3-12-20
Powiat chojnicki. „Zameldowali się” w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Kościerzynie
Chojniccy policjanci pokonali koronawirusa
i oddali osocze dla potrzebujących pomocy


Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach, którzy przebyli zakażenie COVID-19 oddali osocze, aby wspomóc osoby, które nadal walczą z tą chorobą. Osocze ozdrowieńców zawiera przeciwciała, które blokują namnażanie się wirusa w organizmie pacjenta przechodzącego zakażenie i w ten sposób mogą wspomagać leczenie chorych na COVID-19 z ciężkimi, zagrażającymi życiu objawami. Policjanci zwracają się z prośbą do osób, które są ozdrowieńcami, aby również oddawali osocze , bo właśnie w taki sposób można uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi!

Aspirant sztabowy Dariusz Piekarski oraz st. sierż. Maciej Morek i tym razem pomagają społeczeństwu. Po tym jak sami przebyli zakażenie koronawirusem, ani przez chwilę nie wahali się z decyzją pomocy zakażonym. Kiedy tylko spełnili warunki dawcy – postanowili oddać osocze. Darek wcześniej pomagał już potrzebującym, ponieważ tak jak wielu  policjantów i pracowników chojnickiej komendy policji jest honorowym krwiodawcą.

Dzisiaj rano nasi koledzy „zameldowali się” w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Kościerzynie, gdzie oddali osocze. Jak sami stwierdzili to tylko 40 minut, a satysfakcja z tego, że można uratować czyjeś życie...JEST BEZCENNA !

Osocze może zostać pobrane od osób, które:

- spełniają podstawowe kryteria kwalifikacji dla dawców krwi określone w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 11 września 2017 r. w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców krwi (Dz. U.2017 poz. 1741) Link do Rozporządzenia►

- przechorowały COVID-19, bądź przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (potwierdzone testami, bądź wpisem w aplikacji gabinet.gov.pl), zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, czyli minęło co najmniej:

- 28 dni od zakończenia objawów;

-18 dni od zakończenia izolacji w przypadku osób, które przeszły zakażenie w sposób bezobjawowy;

- są w wieku 18-65 lat;

- w przypadku przeprowadzonej w przeszłości transfuzji oraz kobiet po przebytej ciąży w wywiadzie wymagane będą dodatkowe badania, które wykonane zostaną przez Centra Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.

- Rekomendujemy wcześniejszy bezpośredni kontakt telefoniczny z Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, ponieważ szczegóły pobrania są ustalane indywidualnie z każdym dawcą. Nie są wymagane żadne dodatkowe badania wykonywane indywidualnie przez dawcę. Niezbędne badania dla dawców zapewnione są przez publiczną służbę krwi.

Policjanci zwracają się z prośbą do osób, które są ozdrowieńcami, aby również oddawali osocze , bo właśnie w taki sposób można uratować zdrowie i życie drugiemu człowiekowi! Kolejni funkcjonariusze czekają już, aby spełniać kryteria do oddania tego cennego płynu i w ten sposób chcą pomóc kolejnym osobom powrócić do zdrowia.

KPP Chojnice

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.