20-12-19
Gm. Czersk. Po wątpliwościach i różnych opiniach
Burmistrz przesuwa datę odsłonięcia
obelisku upamiętniającego braci Gnacińskich


Burmistrz Czerska wystosował oświadczenie – poniżej.

"Oświadczenie w sprawie obelisku upamiętniającego braci Gnacińskich

W związku z przypadającą w styczniu 2020 roku setną rocznicą powrotu Czerska do Macierzy wystąpiłem do Rady Miejskiej z projektem uchwały w sprawie wzniesienia obelisku upamiętniającego braci Gnacińskich. Ich działalność w latach 1918-1920 jest swego rodzaju symbolem wydarzeń, które miały miejsce na naszych ziemiach przed ich powrotem do Polski. Rada Miejska taką uchwałę podjęła. Radni, którzy głosowali za jej podjęciem, zrobili to w dobrej wierze, zawierzając mnie jako wnioskodawcy, jak i osobom znającym historię i nie widzącym w tym pomyśle nic złego. Ja sam, po przeczytaniu dostępnych publikacji i wysłuchaniu opinii osób zajmujących się tą tematyką także jestem do niego przekonany.

Jednak w związku z wątpliwościami i różnymi opiniami dotyczącymi braci Gnacińskich, które nasiliły się w ostatnim czasie, podjąłem decyzję o zwieszeniu prac związanych z wykonaniem obelisku i jego odsłonięciem w dniu 29 stycznia 2020 roku. Uważam, że stulecie Powrotu Czerska do Macierzy jest zbyt ważnym dla nas wydarzeniem, żeby spór o jeden z elementów obchodów przyćmił całą uroczystość.

Cały rok 2020 będzie poświęcony 100-leciu powrotu Czerska do Macierzy. Będzie jeszcze wiele okazji do upamiętnienia osób czy wydarzeń z tamtych czasów. Przesunięcie terminu odsłonięcia obelisku da możliwości jeszcze szerszego przeanalizowania historii naszego regionu z początku XX wieku i, być może, poznania bardziej szczegółowo życiorysów braci Gnacińskich.
   
Burmistrz Czerska
Przemysław Biesek-Talewski"


(red)

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.