17-06-21
Powiat chojnicki. Śladem naszych publikacji
Bezpłatny parking dla krwiodawców przy chojnickim szpitalu? Radni zabrali głos, są propozycje


fot. Rmak

Wracamy do tematu funkcjonowania płatnego parkingu przy chojnickim szpitalu i koncepcji zabezpieczenia bezpłatnych miejsc postoju dla krwiodawców (zobacz poprzedni artykuł, odpowiedź na pismo radnej M. Daleckiej – TUTAJ).

Przypomnijmy, wystosowaliśmy pytania do wszystkich radnych Rady Powiatu Chojnickiego, aby odnieśli się do sprawy parkowania krwiodawców przy chojnickim szpitalu.
Zapytaliśmy - czy uważają, że takie miejsca postoju dla krwiodawców powinny zostać jednak wydzielone, chociaż na czas oddawania krwi przez krwiodawców? Jeśli tak, to co zrobią w tym temacie, aby tak się stało?

Na razie głos w sprawie zabrało siedmiu radnych, są już też pierwsze wnioski. Czekamy na odpowiedzi kolejnych rajców, które, jeśli wpłyną, opublikujemy w kolejnym artykule.

- Uważam wprowadzenie opłat za parkowanie za zły pomysł dla korzystających ze świadczeń Szpitala Specjalistycznego w Chojnicach. Parking powinien być udostępniony bezpłatnie. Myślę, że jest jakiś Wydział Organizacyjny w Starostwie Powiatowym sprawujący nadzór nad strefą płatnego parkowania, który pozytywnie będzie rozpatrywać wszystkie reklamacje dotyczące parkowania bez uiszczenia opłat, złożone przez Krwiodawców w przypadku dołączenia zaświadczenia z centrum krwiodawstwa o oddaniu w tym dniu krwi. Mam nadzieję, że jest taka możliwość. Być może rozwiązałoby to problem – napisał radny Mariusz Pokrzywinski.

- Jestem zaskoczony i zdziwiony dwoma faktami, po pierwsze tym, że honorowi krwiodawcy nie byli w ogóle przewidywani wśród osób, które będą mogły bezpłatnie korzystać z parkingu na czas oddawania krwi i po drugie, że właściciel parkingu nie jest w stanie zmusić dzierżawcy do tego, aby krwiodawcy mogli za darmo pozostawiać swoje auta na parkingu na czas pobytu w stacji krwiodawstwa.
Chyba oczywistym dla każdego jest, że krwiodawców brakuje, że powinno się zachęcać kolejne pokolenia do tego szczytnego działania jakim jest oddawanie swojej cząstki innym. Płacenie za parking na pewno nie jest zachętą dla krwiodawców do oddawania krwi. Wiem, że coraz więcej chojnickich krwiodawców udaje się do Kościerzyny, aby w tamtejszej stacji krwiodawstwa oddawać krew. Niedawno odbyło się spotkanie dyrektora Macieja Polasika z dyrektorem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa ze Słupska, Kingą Sass.  Obie strony deklarowały szeroko idącą współpracę, wspieranie działania naszej lokalnej stacji i krwiodawców. Kolejnym krokiem na pewno powinno być wydzielenie kilku miejsc na parkingu dla krwiodawców. Stacja ma działać trzy dni w tygodniu, ilość tych miejsc jaka będzie wyłączona jest niewielka.
Co zrobię jako radny, aby tak się stało? Jedyne narzędzie jakie mam to możliwość zgłoszenia wniosku do Zarządu Powiatu Chojnickiego o podjęcie działań mających na celu umożliwienie krwiodawcom korzystanie z darmowej opcji parkowania na czas pobytu w stacji krwiodawstwa.  Taki wniosek w najbliższych dniach zgłoszę do Zarządu – zapowiada radny Wojciech Rolbiecki, jego wniosek umieszczamy poniżej artykułu.

- W poniedziałek składałam WNIOSEK w tej sprawie do Starosty Chojnickiego z prośbą o podjęcie natychmiastowych działań, aby krwiodawcy zostali zwolnieni z opłat parkingowych. Nie można być obojętnym na fakt, że krwiodawca chcąc oddać krew będzie musiał uiścić niemałą opłatę parkingową gdyż w imieniu honorowych krwiodawców składałam zapytania do Starosty, m.in. jakie są możliwości zwolnienia z opłat za parking przy chojnickim szpitalu dawców krwi? Nie ukrywam, że spodziewałam się zupełnie innej odpowiedzi niż tą, którą otrzymałam. Dyrektor szpitala odpisał na moje pytania, cyt. "Na dzień udzielenia odpowiedzi honorowi krwiodawcy nie mogą korzystać z bezpłatnego parkingu przy szpitalu. Zgodnie z informacjami uzyskanymi od firmy zarządzającej parkingiem nie przewiduje bezpłatnych miejsc dla krwiodawców". Jak to możliwe, że Pan Dyrektor nie podjął żadnych rozmów, aby negocjować z tą firmą, żeby zmieniła zdanie i zwolniła krwiodawców z opłaty parkingowej. Przecież nikogo nie trzeba przekonywać o tym, iż dawcy krwi oddając ten cenny dar, często wielu ludziom ratują zdrowie i życie. Przecież krew to bezcenny dar - to dar życia - to najcenniejsze co można podarować drugiemu człowiekowi – napisała radna Mirosława Dalecka, jej – złożony już wniosek – znajduje się pod tekstem.

