20-01-18
Czersk. Kierownik tłumaczy, że nie ma pieniędzy
Bogusław Przerada z Czerska zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie nieprawidłowego utrzymania drogi wojewódzkiej

Bogusław Przerada z Czerska jest oburzony nieprawidłowym odśnieżaniem i utrzymaniem drogi wojewódzkiej nr 237 na odcinku Czersk – do granicy z gm. Tuchola. W swoim liście do mediów i zarządcy drogi pisze o ogromnej różnicy w jakości odśnieżania na wspomnianym trakcie pomiędzy powiatem chojnickim, a tucholskim. Na terenie tego ostatniego droga jest odpowiednio przygotowana, nie ma śniegu, jezdnia jest czarna. Z kolei po stronie powiatu chojnickiego jak zawsze kierowcy są zmuszeni jeździć po śliskiej, zaśnieżonej nawierzchni.

Czerszczanin podaje za przykład stan z piątku (19.01), godz. 12.00, gdzie opady w obu powiatach były identyczne, ale „Czersk” wyglądał, jak pisze, jakby przeszła burza śnieżna, z kolei po stronie „Tucholi” droga była czarna. Na dowód tego przedstawia zdjęcia (zamieszczamy poniżej).

Czytelnik opisuje również swoją „walkę” o uzyskanie numeru telefonu do osoby odpowiedzialnej za utrzymanie drogi (przedstawicielem zarządcy drogi jest Zarząd Dróg Wojewódzkich – rejon w Chojnicach).
„Szukając osoby odpowiedzialnej za zimowe utrzymanie stanu dróg trzeba walczyć o nr telefonu, ponieważ zostałem zbywany od jednej osoby do drugiej albo dowiadywałem się, że dane osoby są na urlopie lub na spotkaniach. Zanim uzyskałem do kogokolwiek nr zostałem przepytany przez sekretarki jakbym chciał się dodzwonić do Papieża”.
„Od kilku lat sytuacja ta się powtarza, jeżdżę drogą wojewódzką nr 237 codziennie i cały czas różnica jest widoczna. Nieprawidłowe utrzymanie dróg dotyczy również dziur, które znajdują się na tej drodze i stwarzają ogromne niebezpieczeństwo dla osób podróżujących tą drogą” -  pisze, dodając, że sprawa powinna trafić do Prokuratury ze względu na podejrzenie umyślnego popełnienia przestępstwa przez osoby nadzorujące drogę.

Mężczyzna ma też żal do przedstawicieli czerskiego samorządu, że nie potrafią w skuteczny sposób wpłynąć na sposób odśnieżania drogi wojewódzkiej, której wprawdzie nie są zarządcą, ale jak mówi czerszczanin – powinni  reprezentować również w tym względzie swoich mieszkańców.

Bogusław Przerada zapowiada złożenie zawiadomienia do prokuratury w sprawie utrzymania drogi wojewódzkiej wraz z grupą kilkunastu lub kilkudziesięciu osób (obecnie kompletuje grupę). Chce również powiadomić o sprawie inne instytucje, tak by rozliczono pieniądze przeznaczane na odśnieżanie dróg.

Kierownik tłumaczy, że nie ma pieniędzy
Przedstawicielem zarządcy drogi wojewódzkiej nr 237 na terenie woj. pomorskiego podlegającej Zarządowi Województwa Pomorskiego (samorząd województwa pomorskiego) jest jedna z jednostek terenowych w Chojnicach.  Jej Szef Krzysztof Deruba tłumaczy, że zgodnie z poleceniem Zarządu w Gdańsku ma utrzymywać drogę w standardzie IV i z tego się wywiązuje. Odcinek jest odśnieżany i przesypywany piaskiem z domieszką soli (20%). Jak mówi, być może po stronie „Tucholi” stosuje się samą sól. Jednak zauważa, że są to wyższe koszty, a pieniędzy na taki standard odśnieżania terenowa jednostka w Chojnicach po prostu nie ma.

(red)

Droga wojewódzka nr 237 po stronie powiatu tucholskiego:


Droga wojewódzka nr 237 po stronie powiatu chojnickiego:
 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.