1-11-20
POMORSKIE. Nowe respiratory, kardiomonitory i mikroskop 3D
Będą dodatkowe łóżka w szpitalach. Zarząd Województwa deklaruje wsparcie w walce z epidemią


Kardiomonitor. Fot. Aleksander Olszak


W obliczu wzrastającej liczby zakażonych oraz hospitalizowanych z powodu COVID-19 Zarząd Województwa Pomorskiego wystąpił do wojewody z kolejną ofertą wsparcia rządu w walce z epidemią. Baza łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią.

Specjalne pismo zostało wysłane do wojewody Dariusza Drelicha 28 października 2020 r. Tego dnia pomorski sanepid poinformował o kolejnych 901 potwierdzonych przypadkach zakażenia wirusem SARS CoV-2, zmarło 14 chorych. Do tej pory w naszym regionie koronawirusem zaraziło się 17 209 osób.

– Sytuacja epidemiczna zmienia się niezwykle szybko i niestety wymknęła się rządowi spod kontroli – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Chociaż Pomorze nie jest obecnie w najgorszej sytuacji, zawsze lepiej być krok przed epidemią, dlatego po raz kolejny chcemy wesprzeć administrację rządową. Oczywiście ważne w podejmowanych decyzjach jest znalezienie takich rozwiązań, aby z jednej strony zabezpieczyć leczenie chorych na COVID-19, ale żeby w jak najmniejszym stopniu odbywało się to kosztem chorych na inne schorzenia – dodaje marszałek Struk.
Solidarnie na rzecz zdrowia mieszkańców

Szpitale, które podlegają samorządowi województwa pomorskiego, od samego początku biorą na siebie znaczny ciężar walki z epidemią.

– Pomimo dużego obciążenia podmiotów leczniczych wiemy, że tylko szybkie, ale również solidarne działanie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne Pomorzankom i Pomorzanom. Stąd kolejna nasza inicjatywa dotycząca wsparcia rządu w walce z epidemią – podkreśla członkini Zarządu Województwa Agnieszka Kapała-Sokalska.
Gdzie będą dodatkowe łóżka dla pacjentów?

Dodatkowe łóżka dla pacjentów zarażonych COVID-19 będą dostępne w następujących szpitalach naszego regionu:

W ramach spółki Copernicus Podmiot Leczniczy do 12 listopada w Szpitalu św. Wojciecha utworzonych zostanie 10 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii, a w tym samym terminie w Szpitalu im. Mikołaja Kopernika – 30 łóżek II poziomu.

W ramach spółki Szpitale Pomorskie do 12 listopada w Szpitalu Morskim im. PCK w Gdyni powstanie 50 łóżek II poziomu, do 16 listopada w Szpitalu Specjalistycznym im. Floriana Ceynowy w Wejherowie – 50 łóżek II poziomu na Oddziale Laryngologii i Oddziale Rehabilitacji Kardiologicznej, natomiast do 28 listopada w Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy w Gdańsku – 50 dodatkowych łóżek II poziomu oraz 2 dodatkowe łóżka z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii.

W Szpitalu Specjalistycznym w Kościerzynie do 2 listopada uruchomionych zostanie 5 dodatkowych łóżek z respiratorami na Oddziale Intensywnej Terapii oraz 16 dodatkowych łóżek II poziomu, w tym 10 z tlenoterapią, w ramach Oddziału Reumatologicznego, z kolei do 16 listopada – 5 dodatkowych łóżek II poziomu w ramach Oddziału Reumatologicznego oraz 3 dodatkowe łóżka II poziomu w ramach Oddziału Neurologicznego.

Ponadto, w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Janusza Korczaka w Słupsku do 12 listopada stworzone zostaną 22 dodatkowe łóżka II poziomu.

– Z pewnością nie jest to koniec działań ze strony samorządu województwa pomorskiego. W najbliższych dniach będziemy informować o kolejnych krokach – zapowiada marszałek Struk.