- Myślę, że na czas oddawania krwi powinni mieć bezpłatny parking. Nie powinno być tak, że oddają "najcenniejszy lek" i jeszcze muszą płacić za parking. Właściwą drogą będzie podniesienie tego tematu podczas prac komisji stałych rady i przegłosowanie wniosku o zwolnienie krwiodawców z opłat – stwierdza radny Jacek Klajna.

- Terenowa Stacja Krwiodawstwa dzierżawi pomieszczenia od Szpitala Specjalistycznego-nie jest komórką organizacyjną Szpitala. Uważam, że Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku powinno wykupić od obecnego dzierżawcy kilka miejsc parkingowych dedykowanych krwiodawcom. Obecnie krwiodawcy nie mają prawie żadnych przywilejów, mimo iż nieodpłatnie oddają cząstkę siebie ratując ludzkie życie. Nie na miejscu jest pobieranie od Nich dodatkowych opłat, za parking - koszt ok 9-15zł. Jednakże każdemu krwiodawcy przysługuje zwrot kosztów dojazdu do Stacji Krwiodawstwa i w ten koszt można by "wrzucić" ewentualny koszt parkingu. Wykaz uprawnień w załączeniu – informuje radna Aleksandra Stasińska, wykaz uprawnień przysłany przez radną publikujemy pod artykułem.

- Na czas oddawania krwi tj. 1 godz. lub więcej wg potrzeb, kolejne godz. płatne normalnie jak inne osoby Krwiodawcy powinni być honorowani gratisowym miejscem postojowym, mogłoby by to być uregulowane np. pozostawieniem za szybą ulotki z napisem Krwiodawca z imieniem i nazwiskiem potwierdzone pieczątką i podpisem np. szpitala. Myślę, że będziemy rozmawiać na ten temat na Komisji Zdrowia- zapowiada radny Tomasz Orzłowski.

- Uważam, że powinien być bezpłatny, przynajmniej na czas oddawania krwi. Powinnyśmy docenić tych co bezinteresownie pomagają innym oddając to co bardzo cenne dla zdrowia innych ludzi, czyli własną krew. Bardzo często ratują nam życie. Wyślę wniosek do Starosty, aby jeszcze raz rozpatrzyli te sprawę  i podjęli decyzję przyjazną krwiodawcom – napisała do redakcji radna Teresa Kropidłowska.

Wykaz uprawnień krwiodawców przysłany przez radną  Aleksandrę Stasińską:

„Uprawnienia Krwiodawców
Osobie, która bezpłatnie oddała krew oraz została zarejestrowana w Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przysługuje:
tytuł „Honorowego Dawcy Krwi”,
zwolnienie od pracy w dniu, w którym oddaje krew, i na czas okresowego badania lekarskiego dawców krwi na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zwrot utraconego zarobku na zasadach wynikających z przepisów prawa pracy,

zwrot kosztów przejazdu do Centru Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa na zasadach określonych w przepisach w sprawie diet i innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju, koszt przejazdu ponosi Centrum,
posiłek regeneracyjny po oddaniu krwi lub jej składników o wartości kalorycznej 4.500 kalorii,
dawcom rzadkich grup i dawcom, którzy przed pobraniem zostali poddani zabiegowi uodpornienia lub innym zabiegom w celu uzyskania osocza lub surowic diagnostycznych, przysługuje oprócz wymienionych uprawnień ekwiwalent pieniężny za pobraną krew i związane z tym zabiegi,
możliwość odliczenia darowizny na cele krwiodawstwa w danym roku podatkowym.
Każdej kobiecie, która oddała co najmniej 5 litrów krwi i każdemu mężczyźnie, który oddał co najmniej 6 litrów krwi oraz każdemu kto oddał odpowiadającą tej objętości ilość innych składników krwi przysługuje tytuł i odznaka „Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi”. Dodatkowe przywileje przysługujące Zasłużonemu Honorowemu Dawcy Krwi:
uprawnienie do korzystania poza kolejnością ze świadczeń opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach,
bezpłatne zaopatrzenie w leki objęte wykazami (leków podstawowych i uzupełniających - według dawnej nomenklatury) do wysokości limitu ceny.
Osobom, które oddały 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość innych składników może być dodatkowo nadana odznaka „Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.
* Odznaczenie przyznawane jest przez Ministra Zdrowia. Wzór oraz szczegółowe zasady i tryb nadawania odznaki „Honorowy Dawca Krwi Zasłużony dla Zdrowia Narodu”, zostały określony w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia.”

 

 





Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.