.15.00)


ZSS w Czersku też strajkuje, od piątku
Dyrektor ZSS w Czersku informuje, że również nauczyciele tej placówki zdecydowali dziś o podjęciu od piątku 12 kwietnia strajku. Więcej informacji wkrótce.

(AKTUALIZACJA - godz.11.00)

Od jutra strajk w PS nr 2 w Czersku

Przedstawimy komunikat PS nr 2 w Czersku (poniżej). Od jutra również w czerskim przedszkolu - nr 2 - będzie prowadzony strajk - bezterminowo.

„UWAGA RODZICE !!!
Z dniem jutrzejszym tj. 9 kwietnia 2019 r. nauczyciele Przedszkola Samorządowego nr 2 im. Jana Brzechwy w Czersku podjęli decyzję o przystąpieniu do Ogólnopolskiego Strajku.  Prosimy rodziców o to, żeby od wtorku 9 IV, jeżeli jest to możliwe, nie wysyłali swoich dzieci do przedszkola. Akcja będzie trwała do odwołania.
Dzieciom, które przyjdą do przedszkola w miarę możliwości zapewnimy opiekę. O zmianach będę Państwa informować na bieżąco za pomocą strony internetowej przedszkola oraz informacji wywieszanej na drzwiach głównych.
Przedszkole Samorządowe nr 2 w Czersku”


8-04-19
Gm. Czersk. Zajęcia odbywają się w przedszkolach oraz ZSS w Czersku  
Nauczyciele strajkują, również w gm. Czersk

Podajemy komunikat czerskiego magistratu w sprawie strajku nauczycieli – sytuacja na godz. 9.00. Opisujemy również sytuację w placówkach w gm. Czersk.


„Informacje – strajk nauczycieli – godz. 9:00
W związku z ogłoszonym ogólnopolskim strajkiem nauczycieli, informujemy, iż w Szkole Podstawowej Nr 1 im. Janusza Korczaka w Czersku przebywa troje dzieci, Szkole Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II – 4, Zespole Szkół w Rytlu – 11, natomiast w Zespole Szkół w Łęgu – 1 dziecko. Uczniom, którzy pojawili się w placówkach oświatowych, została zapewniona opieka. Z informacji uzyskanych na godz. 9:00 – na terenie gminy Czersk nie strajkuje łącznie 18 nauczycieli.
WAŻNE: Przedszkola na terenie Czerska nie przystąpiły do strajku.”

 

Odwiedziliśmy dziś (8.04) rano kilka placówek w Czersku (zdjęcia poniżej). W Szkole Podstawowej nr 2 w Czersku strajkuje ok. 20 nauczycieli, jednak sytuacja, jak nas zapewniono, ma się zmieniać, ponieważ nauczyciele podejmują pracę o różnych godzinach. Strajkujące osoby przebywają w jednej z sal lekcyjnych (nr43). Protestować, nie świadcząc pracy, ma blisko 90 procent załogi, w swoich, wyznaczonych, godzinach pracy. Jednak jak mówi dyrektor szkoły przeprowadzenie egzaminu gimnazjalnego wydaje się nie być zagrożone, ponieważ na dzień dzisiejszy jest 8 nauczycieli, którzy mogą zasiadać w komisji. Są również analizowane inne rozwiązania, aby zapewnić skład osobowy komisji. Tak więc najprawdopodobniej egzaminy zostaną przeprowadzone, również w innych placówkach w gm. Czersk - do piątku dyrektorzy szkół nie zgłaszali organowi prowadzącemu, że egzaminy mogą się nie odbyć.

Większość strajkujących nauczycieli nie należy do żadnych struktur związkowych.

W Szkole Podstawowej nr 1 w Czersku również strajkować ma ok. 90% załogi. Natomiast w Zespole Szkół Specjalnych w Czersku (organem prowadzącym jest Powiat Chojnicki) zajęcia są prowadzone. Po referendum strajkowym nauczyciele zdecydowali tutaj, że ze względu na specyfikę placówki, do której uczęszczają osoby niepełnosprawne, strajku nie będzie. Jednak kadra popiera protest środowiska nauczycielskiego – dała temu wyraz właśnie w referendum strajkowym (zdecydowana większość opowiedziała się za strajkiem).

Nie strajkują czerskie przedszkola – nr 1 i 2. Tutaj też w referendum strajkowym załoga opowiedziała się za strajkiem, jednak ostatecznie zdecydowano, że od poniedziałku będzie sprawowana opieka nad dziećmi.

W czerskim LO oraz ZSP w Malachinie strajk jest prowadzony. Zajęć nie ma. Kilkudziesięciu uczniów, którzy przyszli do szkół, wyjechało dziś rano sadzić las.

Wkrótce ma zostać wydany komunikat Starostwa Powiatowego w Chojnicach w sprawie strajku w placówkach prowadzonych przez Powiat Chojnicki.

Dodajmy, że rodzice dzieci uczęszczających do placówek oświatowych otrzymują na bieżąco od dyrektorów informacje w sprawie strajku.

(red)

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.