Będą nowe respiratory, kardiomonitory i mikroskop 3D. Ponad 10,5 mln zł na sprzęt dla szpitali marszałkowskich

W związku z sytuacją epidemiologiczną Zarząd Województwa Pomorskiego podjął decyzję o uruchomieniu z rezerwy budżetowej ponad 10,5 mln zł na zakup niezbędnego sprzętu medycznego. Trafi on do sześciu podmiotów leczniczych. Chodzi m.in. o: kardiomonitory, pompy infuzyjne, aparaty RTG i USG oraz ozonatory.

Sprzęt zostanie kupiony do końca roku.

Pieniądze z rezerwy
Niezbędny sprzęt trafi do Copernicusa, Szpitali Pomorskich, Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie, Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Janusza Korczaka w Słupsku, Szpitala Specjalistycznego w Prabutach oraz Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie. – To już kolejny raz w tym trudnym dla nas wszystkich roku, kiedy w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo pacjentów naszych szpitali uruchamiany dodatkowe środki. Jako Zarząd Województwa Pomorskiego podjęliśmy decyzję o przekazaniu z rezerwy budżetowej na 2020 r. ponad 10,5 mln zł. Większość z tej kwoty zostanie przeznaczona na walkę z pandemią koronawirusa – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Szpitale kupią sprzęt zgodnie z własnymi potrzebami. Będzie on dostarczony do końca tego roku. Przypominam, że ponownie wystąpiłem do wojewody pomorskiego z kolejną ofertą wsparcia rządu w walce z pandemią. Chodzi o bazę łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem, która w 7 naszych szpitalach powiększy się o 243, w tym 17 z respiratorami oraz 10 z tlenoterapią – tłumaczy marszałek województwa. Pismo dotyczące tej kwestii zostało skierowane do wojewody Dariusza Drelicha 28 października 2020 r. Ponadto, podobnej treści pismo podpisane przez marszałka województwa i prezydentów Trójmiasta dotyczące m.in. powiększenia bazy łóżkowej, wsparcia finansowego oraz oddelegowania pracowników urzędów do pomocy sanepidom trafiło również do wojewody pomorskiego 20 października.

Co trafi do szpitali?
Szpitale kupią sprzęt, który jest im niezbędny do diagnostyki i leczenia hospitalizowanych osób. Copernicus wzbogaci się też m.in. o aparaty RTG i respiratory. Szpitale Pomorskie kupią np.: kardiomonitory, pompy infuzyjne oraz aparaty do znieczulenia. Natomiast Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie będzie miał m.in.: echokardiograf, urządzenia do dekontaminacji powietrza plazmą oraz bramki do pomiaru temperatury. Z kolei Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku np.: aparaty do ciągłych terapii nerkozastępczych, RTG i USG, a Szpital Specjalistyczny w Prabutach aparat RTG i USG.  Pomorskie Centrum Reumatologiczne w Sopocie będzie miało nowe: respiratory, pompy infuzyjne, kardiomonitory oraz ozonatory.
Mikroskop na miarę XXI wieku

Spółka Copernicus pozyska również nowoczesny hybrydowy mikroskop operacyjny dla Oddziału Otolaryngologicznego Szpitala im. Mikołaja Kopernika w Gdańsku. – Urządzenie to łączy w sobie nowoczesny mikroskop operacyjny z egzoskopem – mówi zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia UMWP Maciej Laszkiewicz. Dzięki operacji z jego użyciem możliwe będzie poszerzenie pola operacyjnego i zmniejszenie tzw. martwych punktów. Urządzenie wyposażone jest też w systemy obrazowania naczyń krwionośnych pozwalające w czasie rzeczywistym zobrazować unaczynienie guzów, a także uwidocznić wybarwienie tkanek lub wypływ płynu mózgowo-rdzeniowego po zabiegach rekonstrukcyjnych podstawy czaszki, czy po urazach. Aparat będzie wykorzystywany m.in. do operacji naczyniaków głowy i szyi, zabiegów onkologicznych  guzów podstawy czaszki i usuwania nowotworów złośliwych w obrębie głowy i szyi. – Zakup urządzenia poprawi dostępność do wysokospecjalistycznych procedur unikalnych w skali kraju, co niewątpliwie zwiększy bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców województwa – wyjaśnia prezes spółki Copernicus Dariusz Kostrzewa.

Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.