22-11-18
Powiat chojnicki. WIDEO
BĄDŹ WIDOCZNY !!!

Pora jesienna to czas, w którym szybko zapada zmierzch, a poruszający się po drogach piesi stają się coraz mniej widoczni dla kierujących pojazdami. Przypominamy, że noszenie odblasków po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązkiem.

Jesień jest porą, w której już w godzinach popołudniowych pogorszają się warunki widoczności co pociąga za sobą konieczność dodatkowego zadbania o własne bezpieczeństwo, a najlepszym sposobem jest właśnie noszenie elementów odblaskowych. Nieduży wydatek zapewni właściwą widoczność i może uchronić nas przez przykrymi konsekwencjami.

Jak korzystać z odblasków? Odblask najlepiej umieścić po stronie ciała zwróconej do środka jezdni. Zwróćmy uwagę czy odblask nie jest zasłonięty elementami garderoby. Umieszczenie odblasku na odcinku od kostki do wysokości pasa zapewni najlepszą widoczność kierujących. Więcej znaczy lepiej- kilka elementów umieszczonych np. na nogach, garderobie i przegubie dłoni z pewnością przykuje uwagę kierujących.

Pamiętajmy zatem o odblaskach, w końcu to nasze bezpieczeństwo!

Warto zapamiętać kilka zasad, które poprawią nasze bezpieczeństwo:

1. Gdy nie ma chodnika, to poruszaj się lewą stroną drogi – dzięki temu będziesz widział zbliżający się z naprzeciwka pojazd;

2. Stosuj zasadę „widzieć i być widzianym”. To, że widzisz samochód, nie znaczy, że kierowca samochodu widzi Ciebie!

3. Odblaski zakładaj na tę stronę ciała, która znajduje się bliżej osi jezdni, na nogę lub rękę, ponieważ na tych wysokościach odblaski są najlepiej oświetlone przez reflektory samochodów, które bardziej doświetlają prawą stronę drogi;

4. Pieszy, który nie ma odblasków, zostaje zauważony przez kierującego samochodem dopiero, gdy znajduje się ok. 30 metrów od niego. Najczęściej to zbyt mało, by podjąć jakąkolwiek reakcję.

5. Pieszy, który nosi odblaski, zostaje zauważony przez kierowcę znacznie wcześniej, bo z odległości nawet 150 metrów. To wystarczająco dużo, by go bezpiecznie.

KPP Chojnice  

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.