28-09-18
Czersk. Wyprawa we włoskie Alpy
Ciekawe zebranie

W dzień zimny, deszczowy, typowo jesienny spotkali się na zebraniu członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Czerskiej  i Zrzeszenia Kaszubsko- Pomorskiego. Tę szarość za oknem rozjaśnił p. Radosław Literski, który w prezentacji „VIA FERRATA” mówił o swojej ostatniej wyprawie we włoskie Alpy.

Przepiękne zdjęcia  urzekły wszystkich. Z ogromnym zainteresowaniem śledziliśmy trasę pana Radka przez wysokie Dolomity. Wyjaśniał  on tajemniczy tytuł prezentacji, który oznacza po włosku ,,droga żelazna ‘’. Mówił też o wieloznaczności  w tym języku. Polskie słowo przełęcz ma w jęz. włoskim wiele określeń, podobnie jak śnieg czy makaron. Z  bardzo ciekawej opowieści  o letniej podróży  pana Radka przebijała pasja do podróżowania, zdobywania nowych szlaków. Prelegent i nas zebranych zachęcał do podróżowania, poznawania świata, bo wiele starszych ludzi  spotykał podczas swoich wypraw. Słuchacze pytali, co zapakował do plecaka na tę podróż,  czy groziły mu jakieś niebezpieczeństwa.

W niezwykle miłej atmosferze upłynęło  nam to zebranie, bo prelegent przeniósł nas na chwilę w porę letnią, w czas urlopów, wycieczek. Zapewnieniem, iż pan Radek Literski jeszcze kiedyś nas odwiedzi i opowie o kolejnej wyprawie, zakończyliśmy  wrześniowe spotkanie.

Bogumiła Milewska
Andrzej Sabiniarz

 

Materiały umieszczone w portalu Wizjalokalna.pl chronione są prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z materiałów w całości lub fragmentach, dalsze ich rozpowszechnianie bez zgody pisemnej redakcji portalu Wizjalokalna.pl, jest zabronione.