16-07-20
Powiat chojnicki. Kontrola poselska – jest raport
Chojnicki SOR. Siedem godzin
oczekiwania na opatrzenie przez lekarza...


Poseł Aleksander Mrówczyński z Chojnic skontrolował funkcjonowanie człuchowskiego szpitala. Efektem jego działań jest raport z kontroli poselskiej, w którym ujęto szereg uwag do sposobu zarządzania lecznicą i jej finansami – zobacz RAPORT Z KONTROLI – TUTAJ.

Parlamentarzysta próbował dociec dlaczego człuchowska lecznica generowała straty, a w konsekwencji ograniczyła dostęp do leczenia poprzez zamknięcie kilku oddziałów, m.in. chirurgii.

Siedem godzin oczekiwania na opatrzenie przez lekarza...
Od 1 lipca br., czyli od czasu konsolidacji szpitali w Człuchowie i Chojnicach (zobacz artykuł), po zamknięciu w Człuchowie chirurgii,  wszelkie nagłe przypadki, w tym wypadki komunikacyjne, z regionu - pow. chojnicki, człuchowski, ale też inne oraz obecnie np. turyści - są zaopatrywane przez Szpitalny Odział Ratunkowy w Chojnicach. Efekt jest taki, że na SOR tworzą się ogromne kolejki. Zdarza się, że pacjenci czekają na opatrzenie ich przez lekarza nawet siedem godzin.

Czekają na drewnianych rozkładanych krzesełkach w poczekalni (czasami na nich śpią) wyczekując, aż w końcu zostaną wywołani do gabinetu. I właśnie kwestia funkcjonowania gabinetu, a właściwie zespołu zajmującego się przypadkami nagłymi z zakresu chirurgii (jest ich prawdopodobniej najwięcej) powinna być wkrótce, w trybie pilnym, przedmiotem analizy. Należy oczekiwać, że zostaną wprowadzone nowe rozwiązania w postaci np. powołania drugiego takiego zespołu, aby rozładować długie kolejki.
Przypomnijmy, chojnicki szpital ma otrzymywać dodatkowe środki z kontraktu człuchowskiej lecznicy (NFZ) w kwocie 375 tys. zł miesięcznie - na funkcjonowanie kilku oddziałów. Jest też wsparcie personelu – zatrudniono 30 pielęgniarek i położnych z człuchowskiej lecznicy.

(red)

„Zimą 2020 roku zgłosili się do mnie pracownicy człuchowskiego szpitala z prośbą o pomoc. Mówili, że sytuacja w szpitalu jest bardzo trudna i pojawią się głosy o likwidacji części oddziałów, które są zbyt kosztowne w utrzymaniu.

Działając w oparciu o mandat poselski i wynikające z tego uprawnienia do kontroli jednostek finansowanych z publicznych pieniędzy, przy wielkim wsparciu koleżanek i kolegów z Człuchowa przeprowadziłem kontrolę poselską w SPZOZ w Człuchowie. Z tej kontroli powstał raport, który mam przyjemność przedstawić. Raport został przesłany do Ministerstwa Zdrowia, prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, wojewody pomorskiego oraz wszystkich wójtów i burmistrzów powiatu człuchowskiego.” – pisze na swojej stronie internetowej chojnicki poseł Aleksander Mrówczyński.

Raport z kontroli poselskiej: TUTAJ

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.