5-10-20
Powiat chojnicki. Raport WSSE w Gdańsku - woj. pomorskie (poniżej link)
Koronawirus dotarł do chojnickich szkół podstawowych

Od piątkowego popołudnia pozostaje zamknięta Szkoła Podstawowa nr 7 w Chojnicach. Powodem jest nauczycielka, która ma objawy zakażenia SARS-CoV-2 i ciągle czeka na wynik badania. Pozytywny wynik testu mieli także pracownik SP 5 oraz nauczycielka z SP 8.


O sytuacji w oświacie z związku z koronawirusem poinformował Grzegorz Czarnowski, dyrektor Wydziału Oświaty w chojnickim ratuszu.   |  fot. ilustracyjne


„Siódemka”
Nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 7, ostatni raz była w pracy w poniedziałek 28 września. Ze względu na złe samopoczucie, gorączkę i inne objawy chorobowe, od wtorku przebywała w domu. W czwartek (1.10) do symptomów dołączyła nagła utrata smaku i węchu. Została więc skierowana na badanie w chojnickim centrum drive-thru. Jak dowiadujemy się od Grzegorza Czarnowskiego, wynik testu kobiety ciągle nie jest znany (stan na godz. 9.45).

- Myślę, że lada chwila powinniśmy mieć odpowiedź. Profilaktycznie, w piątek o godz. 13 wyłączyliśmy szkołę z użytkowania. Wprowadziliśmy tzw. dni dyrektorskie. Będą one obowiązywały do momentu, kiedy będziemy mieli potwierdzenie, czy nauczycielka ma koronawirusa czy też nie - wyjaśnia dyrektor wydziału edukacji.

Jeśli wynik testu na koronawirusa, będzie pozytywny, wówczas szkoła będzie mogła wnioskować do sanepidu o przejście na nauczanie zdalne lub hybrydowe. - Jeśli PSSE wyrazi zgodę to nie będziemy zamykać szkoły, tylko przejdziemy na tryb nauczania hybrydowego - mówi Czarnowski. Placówka została zdezynfekowana jeszcze w piątek.

(AKTUALIZACJA)
„Siódemka” przechodzi na zdalne nauczanie

Potwierdziło się, że nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach jest zakażona koronawirusem. - Wynik pozytywny mają także mąż i syn kobiety. Czekamy jeszcze na wynik córki - informuje wiceburmistrz Adam Kopczyński.

W piątek po godz. 16.00 zewnętrzna firma przeprowadziła dezynfekcję całego budynku. Dzisiaj jeszcze szkoła jest zamknięta. Wykorzystuje tzw. dni dyrektorskie wolne od nauki, które normalnie wykorzystywane są np. w czasie egzaminów.

Powoduje to, że klasy VII i VIII, które miały zajęcia z nauczycielką od jutra (6.10.) do 10 października przechodzą na nauczanie zdalne. Co do reszty uczniów jeszcze nie wiadomo.

- Wszystko będzie zależało od wyniku testu córki, która jest na tym etapie nauczania, że ma różnych nauczycieli od różnych przedmiotów. Jeśli jej wynik będzie pozytywny, na kwarantannę przejdą uczący ją nauczyciele, cała jej klasa i członkowie ich rodzin - wyjaśnia Adam Kopczyński. Córka nauczycielki, również jest uczennicą Szkoły Podstawowej nr 7 w Chojnicach.

Aktualizacja godz. 14.30
Córka chorującej na COVID-19 nauczycielki otrzymała wyniki badania, jest on negatywny. - Od jutra osiem oddziałów klas VII i VIII przechodzi na nauczanie zdalne, do 9 października. W tych ośmiu oddziałach, sześć pozostaje w kwarantannie. To jest 120 uczniów, z rodzinami to około 300 osób. Na podstawie wywiadu, jeśli chodzi o kontakt z chorą nauczycielką, trzech nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 7 również skierowano na kwarantannę. Od jutra klasy I-VI normalnie wracają w mury szkoły. Odział przedszkolny działa bez zakłóceń - poinformował Adam Kopczyński.

Koronawirus w „piątce”
W weekendowej statystyce nowych zakażeń znalazł się natomiast pracownik obsługi Szkoły Podstawowej nr 5. - Od półtora tygodnia nie było go w pracy. Przygotowywał się do zabiegu, dlatego miał wykonywany test. W ten sposób dowiedzieliśmy się, że był nosicielem wirusa. Na szczęście nie było go w pracy już kilkanaście dni, ale była jego żona, która jest pracownikiem kuchni - mówi dyrektor edukacji. Zapadła więc decyzja by wyłączyć kuchnię i stołówkę z użytku. Właśnie kończy się ich dezynfekcja. - Wyłączenie kuchni i stołówki uzasadnione będzie wynikami badań pracowników tego działu, którzy mieli kontakt z żoną zakażonego. O ile wiem, sanepid już wyraził zgodę na te badania - informuje Grzegorz Czarnowski.

Nauczycielka z „ósemki”
- Chwilę temu dowiedzieliśmy się o zakażeniu nauczycielki, z SP 8. Dobra wiadomość dla szkoły jest taka, że ta pani jest na chorobowym już od 11 dni. Tu sytuacja jest, że tak powiem czysta. Nie ma niebezpieczeństwa dla dzieci. Szkoła funkcjonuje normalnie - raportuje dyrektor.

Anna Zajkowska

Zobacz również RAPORT z dnia 5 października 2020 roku na temat Sars-CoV-2 w województwie pomorskim (223), m.in. 4 z pow. chojnickiego,  7 z pow. kościerskiego, 14 z pow. starogardzkiego - zobacz TUTAJ

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.